10 septembra 2008

Mesianistické sklony európskej legislatívy


  Úvodom prednášky (Rodina v globalizovanom svete), ktorú eurokomisár Ján Figeľ predniesol 4. septembra na medzinárodnom kongrese Rodina a médiá, konštatuje, že:

  „Máme stále rýchlejšie autá, počítače a komunikačnú techniku, ale máme stále menej času pre seba a pre druhých. Máme väčšie domy a byty, ale menej detí, menšie rodiny. Máme viac informácií, ale akoby menej súdnosti.“

  Myslí si, že príčinou mnohých súčasných spoločenských problémov je:

  „...neochota jasného pomenovania zla zlom a, samozrejme, dobra dobrom a vôľa konať podľa toho, konzekventne.“

  Figeľ, člen Európskej komisie zodpovedný za vzdelávanie a kultúru tvrdí, že:

  „Cez média, hlavne komerčné, narastá tlak na originalitu kultúr a identitu národov. Tieto trendy spôsobujú presadzovanie individualizmu. Ten sa prejavuje ľahostajnosťou k problémom druhých a vedie k vytrácaniu medziľudskej solidarity.“

  Ďalej vo svojej prednáške uvádza, že EÚ má záujem o rozvoj a ochranu spolupráce v oblasti médií. Už v novembri 2006 napríklad Európsky parlament v Štrasburgu prijal rozhodnutie o vytvorení programu Médiá 2007, ktorý má podporovať európsky audiovizuálny sektor.

  Z aktuálnej legislatívy v oblasti médií Figeľ predstavil napríklad Smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorá má regulovať reklamu a uplatňovať ochranu ľudskej dôstojnosti a maloletých.

  Európa tiež prijala Odporúčanie o ochrane mladistvých a ľudskej dôstojnosti a o práve na odpoveď, zverejnila komunikáciu o videohrách, spustila program Bezpečnejší internet plus, vytvorila pracovnú skupinu pre networkové stránky.

  Summa summarum: Európa sa aj v oblasti médií snaží o vyretušovanie všetkých problémov a prejavuje mesianistické sklony pri tvorbe svojej (rozsiahlej) legislatívy.

  EÚ upozorňuje, organizuje diplomatické rozhovory, posiela do sveta pozorovateľov, vytvára pracovné skupiny, registruje slovenskú parenicu, rokuje, rokuje, rokuje. Jednoducho - Európa robí všetko, čo dokáže.

  Možno sú to len formality. Ale viac asi nedokáže...

  - - - - - -

  Ak si myslíte, že bol text zaujímavý, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk.
  Za vašu podporu srdečne ďakujem.

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?
  Pridajte si ho do svojej RSS čítačky, alebo využite e-mailovú notifikáciu.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators