27 októbra 2008

Nie kríza, ale koniec jednej éry


  Trhy sú prirodzene nestabilné. Svedčí o tom dnešná finančná kríza, ale aj známe udalosti poslednej štvrtiny 20. storočia. Bez zásahu menových inštitúcií by totiž ekonomika padla najmenej štyrikrát – v rokoch 1982, 1987, 1994 a 1997. Myslí si to finančník George Soros.

  George Soros, muž, o ktorom sa hovorí, že zlomil Bank of England a tým v priebehu niekoľkých dní zarobil dve miliardy dolárov, tvrdí, že žijeme v dobe najväčšej ekonomickej krízy od 30. rokov minulého storočia. Odhaduje straty vo výške jedného bilióna dolárov. „To nie je žiadna obyčajná kríza. To je koniec jednej éry,“ povedal Soros v jednom televíznom rozhovore. „Situácia je omnoho horšia, ako ju dnes vnímame.“

  Hlavnou príčinou krízy je podľa neho superbublina, ktorá sa začala v Amerike vytvárať už pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Jej neustále zväčšovanie spôsobovala deregulácia trhov, viera v ich efektívnosť, nadmerná úverová expanzia a globalizácia svetovej ekonomiky. Toto všetko bolo podporované politikou zavedenou Ronaldom Reaganom a Margaret Thatcherovou, ktorá sa vyznačovala vierou v magickú silu trhu, a teda jeho samoregulačnú schopnosť.

  Potreba regulácie

  Prevenciu pred vznikom kríz Soros, jeden z najbohatších ľudí na svete, ktorého majetok sa odhaduje na deväť miliárd dolárov, vidí práve vo zvýšenej regulácii. Nesúhlasí s názormi, že trhy podliehajú „samokorekcii“ a dokážu bez pomoci vyriešiť nepriaznivú situáciu. Práve naopak. Tvrdí, že viera v efektívne trhy je priamo zodpovedná za súčasnú krízu. „Vývoj globálnej ekonomiky nebol sprevádzaný vývojom globálnej spoločnosti.“ To má za následok, že finančné autority (ako Medzinárodný menový fond či Svetová banka), ktoré by mali dohliadať na stabilitu svetového obchodu, stratili svoju akcieschopnosť a vplyv.

  „Finančné trhy sú v jednom príznačné – odmietajú akékoľvek vládne intervencie a pritom sú hlboko presvedčené, že ak sa podstatne zhoršia podmienky, vlády zasiahnu.“ Nechuť k vládnym reguláciám a kontrolám pritom podľa Sorosa je dôsledkom pošpinenej povesti samotnej politiky. „Povýšenie vlastného záujmu nad morálne princípy skorumpovalo politiku a zlyhania politiky sa stali najsilnejšími argumentmi v prospech ešte voľnejšieho pôsobenia trhu.“

  To, čo bývalý americký prezident Ronald Regan nazýval „kúzlom trhu“, označil George Soros ako trhový fundamentalizmus. Ten je vybudovaný na myšlienke, „že všeobecnému záujmu najlepšie poslúžime ak dovolíme, aby sa každý staral o vlastné záujmy“. Globálny kapitalistický systém je podľa Sorosa „chorý a neudržateľný“ práve kvôli trhovému fundamentalizmu.

  Podľa Sorosa je totiž „sám osebe naivný a nelogický“ a jeho ideológia „má hlbokú a neopraviteľnú trhlinu. Jednoducho povedané – ak silám trhu prisúdime neobmedzenú moc v ekonomickej a finančnej sfére, tak vyvolajú chaos a v konečnom dôsledku privedú globálny kapitalistický systém ku krachu“. Soros si preto myslí, že „potrebujeme správnu rovnováhu medzi politikou a trhmi, medzi tvorbou a používaním pravidiel“.

  Teória reflexivity

  Dnešný globálny kapitalizmus je podľa Sorosa postavený na chybnej koncepcii spôsobu fungovania trhového mechanizmu – a síce, že finančné trhy smerujú k rovnováhe. Teória rovnováhy v klasickej ekonomike je „založená na falošnej analógii, prevzatej z fyziky. Fyzikálne objekty sa správajú nezávisle od toho, kto si čo myslí. Finančné trhy sa, naopak, pokúšajú predpovedať budúcnosť, ktorá závisí od rozhodnutia ľudí v súčasnosti. Namiesto toho, aby finančné trhy pasívne odrážali realitu, aktívne ju vytvárajú a potom spätne odzrkadľujú. Existuje dvojité spojenie medzi súčasným rozhodnutím a budúcou udalosťou.“ Tento jav George Soros popisuje vo svojej teórii reflexivity.

  Inak povedané „súčasné ceny akcií neodrážajú minuloročné príjmy, súvahy a dividendy, ale budúce toky príjmov, dividend a aktív. Tieto toky nie sú dané, preto nie sú predmetom poznania, ale odhadu. Dôležitým bodom je fakt, že nastávajúca budúcnosť bude ovplyvnená odhadom, ktorý jej predchádzal.“

  Soros svoju filozofiu stavia na téze, že ceny na trhu sú určované ľuďmi, ktorí častejšie jednajú na základe emócií než logických úvah. Tvrdí, že samotné očakávania formujú budúcnosť.

  Na rozdiel od spoločenských vied, v prírodných vedách reflexivita absentuje. Je to spôsobené tým, že „spojenie medzi interpretáciou vedca a skutočným javom je jednosmerné. Ak výrok korešponduje s faktami, potom je pravdivý, ak nie, je nepravdivý. Takto zhromažďujú svoje poznatky vedci. Účastníci trhu sa netešia takémuto luxusu a svoje rozhodovania nezakladajú na poznatkoch. Vytvárajú si úsudok o budúcnosti a ich prípadná zaujatosť ovplyvňuje výsledok.“

  Dokonalosť je nedosiahnuteľná

  George Soros, finančník maďarského pôvodu, je považovaný za naľavo orientovaného liberála. Nesúhlasí s všeobecne uznávanou koncepciou, že ekonomická sloboda je nevyhnutným predpokladom demokracie. Myslí si totiž, že „kapitalizmus potrebuje demokraciu ako protiváhu, pretože kapitalistický systém sám nesmeruje k rovnováhe“. Vlastníci kapitálu sa podľa Sorosa snažia predovšetkým o jeho maximalizáciu a pokračujú v jeho hromadení dovtedy, pokiaľ sa situácia nestane nevyrovnanou.

  Soros žiada, aby sa skončilo uplatňovanie politiky voľného trhu a angažuje sa za zavedenie fungujúcich regulačných a kontrolných orgánov. Napriek nedostatkom globálneho kapitalizmu, nie je zástancom hľadania nových revolučných systémov, ale vášnivým iniciátorom opráv. „Ani trhový mechanizmus, ani reprezentatívna demokracia nespĺňajú očakávania, ktoré sa k nim viažu. Ale to nie je dôvod, aby sme sa ich zriekli. Namiesto toho musíme uznať, že dokonalosť nie je dosiahnuteľná, a musíme pracovať na náprave nedostatkov existujúcich systémov.“

  Dodáva, že „dokonalosť je nedosiahnuteľná, ale to, čo je prirodzene nedokonalé, je schopné donekonečna sa zlepšovať.“

  Zdroj:
  Soros, G.: Kríza globálneho kapitalizmu. Bratislava: Kalligram, 1999. ISBN 80-7149-270-1

  Pomocné pramene:
  The World’s Billionares - #97 George Soros.
  Wikipedia – George Soros.
  Žitňanský, E.: Príbeh G. Sorosa.


   17 komentárov:

   Oikos Nomos povedal(a)...

   mozno je gorgi skvely hrac, ale do vedy by sa nemal hrabat, lebo to vyznieva trapne .)

   Anonymný povedal(a)...

   Deregulacia? Prosim??? Nie nahodou umelo drzane urokove sadzby (pod "trhovu uroven".. co je intervencia), moral hazard (f&f mac) a vobec celkove imbecilne rozhadzovanie penazi v prospech "trvalo udrzatelneho rozvoja". Soros bez sa schovat a chod cpat prachy do Saakashviliho a o ekonomii uz nepovedz ani slovo, ty filantrop.

   Anonymný povedal(a)...

   Podľa mňa si Soros odporuje už v perexe - najprv hovorí, že trh to dogabal, a hneď na to, že bez zásahov štátu by to padlo na hubu už 4-krát. Ale veď práve to padanie na hubu je trhový mechanizmus na reguláciu! Určite by sa to po prvom z tých pádov vyvíjalo inak a dnes by sme neboli tam kde sme. To je ako keby som z motora odstránil chladenie, a po tom ako sa roztaví by som vyhlásil, že spaľovacie motory sú prekonaná technológia a treba začať montovať do áut pedále.

   visna povedal(a)...

   samozrejme ze Soros bude obhajovat regulaciu, vsak zarobil 2 miliardy po tom, ako sa Bank of England snazila umelo drzat libru v pasme pre vstup do menovej unie pri jeho zasahoch... inak povedane, kedze veel ze sa bude regulovat, snazil sa to rozhodit a na tom zarobil...

   Anonymný povedal(a)...

   pri citani ma napadlo presne to co tu vyssie napisal visna....

   Anonymný povedal(a)...

   Aj ked na tom nemoralne zarobil, myslim, ze ma v principe pravdu. Ekonomia nikdy nebola veda, len niekto chcel, aby nou bola. Poznanie sveta vedie cez poznanie seba. Asi sa mu zacina vyjasnovat, ako jednemu z mala. skoda.

   Anonymný povedal(a)...

   viem, ze asi nie je spravne posudzovať kapitalizmus podla spolocnosti ako general motors alebo microsoft (ci dokonca enron), ale skutocne nemá soros pravdu aspon v tom, ze kapitalizmus potrebuje demokraciu ako protivahu, pretoze nesmeruje k rovnovahe?

   vsak kapitalizmus a bezbrehy trový mechanizmus nepoznaju moralku, su amoralne, nieco ako solidarita je im blizke len kvoli dobrej reklame.

   podla mna je vystizne, ze trhy xcu slobodu, no ked sa neco zbabre, tak ckaju, ze stat helfne...

   Anonymný povedal(a)...

   Neuveritelne, ako sa vo svete hovori o "zlyhani volneho trhu" a pozaduju dalsie regulacie. Aky volny trh? Kde?
   Uroky su regulovane, vlady tlacia stale nove peniaze... aky volny trh?

   Ak budu chciet papalasi hasit ohen benzinom, ktroym ho zapalili, tak sa nase deti maju na co tesit...

   Anonymný povedal(a)...

   Zaujimal by ma zdroj informacii. Alebo to autor pocul osobne? Mame skusenosti ako sa u nas prektucuju slova a tak by som poprosil buduceho novinara aby nam prezradil z coho cerpal.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Autor textu sa so Sorosom stretol na dožinkoch v Hornej Štubni, kde s ním urobil rozhovor. Keďže si ale nebol istý svojou angličtinou, rozprávali sa druhým svetovým jazykom - maďarčinou.

   :)

   Dobre, tak nie. Vyžiadané zdroje som doplnil na záver textu ;)

   Anonymný povedal(a)...

   Googlovat slovo Soros viem aj ja. Stale cakam na odkaz, kde bol uverejneny citat „Finančné trhy sú v jednom príznačné –..."

   Filip Struhárik povedal(a)...

   tieto detaily by som navrhoval riešiť cez e-mail, ale ok:

   "Finančné trhy sú v jednom príznačné – odmietajú akékoľvek vládne intervencie a pritom sú hlboko presvedčené, že ak sa podstatne zhoršia podmienky, vlády zasiahnu." : Soros, G.: Kríza globálneho kapitalizmu, 1999, str. 16

   ;)

   Zdeno povedal(a)...

   Ozaj, a to si ten chlap len tak vymyslel, alebo má tie svoje tvrdenia aj niečim podložené? Keď ja teraz poviem, že najlepším východiskom z finančnej krízy je totálna dereguláciu trhu, mám pravdu ja alebo Soros?

   V článku sa niekoľkokrát zdôrazňuje, že ten chlap je miliardár, ako keby to malo niečo do činenia s tým, či hovorí pravdu alebo si proste vymýšľa.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   takto - ten chlap 50 rokov pôsobí vo finančníctve - preto to spomínanie jeho majetku. asi fakt rozumie, ako to na burzách chodí, ak dokáže zarobiť 9 miliárd.

   svoje myšlienky stavia teda na osobnej skúsenosti, na reflektovaní známych ekonomických teórií, odvoláva sa na Popperovu filozofiu... je toho veľa a asi je pochopiteľné, že som nemohol všetko zahrnúť do textu. čiže zdeno, ak ťa zaujíma, musíš si prečítať niektorú z jeho kníh a sám si odpovedať, či mu to žereš, abo nie.

   viem, že jeho názory nie sú práve obľúbené, Sorosovi možno hocčo vyčítať, ale tento text som pripravil preto, že občas je dobré, vidieť aj iné názory

   pravda sa predsa rodí v diskusii ;)

   Zdeno povedal(a)...

   Filip, čítal som Sorosovu knihu "Kríza globálneho kapitalizmu" a veľmi ma nepresvedčila. Neberiem Sorosovi tie skúsenosti, ale je celkom možné, že zatiaľ nevidel čiernu labuť, takže tvrdí, že všetky labute sú biele. Ak si dobre spomínam, jeho tvrdenia boli skôr také autoritárske, než by sa namáhal s nejakým dokazovaním, alebo aspoň uvádzaním štatistík. Takže preto je môj postoj k jeho názorom dosť rezervovaný.

   No a že sa niekto rozumie tomu, ako to na burzách chodí - o tom ma nikto nepresvedčí. Prečo tu potom máme krízu? :)

   Anonymný povedal(a)...

   Dik za ten odkaz, teraz som spokojny. Vyborny clanok, len by som do buducna odporucil linkovat zdroje a davat tym informacie do suvislosti.

   Jan Hysek povedal(a)...

   Máte pěkný blog! Velmi zajímavé téma.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators