28 decembra 2007

Rozhodli ste no. 6: ...a našli ste (pra)príčinu zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov


  Tohto roku sa veľa popísalo o zhoršovaní slovensko-maďarských vzťahov. Aj my sme mali vnútorné nutkanie sa k veci vyjadriť. Avšak keďže väčšinu svojich dní trávime v kultúrnom centre Slovákov - rozumej v Martine, a na "blízkom východe" - teda v Ružomberku, sme od problémov geograficky nemálo vzdialený. Preto sme dali slovo a možnosť voľby vám - vážení občasní i pravidelní čitatelia Bútľavej vŕby (mimochodom, v kuloároch sa šepká, že tento blog chytá nový dych a po mesiacoch stagnácie sa o5 naplno rozbehne a prinesie aj novú rubriku pre zádumčivých - ale to len medzi nami :).

  Od 19. októbra 2007 ste mohli hlasovať do ankety, ktorá mala ozrejmiť meno vinníka, ktorý sa škodoradostne škerí a hádže polená pod nohy bratského spolunažívania Slovákov a Maďarov. Výsledky sú prinajmenšom zaujímavé...

  Len minimum z vás sa domnieva, že za partizánskymi výbojmi stoja maďarskí cigáni žijúci na Slovensku a tajomná skupina ľudí označovaná aj ako pompézne rite sveta (pojem ukradnutý od členov literárneho klubu Optimum). Obaja vinníci boli ostrakovaní len 11,3 % hlasujúcimi.

  Prezieravá verejnosť sa nedala nachytať a vytušila, že nášmu medzinárodnému láskyplnému vzťahu neškodia ani premnožené zajace (18,9 percenta hlasov). Veru, tie sú vinné akurát za nevídané zvyšovanie cien potravín, ale do diplomacie sa nepletú.

  Všetky cesty, ako sa hovorieva, vedú do ri... no, nebudem vulgárny. Radšej sa k druhému miestu v našej ankete premostím inak. Pozorná verejnosť totiž správne chápe realitu a skutočnosti, ktoré sa v nej dejú, a za škodcu na kvetnatom vzťahu s Maďarmi označila politikov. Na tých si ukázalo prstom až 24,5 percenta hlasujúcich.

  Avšak ani títo mocibažní potmehúdi nenamútili toľko vody ako skutoční a najhorší galgani. Podľa našich očakávaní totiž verejnosť označila za vinníka tých hanebných svätuškárov, ktorí sa javia ako naši ochrancovia a pritom nám nehorázne a potajme škodia. Až 34 percent hlasujúcich si myslí, že na vine sú Vesmírni lidé. A my nevidíme dôvod, prečo verejnosti nedôverovať...

  Ďakujeme, že ste si túto hĺbkovú sociologicko-politicko-kultúrno-historicko-psychologicko-fenomenologicko-teologickú analýzu prečítali, že ste pomohli pri hľadaní pravdy odovzdaním svojho hlasu a že pomôžete aj v novej, práve začínavšej ankete.

  Ďakujeme a želáme pekný deň a šťastné kroky v roku 2008.

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators