10 septembra 2008

Mesianistické sklony európskej legislatívy


  Úvodom prednášky (Rodina v globalizovanom svete), ktorú eurokomisár Ján Figeľ predniesol 4. septembra na medzinárodnom kongrese Rodina a médiá, konštatuje, že:

  „Máme stále rýchlejšie autá, počítače a komunikačnú techniku, ale máme stále menej času pre seba a pre druhých. Máme väčšie domy a byty, ale menej detí, menšie rodiny. Máme viac informácií, ale akoby menej súdnosti.“

  Myslí si, že príčinou mnohých súčasných spoločenských problémov je:

  „...neochota jasného pomenovania zla zlom a, samozrejme, dobra dobrom a vôľa konať podľa toho, konzekventne.“

  Figeľ, člen Európskej komisie zodpovedný za vzdelávanie a kultúru tvrdí, že:

  „Cez média, hlavne komerčné, narastá tlak na originalitu kultúr a identitu národov. Tieto trendy spôsobujú presadzovanie individualizmu. Ten sa prejavuje ľahostajnosťou k problémom druhých a vedie k vytrácaniu medziľudskej solidarity.“

  Ďalej vo svojej prednáške uvádza, že EÚ má záujem o rozvoj a ochranu spolupráce v oblasti médií. Už v novembri 2006 napríklad Európsky parlament v Štrasburgu prijal rozhodnutie o vytvorení programu Médiá 2007, ktorý má podporovať európsky audiovizuálny sektor.

  Z aktuálnej legislatívy v oblasti médií Figeľ predstavil napríklad Smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorá má regulovať reklamu a uplatňovať ochranu ľudskej dôstojnosti a maloletých.

  Európa tiež prijala Odporúčanie o ochrane mladistvých a ľudskej dôstojnosti a o práve na odpoveď, zverejnila komunikáciu o videohrách, spustila program Bezpečnejší internet plus, vytvorila pracovnú skupinu pre networkové stránky.

  Summa summarum: Európa sa aj v oblasti médií snaží o vyretušovanie všetkých problémov a prejavuje mesianistické sklony pri tvorbe svojej (rozsiahlej) legislatívy.

  EÚ upozorňuje, organizuje diplomatické rozhovory, posiela do sveta pozorovateľov, vytvára pracovné skupiny, registruje slovenskú parenicu, rokuje, rokuje, rokuje. Jednoducho - Európa robí všetko, čo dokáže.

  Možno sú to len formality. Ale viac asi nedokáže...

  - - - - - -

  Ak si myslíte, že bol text zaujímavý, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk.
  Za vašu podporu srdečne ďakujem.

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?
  Pridajte si ho do svojej RSS čítačky, alebo využite e-mailovú notifikáciu.


   1 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   EÚ, nie Európu, pociťujem zatiaľ ako niečo fiktívne a vzdialené, ako kolos, ktorý sa niekde hore týči na stračej nôžke. Ani nahradenie našej meny eurom to príliš neovplyvní. Asi to chce čas, aj keď 1000 km ostane vždy 1000 km, ibaže svet sa točí akosi prirýchlo a EÚ len naberá dych...
   Jasné a jednoznačné pomenovanie zla a dobra je síce možné prípad od prípadu, ale v živote nikdy nie sú hranice také jednoznačné, sú relatívne. EÚ sa zrejme snaží vychádzať z aktuálnych pozícií a trendov a čo iné by mala robiť? Zmeniť myslenie ľudí odrazu je vec nemožná, iba ak - ale to je už o iných systémoch ovládania...

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators