14 marca 2008

Stratil som ideály?


  Dvaja aktívny študenti zorganizovali tento týždeň malú brigádu. Chceli dokázať, že nie sú len tými (novinármi), čo večne kritizujú, ale že dokážu prejsť od slov k činom. Chceli dokázať, že nesúhlasia s tými, čo zahadzujú odpadky na zem. Chceli dokázať, že ak človek potrebuje niečo zmeniť, nemusí/nemá čakať, kým to niekto urobí zaňho. Chceli...

  (O udalosti písali aj médiá, ale nespomenuli dôležitý fakt, na ktorý potom poukázali sami iniciátori brigády.)

  Chceli...

  Ale dokázali, že sú zanedbateľnou menšinou. Brigády sa totiž zúčastnili len štyria! Z celej školy (katedry) len štyria! (Dokonca niektorí im na e-mailovú výzvu odpovedali želaním, nech im pán Boh pomáha... Absurdné.)

  Večer po skončení akcie som sa rozprával s jedným organizátorom, ktorý nepociťoval zášť, ani sklamanie. Bolo na ňom vidieť, že sa mu iba dokázalo to, čo už dávno vedel - že toho všetci veľa nakecáme, ale ak má dôjsť k činom...

  Ja som tiež nepriložil ruku k dielu. Hanbil som sa. Sprvoti som chcel ospravedlniť svoju neprítomnosť tým, že bolo zlé počasie a mal som veľa práce. Potom som sa nad tým zamyslel. Úprimne - uvedomil som si, že by som neprišiel ani ak by sa počasie vydarilo a ja by som sa doma nudil.

  Zľakol som sa a s trpkým pocitom som sa priznal i organizátorovi. Avšak viac ako pocit hanby ma trápila iná otázka. Prečo by som nešiel? Som taký lenivý? Pohodlný? Som tiež jedným z tých, čo majú plnú hubu rečí, ale "skutek utek"? Prečo?

  Keď som o tom s kolegyňou uvažoval, došiel som k záveru, že by som nekonal asi pre dojem nezmyselnosti. Pre pocit, že nech by sme urobili čokoľvek, len málokto by si výsledok našej aktivity všimol. Že by to dočasne (!) zmenilo len malý a nebadateľný zlomok okolia a už za prvým rohom by bolo všetko po starom - nezmenené, špinavé, zanedbané...

  Viem. Keby každý človek urobil aspoň tú trochu, svet by bol lepší a krajší.

  Ale viem aj to, že všetci ľudia sa nikdy (bez nejakého zjednocujúceho impulzu) neodhodlajú a budú radšej nečinne čakať na zmenu.

  Som taký istý.

  A neviem, čo si mám o tom myslieť...   1 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   Dvaja aktívni študenti zorganizovali brigádu, alebo chceli prejsť od slov k činom?

   Vidím to tak, že ak chceli prejsť k činom zbieraním odpadkov a tak dať príklad iným, mali to urobiť..

   Oni však zorganizovali brigádu, čo nedopadlo dobre, lebo iba dvoch ďalších nahovorili.. Iste aj organizácia podujatia je istý druh práce, ale nie je to osobný príklad ...

   Nečudujem sa, že si sa nepridal, asi nemali dostatočné argumenty a zrejme si taký počin považoval za boj s veternými mlynmi..

   Asi by som nešiel ani ja, lebo nemám rád, keď mi niekto organizuje môj voľný čas.

   Lebo v minulosti som sa povinne zúčastňoval mnohých aj zbytočných brigád, kde sme robili prácu za niekoho, kto ju z nejakých príčin neurobil... a my sme boli relatívne draho zaplatená pracovná sila počas triviálnej brigádnickej činnosti.

   Tak sa mi nečuduj, ani ja by som nešiel... Nečudujem sa ani ja tebe, lebo taká brigáda je skôr iba gesto, nie náprava nedostatku..

   Z času na čas sa vyberiem pred dom, aby som pozbieral papiere a iné veci, ktoré tam vietor nafúkal, alebo ostrihám živý plot a podobne... Ale nie často, aby dostali príležitosť aj iní :)

   Dúfam, že mi teraz nepoložíš otázku, že ako na to, ako na neporiadok.. Neviem, dokonalosť neexistuje, len by sme mali aspoň vedieť ako vyzerá a kde asi v ktorom (ne)konečníku sa nachádza...
   :)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators