15 októbra 2006

Silent Hill - jednoducho nuda


  Filmy, ktoré čerpajú námety z počítačových hier, sa so železnou pravidelnosťou umiestňujú na popredných priečkach návštevnosti, no takisto patria aj medzi nudné, príbehovo vyprahnuté a hodnotovo prázdne snímky. Tak trochu som veril, že film Silent Hill, ktorý čerpá z hororovej videohry, bude o niečo lepší...

  Moje vyššie očakávania boli spôsobené dvoma hlavnými faktormi: po prvé – scenár napísal Roger Avary, scenárista kultového filmu Pulp Fiction. Po vzhliadnutí Silent Hillu mi došlo, že Avary by asi bez Quentina Tarantina nemal také dobré renomé.
  Po druhé – server FilmKlub.sk zverejnil niekoľko recenzií a všetky sa v hodnotení predbiehali, blížiac sa pritom k 90-tim percentám! Pochopiteľne, recenzie sú vyjadrením subjektívnych názorov autorov, avšak tento server u mňa stratil kredit. Odteraz viem, že si mám o filmoch čítať na iných portáloch.

  Film Silent Hill sa snaží diváka vtiahnuť rýchlo do deja. Ani sa nenazdáte a už je hlavná hrdinka Rose so svojou dcérou v tajomnom mestečku. Ulice sú prázdne, vo vzduchu poletuje popol, človek by si myslel, že to bude zaujímavé. Poodhaľujú sa niekoľké otázniky a dej naberá grády. Avšak postupom času, ma snímka začala nudiť. Už ma ani nezaujímalo rozuzlenie. Nebažil som získať odpovede na otázky, ktoré autori načrtli. Jednoducho film bol nudný a kebyže som ho pozeral doma v televízií alebo na DVD, bez váhania by som sa naň vykašľal. Avšak ku kinu mám akúsi úctu – hádam aj kvôli tým peniazom, čo som za film vyhodil.

  V celkovom hodnotení môžem pochváliť úvod, ktorý sa dal pozerať. Možno aj preto, že bol krátky :). Hudobná stránka bola znesiteľná, hoci niektoré melódie mi do situácií nezapadali a zvuky boli tiež miestami premrštené. Film samotný totiž nenaháňal strach, hrôzu mi spôsobovali len škrekoty, ktoré sa s vervou valili reproduktormi. Scenár musím tiež hodnotiť kriticky. Ak sa chcem uchýliť k malej pochvale, tak by som mohol trošku vyzdvihnúť digitálne efekty, hoci neboli nijak prelomové, a masky, ktoré sa dali zniesť.

  V konečnom hodnotení však film u mňa dopadol mizivo. Veru, ak by som ho mal porovnať s inými filmami, ktoré boli natočené na motívy počítačovej hry, tak na mňa nepochybne lepšie zapôsobil Resident Evil a Tomb Rider.

  Celkový dojem z kina? Pukance boli dobré, hoci by som ich trošku prisolil. Zvyšok nestojí za reč.

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators