19 januára 2007

Bude mi smutno


  Hoci NR SR akoby spala a zdanlivo sa v nej nevedú žiadne výrazné spory, Slovensko má nadostač iných tém a káuz. Závislosť na Ruskej rope, arcibiskup Sokol či Štefan Hríb a sloboda v STV. Poďme si teda ešte raz zhrnúť, čo sa to stalo Pod lampou od jej vzniku a predovšetkým počas posledných dní.

  Relácia Pod lampou sa vysielala tri roky. Za ten čas sa v nej vystriedalo 500 hostí v 119 častiach (z nich iba 11 bolo politických). Tvorcovia vytvorili priestor pre takmer 40 hudobníkov a k ich tvorbe sa vyjadrilo 35 tisíc mailov (plus 15 tisíc reakcií na stránke relácie). Veľká časť divákov bola spokojná s formátom, a vlastne aj so samotným prevedením. Vysokú kvalitu relácie potvrdilo aj udelenie Novinárskej ceny 2005 za najlepší rozhovor v elektronických médiách (Einsteinova teória relativity).

  Kreslo pod Štefan Hríbom sa výrazne otriaslo v apríli 2006, kedy časť Rady STV chcela, aby skončil s moderovaním. Dôvodom bolo údajné presadzovanie názorov konzervatívnej pravice, neštandardná a nevyvážená relácia, v ktorej vystúpil Peter Šťastný a hovoril o pozadí slovenského hokeja.

  V poslednej minuloročnej Pod lampou (21. 12. 2006) sa Hríb nechal počuť, že práca ich (tvorcov relácie) baví čoraz menej. Znelo to bezvýznamne a mnohí to možno ani nepostrehli, ale v jeho slovách bolo cítiť únavu. To však neznamená, že by svoj odchod naplánoval a vytvoril veľké divadlo ako o ňom tvrdil Jarjabek.

  V médiách sa od polovice decembra sporadicky objavovali náznaky politických tlakov na riaditeľa STV Radima Hrehu, ktoré prvý januárový týždeň výrazne zosilneli. Nutné je však dodať, že hoci ich prinášali tri najčítanejšie denníky (Nový čas, Pravda, SME) a aj populárne servery Aktuálne.sk, SME.sk, žiadna výrazná diskusia neprebehla. Mnoho ľudí dokonca žiadne informácie nepostrehli.

  V deň D, 11. január 2007, bola plánovaná diskusia s vedcami aj napriek tomu, že Hríb musel vedieť, čo sa deje v STV. Isto sa o Kordovom nešťastí nedozvedel až počas vysielania! Mal možnosť zmeniť tému. Neurobil tak, ale pozval Eugena Kordu na malú preddiskusiu, aká býva v Pod lampou bežná. Diskusia bola ukončená predčasne, čím síce boli porušené isté pravidlá, ktoré by mali chrániť televíziu pred podobnými úletmi a anarchiou, ale zároveň bolo vyslovené silné gesto a začatá dôležitá diskusia.

  Nasleduje celospoločenské debata, zverejňujú sa pochvalné ale i hanlivé články a názory. Všetci čakajú, ako problém vyrieši Hreha. Zrušenie relácie bolo extrémnym riešením, úderom pre všetkých priaznivcov a divákov. Avšak, aj keby k tomuto kroku riaditeľ STV nepristúpil, Hríb by podľa môjho názoru spoluprácu ukončil.

  Nasledujúci deň, 12. januára, sa v televízii TA 3 v relácii Téma dňa diskutovalo o situácii vo verejnoprávnej STV po nástupe nového riaditeľa. Moderátorka Ľuba Oravová však pôsobila kŕčovito a nemožne. Otázky, ktoré kládla boli desivo chabé. Hreha neprišiel osobne a vyzval v živom vysielaní Hríba, aby napísal akýsi liebesbrief pre právnikov a papalášov z STV. Eugen Korda, hoci bolo ohlasované, že je nezastihnuteľný, čakal pred obrazovkou kým mu zavolajú z TA-trojky. Karol Sudor priniesol informáciu, že vytáčali nesprávne telefónne číslo.

  Vo štvrtok 18. januára bola na Dvojke mimoriadna diskusná relácia, ktorá nahradila Pod lampou a mala pojednávať o súčasnej STV. Hneď v úvode z nej však Štefan Hríb odišiel. Ak niekto tvrdí, že moderátorka Anna Vargová nezvládla svoju úlohu, myslím, že sa mýli. Diskusia totiž nemala byť kópiou relácie Pod lampou, to sa jasne prezentovalo už v úvode. Nebolo teda potrebné moderovať reláciu ako by ju moderoval Hríb. A to, ako sa diskusia vyvíjala, si vyžadovalo častejšie zásahy. Predsa len, kto by už len mohol dlhšie počúvať Jarjabkove bláboly. Tvrdiť, že Rybníček priniesol veľký koniec STV a že po jeho odchode bola televízia v horšom stave ako za čias Kubiša a Materáka môže iba humorista alebo pokrytec. Samozrejme, Rybníček urobil chyby, ale odkedy spustil projekt Nový začiatok Slovenskej televízie, ľudia sa začali vracať k (novopomenovanej) Jednotke a Dvojke.

  Vyčítalo sa Rybníčkovi prepustenie skoro 1200 zamestnancov. Nik presne nevie, aké bolo pozadie jednotlivých výpovedí, ale nutné je podotknúť, že nešlo o žiadne čistky! A keď už to pán Jarjabek (spolu s Bohumilom Bobockým) prezentujú ako veľký prešľap, ja sa len opýtam – čo tých 1200 ľudí robilo a na čom pracovalo, keď dnes STV funguje ďalej aj bez nich, zvýšila si sledovanosť i kredit oboch kanálov a hospodári niekoľkonásobne lepšie, ako za čias mečiarizmu?

  Celá kauza je zaujímavá. Opozícia voči Hríbovi tvrdí, že politické tlaky neustál ani Rybníček, a nik sa tak výrazne nepostavil proti prepusteniu ľudí a novinárov za jeho éry, ako za panovania Hrehu. Osobne neviem, čo si mám o Hrehovi myslieť. Až príliš veľa zdrojov hovorí proti nemu a nie som schopný mu veriť. Však v Čechách sa už dávno proti Hrehovi postavil moderátor a publicista Ján Kraus. Dokonca v rozhovore pre SME ľutoval STV a jej budúcnosť.

  Hríb urobil veľké gesto. Akt, ktorý si budeme ešte dlho pamätať. Je mu vyčítaná patetickosť jeho konania. Áno, možno bola celá posledná časť Pod lampou trochu teatrálna, avšak Hríbovi je takéto konanie vlastné a robí ho jedinečným. Tri roky viedol jednu z najlepších relácií v slovenských televíziách a prinášal diskusie o nevšedných témach. Hoci mu je od začiatku vyčítaná neobjektívnosť, nikdy neškodil a jeho osobité videnie sveta bolo sympatické. Nedodržanie plurality názorov bolo zrejmé, ale nie vždy je správne byť kŕčovito objektívny a dávať priestor aj ľuďom, ktorí sú evidentne morálne pokrivení (ako v prípade relácie s Petrom Šťastným vedenej proti Jurajovi Širokému). Hríb si zakladal na svojej slobode a pravde, nebol sivým komentátorom, ale jedinečným elementom. Ja mu verím, hoci sa nemôžem odpútať od pocitu, že bol neprofesionálny.

  Každopádne relácia Pod lampou na obrazovkách skončila. Pre väčšinu národa to nie je veľkou stratou, ale tých pár tisícok verných divákov je isto sklamaných. Darmo nám Hreha sľubuje novú reláciu, už nikdy nebude taká, ako bývala Pod lampou. Nevravím, že nepríde niečo zaujímavé, ale mám trochu strach. A je mi smutno…

  (snímky: stv.sk, Aktuálne.sk)

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators