15 decembra 2008

Sloboda nie je hodnotou


  Pred týždňom sme sa na vyučovaní usilovali zostaviť rebríček hodnôt tak, aby sme sa s ním dokázali všetci zúčastnení stotožniť. Nepodarilo sa nám to. Ukázalo sa, že každý z nás má iné priority. Na tom by nebolo nič zvláštne (veď sme to aj očakávali). Zaujímavé bolo, že sme pozabudli na hodnotu slobody. Pri úvahách o rodine, úspechu, šťastí a zdraví nám nezišla na um a keď sa zrazu v diskusii objavila, mnohí jej neprikladali dostatočnú vážnosť a dôležitosť. Ani neviem, či som bol viac sklamaný alebo prekvapený, keď som pozoroval študentov žurnalistiky, ktorí odmietali nahradiť slobodou hodnotu peňazí. Vraj načo im bude sloboda, ak nebudú mať peniaze na dôstojný život. Trpká prezentácia budúcich strážnych psov demokracie...

  Nepíšem to však preto, aby som na tomto mieste moralizoval (hoci som už tak trochu začal). Dokonca, dnes – výnimočne – nezaujmem ani militantný postoj absolútneho majiteľa pravdy, ktorý odsúdi každého, kto by spochybnil mnou prezentovanú hodnotu slobody. Práve naopak, nasledujúce riadky by mali v skratke prezentovať (moju) pracovnú tézu, že sloboda vlastne nie je hodnotou.

  Čo je to hodnota? Ako samotné slovo napovedá, je to výsledok nejakého hodnotenia. Čiže niekto niečo hodnotí. Aj anglický výraz value sa prekladá ako užitočnosť, cena, význam či slovesné oceniť a ohodnotiť. To nasvedčuje, že hodnota je vlastne ekonomický pojem a ako taký, mal by mať aj adekvátnu protihodnotu.
  Dnes sa často hovorí o úpadku hodnôt. Podľa mňa je ale úpadkové práve to, že všetko sa stáva hodnotou. Sme svedkami akumulácie hodnôt, čo v konečnom dôsledku spôsobuje, že hodnotíme veci s nevyčísliteľnou hodnotou, veci, ktorým nemožno prisúdiť adekvátnu protihodnotu.

  Slobodu preto nepovažujem za hodnotu. Sloboda je idea, cnosť. Podobne je na tom spravodlivosť a ľudská dôstojnosť. To všetko sú totiž entity, bez ktorých človek nie je človekom. Sú nenahraditeľné, nevyčísliteľné. Nie sú hodnotami, sú niečo viac. Niečo, bez čoho ostatné hodnoty strácajú význam.

  Nezlostím sa teda na mojich spolužiakov, že odmietali dať slobodu do nášho spoločného rebríčka hodnôt. Odkazujem im len, že podľa mňa bez peňazí možno žiť dôstojný život. Bez slobody ale nie...


   5 komentárov:

   Veronika povedal(a)...

   hm.... :-D kúpim ti na Vianoce šľapky, chceš????:-D

   wabt povedal(a)...

   Dospel si ku komplexnému zhodnoteniu slobody a celkom prijateľne... inak by sa to dalo povedať aj tak, že ak máš všetko ostatné, potrebné k spokojnému životu, máš aj dostatočnú mieru slobody, ktorá je obmedzená iba výškou tvojho konta v banke... ale to je povedané dosť pragmaticky. :)

   Juraj povedal(a)...

   Veľmi zaujímavá úvaha. Ja by som však išiel v tejto úvahe trochu iným smerom. Ľudia pripisujú hodnotu veciam podľa ich "vzácnosti", teda podľa toho čo musia vykonať aby ju dosiahli. Takisto ako si málokto na zemi váži povedzme vzduchu, lebo je zadarmo, tak si málokto váži aj zadarmo získanú slobodu. Schopnosť vážiť si slobodu, alebo prírodu, alebo rodičov či zákony nie je žiadnou vrodenou cnosťou danou bohom, ale je to naučenou vecou. A najlepším spôsobom ako sa ľudia učia je na vlastných chybách a nie je lepší učiteľ ako bolesť (či už fyzická alebo psychická)

   Tak ako sa dieťa naučí že sa nemá dotýkať horúceho skrze fyzickú bolesť, je schopné sa naučiť aj odvodenú "morálku". Ak dostane dieťa po zadku od rodičov za to že zbil svojho súrodenca, vštepuje sa mu aj odvodená morálka - ak niekomu ublížiš, alebo ho nebodaj zabiješ, tak ťa neminie trest. Dokázať si však rovnako dobre odvodiť aj menej hmatateľné koncepty ako je sloboda, vyžaduje schopnosť vnímať pomerne komplexný reťazec hodnôt na ktorého konci sloboda stojí.

   Svoju úvahu by som ukončil citátom Thomasa Jefersonna "Strom slobody je nutné z času na čas obnoviť krvou vlastencov a tyranov. Krv je pre slobodu prirodzeným hnojivom."

   Anonymný povedal(a)...

   "Aj anglický výraz value sa prekladá ako užitočnosť, cena, význam či slovesné oceniť a ohodnotiť."
   Anglicky vyraz value je odvodeny z latinskeho valere - byť silny/zdravy/schopny niecoho, mat moc/vahu. Pojmom value sa oznacuje, ci je nieco zanedbatelne, alebo to ma nejaku platnost/silu, a teda hodnotu.

   Anonymný povedal(a)...

   precitat cely blog, docela dobrej

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators