13 augusta 2008

Infantilizácia


  Spisovateľka Irena Brežná sa vo svojom stĺpčeku zamyslela nad tým, prečo dospelí čoraz častejšie používajú zdrobneniny aj na verejnosti.

  „Keď napomenieme rozkošné chlápätko: Utri si nos a nie noštek, hneď vie, že to myslíme naozaj vážne. Ale prečo dospelí (odhliadnuc od milencov v intimite) nedokážu zniesť odstup neutrálneho slova? Čo znamená táto jazyková infantilizácia? Žeby sa ľudia stali milučkejší? Nie je to skôr zo strachu žiť bez zdrobnenín? Taký život je totiž prísna a tvrdá záležitosť, kde treba brať zodpovednosť za svoje slová a skutky.“

  Možno zdrobneniny používame aj preto, aby sme ľuďom ukázali, že ich máme v láske, aby sme na verejnosti pôsobili milšie, ústretovejšie a charizmatickejšie. Vyrovnanejšie a šťastnejšie. Nemal by som preto aj ja do svojho slovníka implantovať niekoľko zdrobnených slov? Či slovíčok?

  Predsa len, s ľuďmi komunikujem – ak už vôbec, tak len stručne a vecne. Pôsobím namyslene a nedostupne. Dojem, ktorý vyvolávam, hádam aspoň trochu zlepšuje úsmev. Ten sa snažím nestrácať - veď je to malá výhra líc -, ale viem, že to nestačí. Hovorím totiž málo a rýchlo, nadužívam iróniu a sarkazmus, mrmlem si popod nos a melanchólia v mojom hlase je taká ťaživá, že už ani komáre na mňa nesadajú.

  Ale úprimne, tento môj zjav mi vrchovato vyhovuje. Preto akúkoľvek infantilizáciu jazyka v mojom prípade neplánujem.

  Neraz mám pocit, že som sa narodil príliš starý. Preto si občas doprajem infantilizáciu správania a zmýšľania, pri ktorej omladnem, niekedy dokonca „deevolvujem“. Nehovorím teraz o tom, že si rád pozriem Simpsonovcov, alebo prečítam Pratchetta či Calvina a Hobbesa. Nie. Občas vystrúham také hlúposti, že by som sa za to nemusel hanbiť ani na strednej.

  Teda stačí mi, že sa občas cítim ako monstrózny somár a na verejnosti pôsobím ako nejaký odľud. Nemusím si ešte používaním zdrobnenín pripadať ako pupuš či poisťovací agent...

  - - - - - -

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?
  Pridajte si nás do svojej RSS čítačky, alebo využite službu, ktorá vás upozorní na každý nový príspevok zaslaním e-mailu na vašu adresu.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators