07 novembra 2006

Pomsta? Akým právom?


  Svetové média a tlačové agentúry priniesli 5. novembra informáciu o treste smrti obesením pre Saddáma Husajna a jeho dvoch spolupracovníkov, ktorých odsúdil v nedeľu iracký tribunál. Päťčlenná porota sudcov uznala Saddáma Husajna vinným zo spoluúčasti na vyvraždení 148 šiitských obyvateľov dediny Dudžaíl, ktoré malo byť odvetou za pokus o atentát na jeho osobu z 8. júla 1982. Saddám sa proti rozsudku súdu odvolal.

  V utorok 7. novembra sa Husajn vráti pred súd v rámci jeho druhého súdneho procesu vo veci genocídy Kurdov, ktorej sa mal dopustiť počas operácie Anfal v rokoch 1987-1988. Pri operácii zahynulo približne 180 tisíc ľudí. Obžaloba pre Saddáma žiada trest smrti.

  Zdvihla sa vlna protestov - francúzske médiá, René van der Linden (Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy), britský premiér Tony Blair, Európska únia, šéf talianskej diplomacie Massimo D´Alema, generálny tajomník Rady Európy Terry Davis a mnohí iní odsudzujú rozhodnutie súdu. Pridáva sa k ním aj Vatikán, Rusko a množstvo rešpektovaných mimovládnych organizácií vrátane Amnesty International či Human Rights Watch. Svet je rozdelený - napríklad USA a austrálsky premiér John Howard s trestom smrti problém nemajú.

  Je smrť skutočne najlepším riešením problému? Európa má dlhodobo na hrdelný trest iný názor ako Spojené štáty, kde sa stále vykonáva. Ja s Európou súhlasím a to nie len v prípade Saddáma, kde môže smrť jedného muža "slúžiť ako rozbuška v štáte, ktorý už aj tak horí". Trest smrti je totiž zlým riešením aj pre najhoršie zločiny.

  Sme ľudia. Žijeme v 21. storočí. Kážeme o morálke, hodnotách, slušnosti a pritom v mene pomsty sme schopní zabíjať? Oko za oko, zub za zub?

  Máme na trest smrti (v niektorých krajinách) zákony. Ale máme aj právo?

   2 komentárov:

   mernose povedal(a)...

   no filip máš pravdu...
   jeho poprava totiž vyvolá nepokoje, ktoré spôsobia stovky mŕtvych a zranených...
   na tom spore aj slepý vidí vplyv USA

   inak máš fakt super blog, aj ten štýl písania... klobúk hore aj dole

   AIF povedal(a)...

   Obaja pisete, ze poprava Saddama vyvola krvave nepokoje. Hm, bude proti nej protestovat tych 70 pct obyvatelstva, co su siiti a Kurdi spolu, ktori za Saddama trpeli? A sunniti uz bordelu robia dost aj tak, neviem, ci sa moze z ich strany este nieco zhorsit. Saddam si zasluzi najvyssi trest. Bohuzial, v Iraku maju ako najvyssi trest smrt. Nezostane nam nic ine len to respektovat. Aj ked ja osobne som proti trestu smrti vseobecne.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators