27 augusta 2008

Na jeden byt musíme pracovať viac ako 19 rokov...


  Denník Mladá Fronta Dnes prišiel v pondelok (25. augusta 2008) so zaujímavým porovnaním európskych miest, podľa ktorého musia Slováci najdlhšie pracovať, aby si v Bratislave mohli kúpiť vlastný byt. Českí novinári sa však vo výpočtoch zmýlili.

  MF Dnes tvrdí:

  „...průměrně vydělávající Čech si musí na byt v hlavním městě o 68 metrech čtverečních odpracovat přes patnáct let (za předpokladu, že svůj celý hrubý měsíční výdělek uspoří). Zatímco například Němec si ho může pořídit už za necelé tři roky. Nejdelší čas pak na vlastní bydlení ve své metropoli spoří Slováci. Ti na něj musí s průměrným platem vydělávat přesně devatenáct let.“

  Vyplýva to z výpočtov, ktoré vychádzajú z analýz cien bytov vo veľkých európskych mestách. Vysoká cena bytov v Bratislave podľa článku súvisí rýchlom ekonomickým rastom regiónu, nedostatkom bytov a očakávaním zavedenia eura.

  „Cena standardního bytu se tak v Bratislavě vyšplhala v přepočtu na 3,6 milionu korun. Slovák s průměrným platem 20 443 slovenských korun (15 806 Kč) by na tento byt musel vydělávat 228 měsíců, tedy nejdéle ze všech evropských obyvatel.“

  Autori upozorňujú, že ceny bytov sú len orientačné, lebo nie je jednoduché porovnávať ich ceny. Tie sa totiž od seba líšia v závislosti od typu budovy, jej veľkosti, veku, vybavenosti a lokality. To však nie je jediným nedostatkom porovnania.

  Autori sa dopustili elementárnej chyby, keď pri výpočtoch využívali hrubú mzdu obyvateľov v sledovaných krajinách. Napríklad švédsky Štokholm by pri počítaní s čistou mzdou dopadol podstatne horšie, keďže dane sú v tejto severskej krajine skoro na úrovni 50 percent.

  Táto chyba teda úplne mení výsledky a poradie. Českí novinári sa teda mýlili a ich závery sú scestné. Táto správa je potešujúca – z čírej škodoradosti; zo zistenia, že Bratislava asi nebude najdrahšia v Európe; a preto, že nie len fašisti a nevzdelané prostitútky v slovenských denníkoch sú omylní, ale že sa to stáva aj na pokrokovom Západe.

  Jedno je však na zaplakanie. Na byt v Bratislave musíme robiť ešte dlhšie ako písali v MF Dnes...

  (Poznámka: Priznávam, že tento postreh som si nevycucal z prsta, keď som do hĺbky analyzoval presnosť a transparentnosť v českej tlači. Iba som bol v správnom čase na správnom mieste a počúval bystrých kolegov v práci. Patrí im večná vďaka a úcta! :)

  - - - - - -

  Ak sa vám text páčil, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?
  Pridajte si nás do svojej RSS čítačky, alebo využite e-mailovú notifikáciu.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators