17 apríla 2006

Stĺpček (NŽT 20. 12. 2006)


  Som jedným z tých úbožiakov, čo vlastnia tú nehoráznu úchylku. Niekto by hádam mohol povedať, že ňou aj trpím. Mojou do neba volajúcou chybou je, že nepijem a ani nefajčím. A akoby tej deviácie nebolo dosť, ani nefetujem, nič nešnupem a nič si nepichám! Pre chalana z 21. storočia, ktorý chce žiť normálnym usporiadaným životom je to veľkou prekážkou. Niet snáď rovesníka, ktorý by sa nad týmto úkazom, čo i len na chvíľku, nepozastavil. Niekedy mi to je až hlúpe – neviem, či mi momentálny obdivovateľ závidí, alebo sa snaží s týmto faktom zmieriť. Možno sa dokonca snaží túto moju chybu ignorovať a nesúdiť knihu podľa obalu. Niektorí sa dokonca po tomto zistení súcitne spýtajú, prečo? Akékoľvek racionálne vysvetlenie býva v týchto momentoch zbytočné a pokusy o objasnenie sa trestajú rezolútnou ignoráciou.

  Zdanlivo môžem pôsobiť ako nenapraviteľný asociál so značne obmedzenými finančnými zdrojmi. A možno som len držgroš, ktorý nie je ochotný venovať pár korún na „dobrú“ vec – ťapku rumu či fernetu. A hádam len nedokážem držať krok s dobou. Tá sa totiž zmenila. Nech to znie akokoľvek pateticky, realita je krutá a kto nevládze držať krok je bezpodmienečne odsunutý na vedľajšiu koľaj. Či sa s tým zmieri alebo nie!

  Aj ja, ako správny teenager som si z času na čas vyšiel do mesta. Spravidla to bolo v piatok. Zo začiatku som sa naivne domnieval, že zabehnutým účastníkom piatkových seans nejde len o to, aby sa poriadne osprosteli. Moje blízke okolie malo pochopenie a ušetrilo ma situácií, v ktorých by som musel svojich blížnych oživovať. Možno práve ich súcitný prístup zabránil tomu, aby som videl pravdu. Domnieval som sa, že tých pár exemplárov, ktorí sa sťali ako činky, je len ukážka toho, kam sa nikto nechce dopracovať. Čas však postupne ukazoval, že tých pár prípadov predstavuje hranicu, ktorú postupne všetci prekročia. Raz, dvakrát, neskôr pravidelne - každý piatok.

  Akoby to nestačilo, tých, čo pili legálne – teda boli starší ako osemnásť rokov – bolo ako šafranu. Keby každému neoprávnene spitému občanovi svietili oči, (ktorékoľvek) mesto by v piatok žiarilo ako obrovská guľa rozžeraveného nukleárneho ohňa, zahriata na milión stupňov.

  Ak má niekto dojem, že spomenuté spríjemňovanie piatočných večerov sa týka výsostne chalanov, je na omyle. Citlivejšie nátury vie niekedy až pichnúť pri srdci, keď vidí tú inak inteligentnú dievčinu ako sa snaží vyriešiť problém s rovnováhou, koketuje sa slovníkom plným vulgarizmov a je držiteľkou čerstvo pripálenej cigarety.

  Redaktor istého spoločenského týždenníka svoj článok o pripravovanom zdražovaní alkoholických a tabakových výrobkov ukončil provokatívnou otázkou: „Oplatí sa Slovákovi vôbec žiť?“ Už len existencia tejto otázky ma privádza k záveru, že Slováci postupným zdražovaním naozaj prichádzajú o svoj zmysel života. Nie však už ako Slováci, ale ako ľudia!   11 komentárov:

   et007 povedal(a)...

   Drž sa, aby ti tá odlišnosť aj vydržala. A kašli na fajčiarov a podobných.. Ja som si odfajčil dvadsať rokov a bol by som radšej bez toho.

   Zdá sa, že to tu máš zaujímavé, ešte sa vrátim..

   mArtinA povedal(a)...

   tEdA fiľožrútik! dojAl si mA =) !!! A to sA ti nEpodAri cAsto. twoj nAzor, Aj kEd jE zAhAlEny do " nEzmysElnE wznEsEnEho hAwu" (co uz s tEbou, to si ty ;) ), jE dobry. Ani jA nEmAm rAdA (hmmm, nEznAsAm) ludi, co sA chodiA do mEstA lEn ozrAt. fuj! A nEmysli si zE, jE to nEjAkA "spolocEnsky nEprijAtElnA" uchylkA. jE dost ludi, kt. nEpiju, nEfAjciA A to ostAtnE. wiEs kto? no prEdsA nAsi nudni kAmArAti bifloskowiA =:D!

   mArtinA povedal(a)...

   to s tou uchylkou bolo miErEnE nA twoju nEfAjciwost A nEpijiwost

   filoss povedal(a)...

   Ja viem, že na svete radostne hopká ešte kopec ľudí, čo nemusia chľastať, ale v piatok sú na uliciach ohrozeným druhom. Aj kvôli tomu hnusu, čo som mesiace stretával v meste, som prestal v piatky chodiť do mesta, bo by som možno od hnusu a pohŕdania zatratil celú teen generáciu. Izoloval som sa a trávim piatky ako tí iný - ako vravíš bifloškovia...

   Anonymný povedal(a)...

   no filip..ja si mysli ze je super ze si taky aky si..a vobec to nie je blbe..konecne niekto s takym nazorom ako mas ty..:-)) dufam ze sa nezmenis!:-))

   filoss povedal(a)...

   No, nech už si ktokoľvek (týmto ťa vyzývam k legitimácii :-), ďakujem za tvoj názor a čestne - zas a znovu - prehlasujem, že meniť sa nehodlám. Keď už pre nič iné, tak aspoň preto, aby som mohol aj naďalej bezhranične moralizovať =)

   martin povedal(a)...

   Problem alkoholu bol, (stredovek :) je, aj bude (pokial vsak este nezlegalizuju marihuanu to bude o problem navyse) stale aktualny. Nechcem vodu kazat a vino pit ;) ale jednoducho niektori ludia pozivanie alkoholu jednoducho nezvladaju nedokazu sa pozret na vec s odstupom. Piatok som bol v meste a nic alkoholicke som nepil ako piatok predtym ... aky bol medzi tym rozdiel? Ziaden... ja som sa zabaval resp. nudil podla okolnosti rovnako... akurat kamaratom to nejak vadilo a prave oni vyhlasovali ze nechcu pit no a nakoniec si dal 1.5 piva :) ale bolo zadarmo a bolo to pozvanie tak to sa ti nerata to ako by si nepil (argumentoval). :D Urcite :D Najviac ma vsak vedia nastvat ludia ktory aj daco obcas vypiju a nedokazu to priznat a struhaju formu ze oni su lepsi ako ty lebo pijes (nenarazam na teba F ale na ine indvidua) ... pripadne ked si nieco vypiju a hovoria ze su triezvy hoci je zjavne ze opak je pravdou ... naozaj to to nechapem ... ale je to asi sucastny standard ze piatok sa ide mladez sveta opit do mesta ... ako tak vsak sledujuem vacsina si to svoje odpije tak od 15-18 roku zivota a potom ked uz mozu tak vacsinou prestanu lebo ich to prestane bavit(uz to nie je zakazane) :) takze myslim si ze to je urcite stadium vyvoja dnesneho mladeho cloveka ten piatkovy ritual. Rozdielni ludia to vsak zvladnu rozne ... niekto sa z toho dostane iny pokracuju dalej ... niekto to vobec nevyskusa ... Za vsetko aj tak moze zvedavost!

   Smile172 povedal(a)...

   Ja stále nechápem čo je na tom zlé že niekto nepije a nefajčí ap.
   Ja tiež niesom s tých čo by to robili a tiež nechodím do mesta však načo ?ja som si povedala že mi to k životu nechýba a nepotrebujem to a to že sedíš doma.... to nevadí určite je to lepšie ako sa chodiť spíjať do mesta.....

   filoss povedal(a)...

   Kto tvrdí, že to je zlé, ak niekto nepije a nefajčí? Úvod článku bol myslený ironicky a určite túto "úchylku" nepociťujem ako nejakú slabosť. Či je práve najlepší spôsob ostať doma a izolovať sa... nie som si istý. Však v meste často bývajú aj ľudia, čo nepili, to len článok trošinku tú bublinu nafúkol, aby to znelo tragickejšie. V žiadnom prípade som však nexcel maľovať čerta na stenu, naozaj pociťujem hnus k alkoholu a postoj nebudem meniť...

   martin povedal(a)...

   myslim si, ze to ani nik od teba nechce ved zabavit sa vieme aj bez alkoholu ...

   filoss povedal(a)...

   ale no tak niekedy by sa našli individuá, čo by ma radi videli jak pijem... nie je to ich životná túžba, no potešilo by ich to... a just nie! =)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators