19 októbra 2006

Michal Hvorecký: "Bola to nechcená provokácia, ktorá doposiaľ ľudí šokuje"


  Spisovateľ Michal Hvorecký (29), autor najzábavnejšej a najbrutálnejšej vraždy v slovenskej literatúre, robil už v živote všeličo – po skončení gymnázia pracoval ako pomocný kuchár v reštaurácii, lepič plagátov, organizátor rôznych hudobných podujatí a na vysokú školu šiel až po vydaní svojej druhej knihy. V súčasnosti žije v slobodnom povolaní v Bratislave a ostáva mu už len napísať diplomovú prácu, aby ukončil štúdium estetiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

  Doteraz vydal štyri knihy – dve zbierky poviedok (Silný pocit čistoty, Lovci zberači) a dva romány (Posledný hit, Plyš). Pravidelne píše články pre denník SME a pripravuje stĺpčeky pre týždenník TV OKO.

  V stredu 13. septembra zavítal do novootvorenej literárnej kaviarne Ilúzia, kde pripravil pre martinské publikum autorské čítanie svojho románu Plyš a poskytol nám krátky rozhovor.

  Píše sa o vás, že ste v pätnástich rokoch začali uprostred noci písať rukou svoj prvý príbeh. Čo vtedy viedlo pätnásťročného Michala Hvoreckého k písaniu?
  Pretože sa mi v hlave zrodil prvý príbeh, ktorý som túžil vyrozprávať. Vždy ma fascinovali príbehy a lákala ma možnosť nejaký svoj zaznamenať, domýšľať ho ďalej a rozvíjať. Aj môj otec a starý otec písali knihy, avšak išlo o odbornú literatúru. Mňa priťahovala beletria a chcel som, aby v slovenskej literatúre niekto písal tak, ako by som ja rád čítal. Ale taký typ textov a kníh na Slovensku chýbal. Povedal som si teda, že skúsim písať sám.

  Váš knižný debut - zbierku poviedok Silný pocit čistoty nebolo ľahké vydať. Vraj vás odmietlo šesť vydavateľstiev! S akými úskaliami a problémami sa musí mladý začínajúci spisovateľ vyrovnať?
  Vydavatelia majú strach z nových mien a príliš sa orientujú na komerciu. Veľmi im záleží na tom, aby sa kniha dobre predávala, pretože jej vydanie si vyžaduje nemalé investície. Asi aj preto sa boja investovať do neznámych mien. Ale ja si myslím, že nadpriemerný rukopis sa dnes nestratí. V súčasnosti je záujem – aj medzi čitateľmi, aj medzi vydavateľmi - vydávať slovenské romány. Treba prekonať prvý pocit, keď človeka odmietajú a keď naráža na prekážky. Ale ja verím, že toho, komu na písaní záleží, prvé neúspechy neodradia a cestu si napokon nájde.

  Čo všetko obnáša život v slobodnom povolaní spisovateľa?
  Podstatnú úlohu hrajú peniaze, pretože ide o život bez stabilného príjmu. V dnešnej dobe, keď človek platí hypotéku, je to veľmi riskantné. Ja tak skúšam žiť už štvrtý rok a som veľmi spokojný, hoci má to výkyvy – niekedy je lepšie, niekedy naopak veľmi zle. Ale človek má veľa voľného času na čítanie, písanie a cestovanie. Ja by som takýto spôsob života rozhodne za nič nevymenil. A vymením ho len vtedy, ak bude veľmi zle a nebudem mať inú možnosť.

  Pravidelne píšete stĺpčeky do týždenníka TV OKO, kde sa striedate s Jiřím Stránskym. Je to náročné? Kde nachádzate témy?
  Môj stĺpček bude vychádzať každý týždeň, nielen každý druhý ako doposiaľ. Bude to teda omnoho náročnejšie. Snažím sa písanie neflákať a som pokiaľ možno čo najpoctivejší. Chcem, aby text bol vždy uzavretou miniatúrou, ktorá podá určitú tému. Či ide o cestovateľský zážitok, politickú glosu alebo spoločenský postreh o nejakom fenoméne. Je to vždy taký mikropríbeh. A to ma núti chodiť po svete s otvorenými očami a dávať si pozor, čo sa kde deje. Je náročné mať záväzok pravidelne niečo napísať. Pre spisovateľa je dobrá škola mať takýto rytmus, ktorý ho núti napísať niečo dobré a za krátky čas.

  Všímate si teda aj veci, ktoré by ste inak nepostrehli?
  Áno! A dokonca ich aj vyhľadávam. Chodievam na akcie, na ktoré by som inak nešiel. Aj ak ma nezaujímajú ako diváka, chcem aspoň vidieť, akí ľudia sa o to zaujímajú, čo všetko zažívajú. Je to teda aj ospravedlnenie robiť niečo, čo by som inak bežne nerobil. Mám teraz takú príjemnú výhovorku.

  Predstavte, prosím, našim čitateľom svoj najnovší román Plyš.
  Kniha má podtitul: O mäkkých veciach v tvrdom svete. Je to román o drsnom svete konzumu, kde to, čo poznáme z kapitalizmu, sa desaťkrát znásobilo a všetko je už na predaj. Hlavný hrdina je outsider spoločnosti. Pozerá sa na svet cynicky a skôr, ako by mal, vyhľadávať reálny svet, ho baví internet. Rezignuje na realitu a vyberie si život v sieti. Kniha je vlastne príbehom o jeho pokuse vrátiť sa do skutočného sveta, spoznať ozajstnú ženu a možno mať aj skutočný vzťah.

  Poviedka Silný pocit čistoty, v ktorej hlavný hrdina spácha vraždu sekundovým lepidlom, bola označená ako príbeh, v ktorom je spracovaná najzábavnejšia a zároveň najbrutálnejšia vražda v slovenskej literatúre. Kde ste vzali inšpiráciu?
  Táto poviedka dosiaľ vzbudzuje kontroverzné reakcie. Spočiatku som netušil, že bude natoľko rezonovať v publiku. Mnohí ľudia ma varovali, že to môže niekoho inšpirovať k vražde. Našťastie osem rokov po vydaní sa nikto neskúsil vraždu napodobniť. Ja si myslím, že spôsob tej smrti sa strašne hodí k hlavnému hrdinovi. On je hypercynický mladý človek, ktorý nemá nijaký rešpekt a hodnoty. Popiera morálku a tvrdí, že televízia a permanentná prítomnosť médií zničila niečo také, ako je zločin. Že všetko sa akoby anuluje, pretože sa to už niekde udialo – v televízií, na internete. Necháva sa fascinovať a niečo také ako smrť, pre neho nič neznamená. Bola to vlastne nechcená provokácia, ktorá doposiaľ ľudí šokuje. A to je dobré.

  Čo plánujete robiť v najbližšej budúcnosti? Na čom momentálne pracujete?
  V súčasnosti veľmi intenzívne píšem novú knihu. Román, ktorý bude úplne iný, ako tie doterajšie. A som veľmi zvedavý na to, ako ho čitatelia príjmu. Bude to príbeh jedného mladého muža z Bratislavy. Pôjde o portrét mesta v čase veľkej premeny, ktorú aj Bratislava zažíva – teda obraz obrovskej expanzie, výstavby a príchodu cudzincov. Hlavná téma teda bude okamih zmeny jednej metropoly.

  Ďakujem za rozhovor.

  (Rozhovor bol publikovaný v Novom Živote Turca 17. 10. 2006)


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators