04 septembra 2007

Omylní kňazi


  Keďže študujem na blízkom východe (rozumej v Ružomberku), vždy sa poteším každému stretnutiu so vzdelanými ľuďmi, ktorí na našu univerzitu zavítajú. Tentoraz som mal tú "česť" zúčastniť sa diskusie s dvoma významnými predstaviteľmi Katolíckej cirkvi. (Avšak, ak by niekto chcel vedieť ich totožnosť, má smolu. Z viacerých dôvodov si túto informáciu nechám pre seba.)

  Chcem vám však predložiť dve rozhodne zaujímavé tvrdenia, ktorými ma títo "velikáni" očarili.

  1. Prvý múdry človek na margo kňazov, ktorí sú obvinení z pedofílie povedal, že v Írsku zo všetkých prípadov pedofílie pripadajú len 3% na kňazov (teda cca 40 kúskov). Túto skutočnosť som si nijako nepreveroval, ale odrovnal ma už len spôsob, ako to tento mudrlant povedal. Ten pokoj, tá umiernenosť a nevyjadrená akákoľvek ľútosť či opovrhnutie. (Pre korektnosť dodávam, že po zhruba hodinke diskusie sa k téme vrátil a dodal, že aj jeden jediný prípad pedofílie kňaza je priveľkým prehreškom, no myslím, že už situáciu nezachránil.)

  2. Druhý múdry človek sa však nenechal zahanbiť a diskusiu okorenil vyjadrením, že mnohokrát u kňaza nejde o úmyselnú pedofíliu (či ako to pomenovať). Vec sa totiž má tak, že kňaz ani nevie, že ide o dieťa, ktoré je pod zákonom. Neraz je totiž v prípade zapletená prisťahovaná 12 či 13-ročná Mexičanka, ktorá na svoj vek vyzerá až príliš zrelo a dospelo. Chápem to tak, že aj kňazi sú omylní a isto aj príliš zaneprázdnení, keď sa pri výkone svojej práce ani nestihnú spýtať na vek. Majme teda s kňazmi zľutovanie a odpusťme im tieto nešťastné pochybenia!

  Obaja mudrlanti sa vyjadrili, že na Slovensku zatiaľ nemáme prípady pedofílie u kňazov. Hm, asi čakáme na vyspelé Mexičanky, ktoré sa sem hádam raz prisťahujú... Alebo žeby kňazi boli natoľko nenároční, že by sa vedeli prispôsobiť aj inej národnosti? Uvidíme...

  (Na tomto mieste sa chcem poďakovať spomenutým dvom mudrlantom, ktorí mi ozrejmili to, ako sa veci majú. Bohu vďaka za takýchto ľudí!)

   5 komentárov:

   Lilith povedal(a)...

   Mas to tam vesele na Ruzomberskej Uni ... viem si predstavit, stravila som 8 rokov na katolickom gympli ...

   filoss povedal(a)...

   nie pozor, ja som ani úchytkom nexcel kritizovať KU v RK! - aby nedošlo k nedorozumeniu.
   Ale nutné je dodať, že niekedy nás vie návšteva pekne obveseliť...

   Viliam Búr povedal(a)...

   Myslím si, že nie je najdôležitejšie, akého presne percenta kňazov sa to týka. Ľudia sú všelijakí, v každej dostatočne veľkej organizácii sa nájdu aj lumpi, tomu sa nedá zabrániť. Takí, čo zneužívajú deti, sa nájdu medzi kňazmi rovnako ako aj medzi príslušníkmi hocijakej inej profesie.

   Za dôležitejšie považujem, či niektorá organizácia v takomto prípade svojich členov úmyselne kryje, zatĺka, umožňuje im unikať pred zákonom, snaží sa hodiť vinu na ich obete, atď. Lump sa môže vyskytnúť v hocijakej organizácii, ale nie každá organizácia považuje za svoju svätú povinnosť takéhoto lumpa ochraňovať, len preto, že je "náš".

   Keby sa v novinách objavila správa, že nejaký X.Y. zneužíva deti, a je to povedzme... železničiar, ľudia by to brali ako informáciu. Nemyslím si, že by kvôli tomu teraz ostatní železničiari začali vyskakovať, že ako sa kto opovažuje kritizovať železnice, nesnažili by sa prípad ututlať tým, že ho presunú na inú železničnú stanicu, vedľa škôlky na opačnom konci mesta. Keď sa ale objaví správa, že deti zneužíva X.Y. a je to kňaz, hneď sú tu rozhorčené reakcie, že ako sa ľudia opovažujú kritizovať cirkev, a že je to vnútorný problém cirkvi, do ktorého neveriacich nič nie je, a aj tí veriaci ktorí otvárajú hubu, by sa najprv mali zamyslieť nad svojou loajalitou. To už je skoro ako poslanecká imunita... teda tak by to chceli mať.

   filoss povedal(a)...

   Tu je však nutné podotknúť, že ak sa napíše, že železničiar XY je pedofil, tak sa o tom hovorí dva dni. Ak sa to napíše o kňazovi, reakcia médií a verejnosti je tvrdšia - bez ohľadu na to, ako sa k veci postaví zvyšok cirkevných predstaviteľov.

   Na kňazov, učiteľov (doktorov, politikov, novinárov...) máme vyššie morálne nároky. Verejnosť je na takýchto ľudí náročnejšia...

   ... oni by však nemali zastierať odpornosť zločinov nejakými štatistikami a bagatelizáciou či relativizáciou jednotlivých činov...

   Anonymný povedal(a)...

   SPALA SOM S KNAZOM MAM 20ROKOV A ZVIEDOL MA ON NIESU TO ZIADNE NEVINIATKA KTORE NEVEDIA CO ROBIA. VYCITKY SVEDOMIA MAM JA NIE ON.A CO TERAZ

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators