15 augusta 2007

(Najlepší) Sprievodca Gréckom


  Vážení a milí!

  Som rád, že vaše očné buľvy narazili na tento text. A buďte radi aj vy, pretože to rozhodne bude stáť za to! Máte tú česť, že práve (zadarmo!) čítate najlepší text o Grécku, aký kedy vznikol - či dokonca vznikne! Vážení, ak dočítate tento článok, budete o Helénskej republike vedieť všetko dôležité. Vážne!
  (Dúfam, že som zaujal a zblbol ľudí tak dobre, aby to dočítali do konca :)

  Začnime od piky, aby s nami vládal držať krok aj ten, čo celý život prežil napríklad v Dolnom Kalníku a o existencii okolitého sveta vie asi toľko, ako priemerný Etiópčan o bryndzových haluškách so slaninou.

  Takže - Grécko je!

  (Áno, niekomu môže pripadať táto veta nedokončená. Avšak je nesporne pravdivá a tvorí pevný základ pre zvyšok textu.)

  Ak sa zavŕtame hlbšie do problematiky zistíme, že Grécko je zo Slovenska (pomerne) ďaleko. Ak opovrhneme lietadlom a rozhodneme sa cestovať autobusom, autom alebo nebodaj pešo, zistíme, že Grécko je ešte ďalej, ako ďaleko!

  Napriek vzdialenosti má však táto krajina s našim regiónom veľa spoločného. Napríklad tam majú rovnakú gravitáciu ako u nás. Východ majú - presne ako my - na východe. Sú členmi Európskej únie ako my a... to by hádam stačilo na to, aby sme si boli podobní ako vajce vajcu.

  Odlišujeme sa však z pohľadu histórie. Gréci totiž svoj vrchol zažili v antike (odvtedy to síce s nimi ide dolu vodou, ale to nie je dôležité). My sme svoj vrchol ešte nezažili a podľa najoptimistickejších prognóz ho zažijeme asi dva roky po zničení vesmíru.

  Keď sa na Grécko pozrieme z geografického hľadiska, dozvieme sa, že má vynikajúcu polohu. Pôda je úrodná a vhodná na pestovanie kameňov. Preto sa tam aj ťaží množstvo rúd a mramor. Popri šutroch je krajina pod Olympom bohatá na more. Má teda k dispozícii bohaté ložiská morskej soli, ktoré však napodiv úplne nevyužíva. Možno aj toto je dôvod, prečo je grécka ekonomika stále trošku chromá.


  Čo sa týka fauny a flóry, autor sa osobne stretol so psami, mačkami, vrabcami a komármi. Autor tohto sprievodcu sa však domnieva, že na Peloponéze žijú aj iné tvory, ale nemá s nimi žiadnu osobnú skúsenosť.

  Keď už sme pri zvieratách, je na mieste spomenúť, že najrozšírenejším druhom je dvojnožec Grék obyčajný. Ide o veľmi zaujímavý s svojrázny druh človeka. Príznačný je svojim pokojom (nie kľudom!!!), ktorý mu iné ľudoopice môžu len závidieť. Podľa najnovších vedeckých poznatkov totiž nervóznych a stresujúcich sa Grékov je menej ako šafranu v austrálskej buši.

  Gréci, tak ako to už v živočíšnej ríši chodí, sa delia na dve pohlavia. Rozdiel nie je ani tak vo výzore (napríklad tváre Grékyň sa niekedy od tých mužských moc neodlišujú, o postave nehovoriac :) ako skôr v intenzite hlasu. Ak počujete škrekot, vreskot a bľabot, ide rozhodne o Grékyňu (Grék čuší a tvári sa, že ženu počúva)! Rozumieť jej však nemôžete, lebo - akoby naschvál - vždy hovorí po grécky. Ak by ste mali pocit, že rozumiete čo i len jedno jediné slovo z jej široko-ďaleko počuteľného prejavu, tak vedzte, že nemáte dočinenia s Grékyňou, ale s inonárodnou fúriou, ktorá je v Grécku na dovolenke.

  Zjapot/ziapot (?) veľmi dobre ovládajú aj Grécke deti. V noci dokonca máte pocit, že nič hlučnejšie ani nejestvuje. Avšak opak je pravdou! V noci sú hlučnejší opití Gréci a ich mopedy. Tie zobudia každého, komu sa v tom teple horko-ťažko podarilo zaspať. Práve preto sa Európske združenie turistov cestujúcich do Grécka (EZTCDG) rozhodlo, že spoločne s gréckou vládou navrhnú nový zákon, ktorý po 23. hodine dovolí cestovať iba na bicykli alebo pešo.

  ---

  Na tomto mieste sa autor nečakane rozhodol, že je unavený a chce ísť spať. Samozrejme musíte uznať, že aj napriek takémuto nečakanému záveru ide o text, ktorý pred vami odkryl mnohé tajomstvá a zaujímavosti - a ide teda o najlepší text o Grécku, aký ste kedy čítali.
  Autor pri všetkej svojej skromnosti a výnimočnosti však prichádza z jedinečnou ponukou, že napíše druhé pokračovanie, ktoré však bude spoplatnené :)

  ---

  Všetky práva vyhradené. Žiadna časť z toho textu nesmie byť učmajznutá bez toho, aby o tom autor vedel.

  Dôležité: Sprievodca Gréckom prináša pravdu a nič viac než pravdu. V texte sa nenachádzajú žiadne nepresnosti ani lži. V prípade, že má niekto ten pocit, tak sa tragicky mýli. Faktom je, že Sprievodca je rozhodujúci, hoci realita môže byť nepresná. Ale to je chyba autora reality, nie naša.

  snímky: internet (1,2), autor (3)


   9 komentárov:

   mačiatko povedal(a)...

   nezamysla autor napisat aj sprievodcov po rovnako oblubenych krajinach? privitala by som napriklad kiribati, uzbekistan, moldavsko, kirgizsko, lesotho... :)

   ale inak dakujem za zlepsenie nalady, dnes som to potrebovala ako dochodca pobyt v cakarni u doktora...

   a p.s.:asi ziapot

   Anonymný povedal(a)...

   ty chodíš na KUčku do rk? vyzeráš byť celkom talentovaný. nie je ťa tam škoda?

   filoss povedal(a)...

   jeeej, mačiatko, ty žiješ? :)

   nie, momentálne autor (či už kvôli lenivosti alebo straty fantázie) nezamýšľa vypracovať ďalších sprievodcov. ale v prípade, že by mi niektorý dobrodinec zaplatil fakultatívne zájazdy, rád o nich napíšem siahodlhé traktáty :)

   a... je to ZIAPOT :) máš recht, to len v momente, keď som písal som zaváhla a bol som príliš lenivý na to, aby som otvoril príručku sj

   a... čo sa týka KUčky - áno študujem tam žurnalistiku. škoda ma tam rozhodne nie je, nepodceňuj malinké univerzity (ale ak xceš, napíš mi mail, a môžme podebatovať :)

   tschuuuz!

   mačiatko povedal(a)...

   maciatko este nezdochlo, neboj, kym bude dostatok smotany,nejako to tu prezijem :)

   a na tie vylety sa mozme zorganizovat, lepsie sa potom straca...

   filoss povedal(a)...

   nexcem ti kaziť radosť, ale so mnou je tak trochu nemožné stratiť sa... :P

   Anonymný povedal(a)...

   Bravo !!! Super clanok !!! Ty si nezasluzis cestovat, ale sediet doma na zadku tak ako doteraz.

   filoss povedal(a)...

   to, kde sa nachádza môj zadok je snáď moja vec, nie?!

   mačiatko povedal(a)...

   aaaa... dokelu... si zly... najdem si skupinku. stracaciu... pribalena mapa v batozku bude znamenat podvod. a za podvod je smrt!

   ...ehm, pardon, nechala som sa uniest, konkretne do divociny...

   mia povedal(a)...

   výýýýý-bor-nééééééééé !

   s tými Grékyňami je to zjavne pravda..čo do krásy i jakotu :)
   (to nehovorím ja, ale jeden opravdický Grék.. :)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators