21 júla 2008

Je toaletný papier základná ľudská potreba?


  Zatiaľ čo v Zimbabwe majú rekordnú infláciu na úrovni 2,2 milióna percent (teda jeden americký dolár stojí na čiernom trhu 300 miliárd zimbabwianskych dolárov. Začala tam dokonca platiť stomiliardová bankovka), v Spojených štátoch akoby dochádzalo k miernemu zlepšeniu vo vzťahu k Iránu. Bush má pred sebou posledný polrok v úrade a dá sa predpokladať, že si bude chcieť aspoň trochu vyžehliť renomé. Je preto pravdepodobné, že informácie o pripravovanom obnovení diplomatických stykov po 30 rokoch (!) sa zakladajú na pravde - hoci John McCain si servítku pred ústa nedáva. O rastúcom exporte cigariet do Iránu totiž povedal:


  „Možno je to spôsob, ako ich zabiť“

  ...

  U nás premiér Robert Fico prezentoval svoje myšlienky a plány v boji s novinármi:

  „Novinári z tlače chcú opäť robiť na Slovensku politiku.
  Jediné, čo svojou „politickou“ činnosťou dosiahnu je, že ich definitívne začneme považovať za politickú opozíciu, a tak k nim budeme aj pristupovať. Nie ako k médiám objektívne informujúcim, kontrolujúcim a oprávnene kritizujúcim vládu, ale ako k priamym účastníkom politického súperenia. Budeme sa brániť, nie cez Tlačový zákon, ale cez informovanie verejnosti, kto to vlastne z tých novín hovorí. Bude to zaujímavé rozprávanie.“

  Ja osobne sa na realizáciu týchto plánov teším. Istotne bude švanda a ak by to prepuklo už teraz, mali by sme aspoň slabšiu uhorkovú sezónu.

  ...

  Z tohto miesta musím oceniť inšpiratívny rozhovor Karola Sudora s kandidátkou na prezidenta Dagmar Bollovou, niekdajšou poslankyňou za KSS. Tá Sudora obvinila, že za dvadstať rokov v kapitalistickom svete z neho urobili konzumenta, „pre ktorého sú základom života jedlo a papier na utretie zadku“. Bollova si myslí:

  „Socializmus bol z pohľadu ľudských práv lepší,
  pretože človek mal právo sa zamestnať, za svoju prácu dostal takú výplatu, že z nej mohol normálne žiť, nemusel žobrať, čakať, či ho lekár vezme, kedy ho vezme a či na to bude mať, nemusel čakať na poradovník, kam pôjde jeho dieťa po skončení školy, pretože každý bol niekam zaradený.“

  Čo na tom, že niektoré potraviny a tovar každodennej potreby nebol v obchodoch?

  „Bez vložiek a toaletného papiera sa snáď živorí? (...)
  Chcete povedať, že toaletný papier je základná ľudská potreba? (...) Veď je nezmyselné, aby sme hovorili, že vtedy sa stálo v rade na mandarínky. Ja dnes stojím v rade v každom obchode. Kúpa takých vecí nepatrí do slobody. To je, ako keby si Eskimák zmyslel, že tiež chce každý deň mandarínky. Bude ich mať? U nás skrátka nerastú a nemali sme ich za čo doviezť.
  Dnes sú všade, hnijú a ani sa jesť nedajú.“

  Bollovej program je zjavne postavený na zjednotení Slovenska. Mali by sme stáť v jednom šíku a useknúť hlavu, ak niekto vytŕča z davu:

  „...tento národ sa má zjednotiť, a nie sa „menšinovať". (...)
  Existujú aj ľaváci a napadlo vám niekedy bojovať za ich práva? Aby sa trebárs lyžičky vyrábali priamo pre ľavú ruku?“

  A na záver – Bollová je tvrdou zástankyňou hesla „na Slovensku po slovensky“:

  „Stojí na našom území,
  vybudovaný je z našich peňazí a našimi rukami,
  prečo sa to má volať U.S. Steel?“

  ...

  Bonus no. 1: veríte, že pápež po sebe splachuje?

  ...

  Bonus no. 2: po vzhliadnutí tohto videa sa mi do krvi vyplavilo toľko hormónov národnej hrdosti, že zvažujem vstup do SNS, Pospolitosti alebo čohosi podobného... :)

  - - - - - -

  Práve ste dočítali Browser, pravidelnú týždennú rubriku blogu Bútľavá vŕba. Ostatný Browser si môžete prečítať tu. Archív všetkých Browserov nájdete tu.

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom Browsera?
  Pridajte si nás do svojej RSS čítačky, alebo využite službu, ktorá vás upozorní na každý nový príspevok zaslaním e-mailu na vašu adresu.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators