18 júna 2006

Anarchia žije!


  Stretol som hlúposť. Veľkú hlúposť! Postávala na námestí a rozširovala sa do okolia akoby sa nechumelilo. Mladíci, čo jej v tom pomáhali, vyzerali rozumne a tak som si ich brožúrku vzal. (Ne)voliť nestačí - pôsobivý nadpis. Zaujal ma a hneď po príchode domov som sa do nej zahĺbil.

  "Mnoho ľudí si myslí, že jediný spôsob ako ovplyvňovať to, čo sa deje okolo nás je volenie. Iní zas nevolia, často preto, lebo sú sklamaní a nikomu už neveria. Obe strany dokážu vynaložiť neuveriteľne veľa času a energie na nekonečné diskusie o volebných témach, o tom, koho voliť alebo či vôbec ísť voliť. Samotné volenie pritom trvá len pár minút! Nie je to tak trochu postavené na hlavu?"

  Tento text ma zaujal. Nesúhlasil som s ním v celom rozsahu, lebo význam voľby príliš zjednodušuje, ale zaujal ma natoľko, že som bol odhodlaný prečítať si všetko až do konca.

  "Dá sa robiť aj niečo iné, ako len voliť alebo nevoliť?"

  Zaujímavá otázka. Otázka je zjavne jasná, odpoveď by mala byť nenáročná. Avšak niektoré tvrdenia sa mi už trošku nepozdávali. Však uznajte sami!

  "Keď namiesto toho, aby sme volili niekoho, kto sľubuje, že vyrieši problém bezdomovectva sami vytvoríme organizáciu, ktorá bude zdarma rozdávať jedlo chudobným alebo im pomáhať iným spôsobom."

  Nič proti, myšlienka je to pekná, ale trošku pritiahnutá za vlasy. Však štát tu je na to, aby riešil sociálne problémy! Samozrejme, funguje nedostatočne, ale nemôžme predsa požadovať od ľudí, aby si všetko riešili sami. Načo by bol potom štát?

  "Keď zabránime fašistom a im podobným, aby sa verejne prezentovali alebo útočili na ľudí v okolí."

  Po prečítaní tejto vety mi skoro zabehlo. To im mám akože povedať, aby odišli a oni odídu. Alebo ich mám nakopať? Zorganizovať občiansku milíciu, ktorá by zobrala spravodlivosť do vlastných rúk a vyhnala všetkých preč z mesta?! To je choré!

  "Keď namiesto spoliehania sa, že noviny budú publikovať nami napísané články, začneme vydávať vlastné noviny a rozdávať ich, trebárs na ulici."

  Slzy sa mi tlačili do očí. Tak toto už je silná káva. Nemám si piecť aj vlastný chlieb, chovať kravu a vysielať vlastnú televíziu?

  Ich "Kritický pohľad na voľby ako pilier zastupiteľskej demokracie" je... ehm...

  "Väčšina ľudí necháva dôležité záležitosti na starosť "expertom" a "autoritám". Takto vychovala ľudí leninistická ideológia a demokracia túto tendenciu ďalej podporuje."

  Neviem, ako došli tvorcovia tohto plátku k faktu, že leninistická ideológia môže za to, že sú tí, čo rozhodujú a tí ostatní. A nie je to náhodou takto správne? Už nám ráz vládli robotníci (ZRS) a musíme uznať, že to nebol najšťastnejší krok. (Zastupiteľská) demokracia nie je dokonalá, ale nič lepšie sme zatiaľ nevymysleli.

  "Problém nie je v tom, či zvolíme ľavicu alebo pravicu, keď podľa nás medzi nimi niet rozdielu..."

  No tak toto je tvrdenie na úrovni! Silná demagógia! Zdanlivo nemajú tvorcovia ani základné vedomosti z politológie!

  "...radi by sme predstavili myšlienku priamej demokracie zdola, delegátskeho systému a federalizmu. Ich východiskom je, že ľudia zorganizovaní vo vlastných organizáciách a spoločenstvách najlepšie vedia, čo potrebujú."

  Naozaj? Vedia ľudia, po čom túžia a čo v skutočnosti potrebujú? Nedošlo by v prípade "priamej vlády ľudu" k uskutočňovaniu neskromných individuálnych potrieb bez rozmyslu? Aktivisti sa nás snažia v texte presvedčiť, že my sami si budeme najlepšími pánmi. Hlúposť! Komunizmus bol nezmyselný, ale dával mi viac logiky ako toto čudo! Však nemali by sme niekoľko zlodejských politikov, ako ich dnes spoločnosť vníma, lebo by sme boli zlodeji všetci!

  "Prístup k spoločnosti, ktorý sme tu v krátkosti načrtli je základom filozofie anarchizmu a vyjadruje náš pohľad na svet. Hoci anarchizmus bol a je neustále znevažovaný a jeho význam prekrúcaný, jednak kvôli tomu, že je málo známy, jednak kvôli zásadnej kritike a odmietnutiu moci a nadvlády človeka nad človekom, nemyslíme, že by mal byť menej efektívny. Práve naopak..."

  Po prečítaní tohto úseku som bol takmer rozčúlený!

  "(Ne)voliť nestačí je kampaň, ktorá nemá za cieľ obhajovať žiadnu stranu či politika. Nezameriavame sa v nej ani na otázku účasti alebo neúčasti vo voľbách, pretože tento akt je pre nás nepodstatný. Naším cieľom je skôr povzbudiť ľudí, aby sa nebáli prejavovať svoje názory a záujmy priamo, bez sprostredkovateľov. A to nie raz za štyri roky, ale vždy keď to potrebujú, trebárs každý deň."

  Pekná myšlienka, avšak o pár riadkov prichádza do rozporu:

  "Môžeš tiež voliť neplatným lístkom, napríklad vlastným alebo nesprávne vyplneným. Takto môžeš ukázať, že odmietaš toto divadlo. A na neplatný lístok môžeš napísať svoj názor ľuďom z tvojho okolia, ktorí budú lístky sčítavať."

  Nejdem sa už radšej ďalej vyjadrovať, hádam ste si spravili vlastný názor...

  Ak túžite po troške rozptýlenia, choďte kuknúť stránku Priamej akcie. Príjemnú zábavu!

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators