15 augusta 2007

(Najlepší) Sprievodca Gréckom


  Vážení a milí!

  Som rád, že vaše očné buľvy narazili na tento text. A buďte radi aj vy, pretože to rozhodne bude stáť za to! Máte tú česť, že práve (zadarmo!) čítate najlepší text o Grécku, aký kedy vznikol - či dokonca vznikne! Vážení, ak dočítate tento článok, budete o Helénskej republike vedieť všetko dôležité. Vážne!
  (Dúfam, že som zaujal a zblbol ľudí tak dobre, aby to dočítali do konca :)

  Začnime od piky, aby s nami vládal držať krok aj ten, čo celý život prežil napríklad v Dolnom Kalníku a o existencii okolitého sveta vie asi toľko, ako priemerný Etiópčan o bryndzových haluškách so slaninou.

  Takže - Grécko je!

  (Áno, niekomu môže pripadať táto veta nedokončená. Avšak je nesporne pravdivá a tvorí pevný základ pre zvyšok textu.)

  Ak sa zavŕtame hlbšie do problematiky zistíme, že Grécko je zo Slovenska (pomerne) ďaleko. Ak opovrhneme lietadlom a rozhodneme sa cestovať autobusom, autom alebo nebodaj pešo, zistíme, že Grécko je ešte ďalej, ako ďaleko!

  Napriek vzdialenosti má však táto krajina s našim regiónom veľa spoločného. Napríklad tam majú rovnakú gravitáciu ako u nás. Východ majú - presne ako my - na východe. Sú členmi Európskej únie ako my a... to by hádam stačilo na to, aby sme si boli podobní ako vajce vajcu.

  Odlišujeme sa však z pohľadu histórie. Gréci totiž svoj vrchol zažili v antike (odvtedy to síce s nimi ide dolu vodou, ale to nie je dôležité). My sme svoj vrchol ešte nezažili a podľa najoptimistickejších prognóz ho zažijeme asi dva roky po zničení vesmíru.

  Keď sa na Grécko pozrieme z geografického hľadiska, dozvieme sa, že má vynikajúcu polohu. Pôda je úrodná a vhodná na pestovanie kameňov. Preto sa tam aj ťaží množstvo rúd a mramor. Popri šutroch je krajina pod Olympom bohatá na more. Má teda k dispozícii bohaté ložiská morskej soli, ktoré však napodiv úplne nevyužíva. Možno aj toto je dôvod, prečo je grécka ekonomika stále trošku chromá.


  Čo sa týka fauny a flóry, autor sa osobne stretol so psami, mačkami, vrabcami a komármi. Autor tohto sprievodcu sa však domnieva, že na Peloponéze žijú aj iné tvory, ale nemá s nimi žiadnu osobnú skúsenosť.

  Keď už sme pri zvieratách, je na mieste spomenúť, že najrozšírenejším druhom je dvojnožec Grék obyčajný. Ide o veľmi zaujímavý s svojrázny druh človeka. Príznačný je svojim pokojom (nie kľudom!!!), ktorý mu iné ľudoopice môžu len závidieť. Podľa najnovších vedeckých poznatkov totiž nervóznych a stresujúcich sa Grékov je menej ako šafranu v austrálskej buši.

  Gréci, tak ako to už v živočíšnej ríši chodí, sa delia na dve pohlavia. Rozdiel nie je ani tak vo výzore (napríklad tváre Grékyň sa niekedy od tých mužských moc neodlišujú, o postave nehovoriac :) ako skôr v intenzite hlasu. Ak počujete škrekot, vreskot a bľabot, ide rozhodne o Grékyňu (Grék čuší a tvári sa, že ženu počúva)! Rozumieť jej však nemôžete, lebo - akoby naschvál - vždy hovorí po grécky. Ak by ste mali pocit, že rozumiete čo i len jedno jediné slovo z jej široko-ďaleko počuteľného prejavu, tak vedzte, že nemáte dočinenia s Grékyňou, ale s inonárodnou fúriou, ktorá je v Grécku na dovolenke.

  Zjapot/ziapot (?) veľmi dobre ovládajú aj Grécke deti. V noci dokonca máte pocit, že nič hlučnejšie ani nejestvuje. Avšak opak je pravdou! V noci sú hlučnejší opití Gréci a ich mopedy. Tie zobudia každého, komu sa v tom teple horko-ťažko podarilo zaspať. Práve preto sa Európske združenie turistov cestujúcich do Grécka (EZTCDG) rozhodlo, že spoločne s gréckou vládou navrhnú nový zákon, ktorý po 23. hodine dovolí cestovať iba na bicykli alebo pešo.

  ---

  Na tomto mieste sa autor nečakane rozhodol, že je unavený a chce ísť spať. Samozrejme musíte uznať, že aj napriek takémuto nečakanému záveru ide o text, ktorý pred vami odkryl mnohé tajomstvá a zaujímavosti - a ide teda o najlepší text o Grécku, aký ste kedy čítali.
  Autor pri všetkej svojej skromnosti a výnimočnosti však prichádza z jedinečnou ponukou, že napíše druhé pokračovanie, ktoré však bude spoplatnené :)

  ---

  Všetky práva vyhradené. Žiadna časť z toho textu nesmie byť učmajznutá bez toho, aby o tom autor vedel.

  Dôležité: Sprievodca Gréckom prináša pravdu a nič viac než pravdu. V texte sa nenachádzajú žiadne nepresnosti ani lži. V prípade, že má niekto ten pocit, tak sa tragicky mýli. Faktom je, že Sprievodca je rozhodujúci, hoci realita môže byť nepresná. Ale to je chyba autora reality, nie naša.

  snímky: internet (1,2), autor (3)


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators