11 septembra 2008

Rozhodli ste no. 7: Čo je ľudská duša


  Mohol by som povedať, že to bolo už dávno, čo som stvoril poslednú anketu. Veď bola spískaná už počas Vianoc. Ale pre mňa to dávno nebolo. Veru nie...

  Viete, ešte dnes cítim mráz - chladnejší než iné mrazy, drsnejší než ruky zarastených starých robotníkov. Mráz, ktorý sršal zo skúškového obdobia. Mráz a des. Učil nás chlap, ktorý nebol z tohto sveta. Aspoň jeho chovanie a vyjadrovanie tomu nenasvedčovalo. Rozmýšľal veľa a dlho. Myslel si, že projektor je kamera určená na jeho špehovanie. Hlavu mal niekde v oblakoch. Áno, tú hlavu, ktorá vyzerala, akoby ju ukradol princeznej Fantagiro. Aj telo mal zhruba tak mužné ako ona. Jediné, čím sa od nej líšil, bolo, že neviedol rozsiahle dialógy so skalou a svojim koňom. Tí totiž jeho žvásty nepočúvali. Na to sme boli vybraní my, študenti.

  Bol to filozof. Človek, ktorý nás chcel primäť zamyslieť sa nad tým, čo je človek.

  Poviem vám, učiť sa na jeho skúšku bolo fantastické a čarovné ako konzumovanie lysohlávky. Malo to aj podobné následky. Jedným z nich bola aj anketa, ktorú som práve uzavrel, aby mi už nepripomínala tie kruté chvíle.

  Vážení a milí. Rozhodli ste!

  Rozhodli ste, že možnosť, aby ľudská duša bola božská substancia, ktorá existuje aj po smrti tela, je pravdepodobná len v 13,6 %. Veľmi sa vám nepozdávala ani možnosť, že by to bol len výmysel panbožkárov a tých, čo majú strach z vlastnej smrteľnosti a konečnosti. Hlasovalo za ňu len 15,4 %. Významná časť z vás si myslí, že ide o transcendentnú formu ľudského bytia, ktorá presahuje jeho telesné súcno. Znie to múdro a cool. Za túto možnosť hlasovalo 30,9 %.

  Absolútnym víťazom bola nesmelá odpoveď, že vlastne neviete, čo je ľudská duša, ale v kútiku duše (!) dúfate, že je to viac než len výsledok chemických, fyzikálnych a biologických procesov a reakcií.

  Čo k tomu dodať? Nič. Veď celé to bola kolosálna hlúposť - tak anketa ako aj hodiny filozofickej antropológie pre žurnalistov.

  (Novú kolosálnu hlúposť - anketu - nájdete napravo alebo tu)


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators