22 septembra 2008

Na Západe nemôžu ženy slobodne zostarnúť


  Tento pondelok by som chcel zasvätiť ženám. (A nebude to práve pripomienkou niektorého z Platónových citátov.) Nečiním tak preto, aby som si ich uctil a poďakoval im za to, že robia náš svet lepším a že dávajú nášmu životu zmysel. K takémuto patetizmu (aj keď založenom na skutočnosti) sa zatiaľ nemienim uchyľovať, hoci to chladné počasie ma môže primäť ku kadečomu.

  Leto sa pominulo a nastúpila arktická jeseň. Nech si hovorí kto chce čo chce o neopakovateľnej atmosfére daždivých jesenných večerov, prvým májovým dňom sa nemôžu rovnať. Aj keď jeseň má svoje čaro, mocné kúzlo minisukní a tričôčiek s priepastným výstrihom sa vytratilo. Nechcem tento blog ťahať do sfér bohapustého fišizmu, ale o zahaľovaní ženských kriviek by sme si mali čo-to povedať. Dozrel čas a na nete sa objavil výborný text Američanky Naomi Wolfovej.

  Tá sa nezaoberá prízemnosťami ako moja chlipná duša, ale pýta sa, či sa ľudia na Západe nemýlia, ak interpretujú zahaľovanie moslimiek ako represiu žien a potlačovanie ich sexuality. Zistila, že:

  „... že přístup muslimů ke vzhledu žen a sexualitě nevychází z represe, ale ze silného smyslu pro rozdíl mezi veřejným a soukromým, pro to, co náleží Bohu a co náleží vlastnímu manželovi. Nejde o to, že by islám potlačoval sexualitu, nýbrž že ztělesňuje silně vyvinutý smysl pro její vhodné směřování – ke sňatku, k vazbám, jež zachovávají rodinný život, a poutu, které vytváří domov.“

  Wolfová tvrdí, že mnohé moslimky sa necítia zotročované šatkou.

  „Právě naopak, cítily se osvobozené od dotěrného, nízce sexualizujícího západního zírání, proměňujícího ženu ve zboží.“

  Wolfová si myslí, že...

  „... když manžel nevidí svou ženu (ani jiné ženy) celý den polonahou – lze pocítit obrovskou sílu a vášeň, jakmile žena v posvátnosti domova šátek nebo čádor sejme. (...) Mezi zdravými mladými muži na Západě, kteří vyrostou na pornografii a sexuálních výjevech na každém rohu ulice, se epidemicky šíří snížené libido, takže si lze snadno představit moc, kterou si sexualita zachovává v umírněnější kultuře.“

  Vo svojom texte Wolfová nechce zavrhovať množstvo žien v moslimskom svete, ktoré zahaľovanie považujú za spôsob ovládania žien, ale tiež uvádza veľkolepú pravdu, že v západnej kultúre nemôžu ženy slobodne zostarnúť.

  Niet čo dodať...

   3 komentárov:

   Anonymný povedal(a)...

   ale ti to pise, fesak,tesim sa :) ale sa mi zdas premudrely na svoj vek. nevadi, len tak dalej.

   zdravi tvoja byvala dvojnasobna veduca, nahodou na tvoj blog nadabiaca

   df

   satannnia povedal(a)...

   Aspoň už viem, že do toho divadla by som sa mala zahaliť :D

   kvetinkova povedal(a)...

   obavam sa, ze s tvojim clankom suhlasim

   so znepokojenim sledujem ze sa zo mna-liberalky stava liberalno-konzervativna zena

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators