23 septembra 2006

Stĺpček (NŽT 26. 9. 2006)


  Letné prázdniny sú za nami a s nimi sa skončila aj uhorková sezóna. Bulvár opäť s ľahkosťou jemu vlastnou nachádza nové témy na spracovanie a nepochybne už nebude pôsobiť tak kŕčovito a bezradne. Veď televízie rozbiehajú novú sezónu plnú béčkovej zábavy – tak vhodnej pre nenáročného diváka a ešte nenáročnejšieho bulvárneho novinára.

  Susedia Marcina a Krausa a Mafstory hercov z divadla GUnaGU síce prekračujú úbohý televízny priemer. Hádam ani program SuperTelo nebude patriť do kategórie, v ktorej sa pohybovali Vyvolení. Teda do kategórie, o ktorej nás autori reality show presviedčali, že ide o zábavu ako každú inú. Že tá tuposť a ubližovanie sú neškodné a vlastne aj celkom milé. Avšak nový program televízie Markíza, ktorý nám mám priblížiť nevšedný život manželov Mojsejovcov, si tvorí vlastnú kategóriu, ktorá sa pokojne vyrovná nevkusným minuloročným reality show.

  Šou Nora a Braňo - Pravdivý príbeh sa môže nepochybne tešiť obrovskému diváckemu úspechu. A napriek hodnotovej vyprahnutosti čerstvo spusteného programu mi komerčný úspech nepripadá priveľmi záhadný. Však mi Slováci sa radi prizeráme na neuveriteľné hlúposti, ktoré púšťajú do éteru. Sme zvedaví na ich exotické názory a na ich podpriemernú vyjadrovaciu schopnosť. Však koho by nezaujímalo Braňove sociálne cítenie? Ako by som mohol chodiť medzi ľudí, keby som nepoznal detaily o Norikinom šatníku. Nemohol by som predsa ani pokojne spávať, keby som si nebol istý, že „každý debil vie o tom, že ich nábytok je pravý“.

  Keď tvorcovia zábavného programu S.O.S začali parodovať najslávnejší manželský pár na Slovensku, Braňo vyhlásil, že ešte len ukáže Slovákom, ako vyzerá inteligentný humor. A nik si nedovolil pochybovať. Takmer všetci si totiž boli istý, že Braňovi je inteligentný humor asi tak blízky, ako mne analytická chémia. A hádam ešte aj vzdialenejší.

  Avšak relácia vraj nemá v úmysle len zabávať! Mojsejovci sa podujali na neľahkú úlohu - priamo, jednoducho a bez pretvárky poukázať na skutočnú tvár slovenského šoubiznisu. Nechystajú si dávať servítku pred ústa – oni sú tu na to, aby nazvali veci pravým menom! Šľachetné úmysly! Občania Slovenska budú manželom Mojsejovcom naveky zaviazaní. Veď kto iný nám už dnes ochotne a nezištne otvorí oči?

  Dosť bolo irónie! Povedzme si to na rovinu. Mojsejovci sú radi v strede záujmu. Radi sa pochvália, ukážu nám, akí sú úžasní, múdri, šikovní, bohatí, štýloví... A nás to zaujíma, lebo sú iní. Vyžarujú čosi vzácne a my sa ľahko necháme oklamať. Podviesť. Hodláme vpustiť do svojich príbytkov ich odporný svet plný pretvárky? Hádam len ktosi neverí, že šou Nora a Braňo – Pravdivý príbeh bude skutočne pravdivým obrazom manželského páru, ktorému sa vraj už dlho krivdí.

  Neradi sa nudíme a pritom sa chceme zabávať sledovaním nudy?

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators