28 novembra 2006

Legend never dies...


  Tohto roku by oslávil šesťdesiatku avšak pred pätnástimi rokmi nás opustil. Choroba AIDS ho položila a ukončila jeho nezabudnuteľný život. My však dodnes spomíname, pretože to, čo vo svete hudby vytvoril, sa nikdy nevytratí. Freddie Mercury.

  Možno by som vám mohol frontmana skupiny Queen predstaviť suchými vetami typu: narodil sa 5. septembra 1946 v Stone Town v Zanzibare, študoval v Bombaji a v sedemnástich sa presťahoval s rodičmi do Anglicka... ale nechcem. Takéto informácie predsa nájdete kdekoľvek. Ja idem na Freddieho radšej spomínať...

  Tí skôr narodení dodnes spomínajú, ako pozerali pristátie človeka na Mesiaci v priamom prenose. Iní si naopak živo pamätajú spartakiádu alebo nezabudnú, ako so zatajeným dychom sledovali v televízii priebeh Nežnej revolúcie. Pochopiteľne ja nie. Ak sa ponorím ja do spomienok a uvažujem, čo také som videl v televízii v rannom detstve, tak popri Night Riderovi a Baywatchi to boli Večerníčky a - čuduj sa svete - otvárací ceremoniál letných olympijských hier v Barcelone 1992.

  Nezabudnuteľne a osudovo na mňa totiž zapôsobila piesen Freddieho a španielskej opernej divy Montserrat Caballé Barcelona. Tá skladba sa mi vryla hlboko do pamäti a hoci som netušil, kto to spieval, o pár rokov som sa to dozvedel.

  Na základke sme sa učili o AIDS a učiteľky nám pustili dokument o živote a sláve Freddieho Marcuryho. Keď v dokumente odzneli najväčšie hity Queenu, spoznal som medzi nimi pieseň Barcelona a spomenul som si na ranné detstvo. Frajeril som pred učiteľkami (lebo tie to na rozdiel od spolužiakov vedeli oceniť a pochopiť), že som tu pesničku videl naživo - nevediac, že na OH Barcelona '92 ju už nespieval Freddie, ktorý zomrel 24. novembra 1991, ale "zaspieval" ju jeho dvojník na playback.

  Po návrate zo školy som nevedel zabudnúť na tú neopakovateľnú pieseň. U strýka som o pár dní našiel originál audiokazetu albumu Innuendo a požičal si ju domov. Po pár dňoch som ju poznal naspamäť a dodnes som ju strýkovi nevrátil.

  Na Vianoce som dostal dve kazety (CD-čka sa ešte nenosili:): Backstreet Boys - Backstreet's Back (aby som šľapal s dobou) a Queen - Greatest Hits I (aby som počúval to najlepšie, čo pre mňa v tej dobe existovalo). Najväčšie hity, ktoré Queen vydal v rokoch 1974 - 1980 som samozrejme tiež rýchlo vstrebal a každý deň po návrate zo školy, pred učením a návratom rodičov z práce, som si zopár vypiekol na magiči kúpenom v Poľsku, vyrobenom v Thajsku.

  Samozrejme, učenie som nezanedbával a dotiahol som to k úspešnému napísaniu prijímačok na osemročný gympel Lettricha v Martine. Po aklimatizovaní na takmer stredoškolské prostredie som napísal článok do tamojšieho školského časopisu Miš-Maš. Článok sa zaoberal výročím úmrtia Freddieho Mercuryho a vďaka nemu som sa postupom času dostal k stredoškolskej žurnalistike... Hádam to znie nadnesene, ale je možné, že keby som vtedy nechcel svojich nových spolužiakov poučiť o neopakovateľnej rockovej kapele a skvelom spevákovi, nepísal by som nikdy pre časopis Gymlet, nikdy by som to neskúsil v Živote Turca, nešiel by som študovať žurnalistiku a tobôž by ma nenapadlo urobiť si tento blog. Ťažko povedať, čo by bolo, keby... Ale predsa - Queen a Freddie Mercury mi ovplyvnil život.

  Dnes mám na počítači celú diskografiu Queenu a teším sa na nový ohlasovaný album, kde už ale má spievať Paul Rodgers. Už nikdy to nebude ako s Freddiem, ale som zvedavý...

  Tento víkend bolo 15. výročie od smrti Freddieho. Ja som si spomenul, pretože tak, ako Brian May v piesni No-One But You som (si) sľúbil, že NIKDY NEZABUDNEM NA FREDDIEHO...

  "One by one
  Only the good die young
  They're only flyin' too close to the sun
  We'll remember -
  Forever... "      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators