04 septembra 2007

Omylní kňazi


  Keďže študujem na blízkom východe (rozumej v Ružomberku), vždy sa poteším každému stretnutiu so vzdelanými ľuďmi, ktorí na našu univerzitu zavítajú. Tentoraz som mal tú "česť" zúčastniť sa diskusie s dvoma významnými predstaviteľmi Katolíckej cirkvi. (Avšak, ak by niekto chcel vedieť ich totožnosť, má smolu. Z viacerých dôvodov si túto informáciu nechám pre seba.)

  Chcem vám však predložiť dve rozhodne zaujímavé tvrdenia, ktorými ma títo "velikáni" očarili.

  1. Prvý múdry človek na margo kňazov, ktorí sú obvinení z pedofílie povedal, že v Írsku zo všetkých prípadov pedofílie pripadajú len 3% na kňazov (teda cca 40 kúskov). Túto skutočnosť som si nijako nepreveroval, ale odrovnal ma už len spôsob, ako to tento mudrlant povedal. Ten pokoj, tá umiernenosť a nevyjadrená akákoľvek ľútosť či opovrhnutie. (Pre korektnosť dodávam, že po zhruba hodinke diskusie sa k téme vrátil a dodal, že aj jeden jediný prípad pedofílie kňaza je priveľkým prehreškom, no myslím, že už situáciu nezachránil.)

  2. Druhý múdry človek sa však nenechal zahanbiť a diskusiu okorenil vyjadrením, že mnohokrát u kňaza nejde o úmyselnú pedofíliu (či ako to pomenovať). Vec sa totiž má tak, že kňaz ani nevie, že ide o dieťa, ktoré je pod zákonom. Neraz je totiž v prípade zapletená prisťahovaná 12 či 13-ročná Mexičanka, ktorá na svoj vek vyzerá až príliš zrelo a dospelo. Chápem to tak, že aj kňazi sú omylní a isto aj príliš zaneprázdnení, keď sa pri výkone svojej práce ani nestihnú spýtať na vek. Majme teda s kňazmi zľutovanie a odpusťme im tieto nešťastné pochybenia!

  Obaja mudrlanti sa vyjadrili, že na Slovensku zatiaľ nemáme prípady pedofílie u kňazov. Hm, asi čakáme na vyspelé Mexičanky, ktoré sa sem hádam raz prisťahujú... Alebo žeby kňazi boli natoľko nenároční, že by sa vedeli prispôsobiť aj inej národnosti? Uvidíme...

  (Na tomto mieste sa chcem poďakovať spomenutým dvom mudrlantom, ktorí mi ozrejmili to, ako sa veci majú. Bohu vďaka za takýchto ľudí!)

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators