05 januára 2009

Hľadám si priateľku, ktorá raňajkuje


  Mladí, ktorí neraňajkujú, začínajú svoj sexuálny život skôr. Tvrdia japonskí vedci.

  Zaujímavú správu priniesli médiá na sklonku minulého roka. Vraj tínedžeri, ktorí neraňajkujú, majú svoj prvý pohlavný styk skôr. Vyplýva to z výskumu japonských lekárskych združení. Vedci sledovali tri mesiace mladých ľudí, medzi ktorými niektorí neraňajkovali vôbec, niektorí len občas a niektorí pravidelne.

  Priemerný vek prvej sexuálnej skúsenosti u mladých ľudí, ktorí na strednej škole pravidelne raňajkovali, bol 19,4 roku v porovnaní so 17,5 rokom u tých, ktorí raňajky vynechávali.

  Súvislosť medzi raňajkami a sexom je údajne potrebné hľadať v rodinnom živote. „Skutočnosť, že ľudia neraňajkujú, niečo vypovedá o ich rodinnej situácii,“ tvrdí Kunio Kitamura zo Združenia pre plánovanie rodičovstva. „Tí, ktorí sú nešťastní zo svojich rodičov, napríklad kvôli tomu, že im nepripravujú raňajky, môžu mať tendenciu uvoľniť svoju frustráciu práve prostredníctvom sexu,“ dodáva.

  Čo dôležité nám tento výskum hovorí?

  Nič. Absolútne nič!

  Na rétorike pána Kitamura mi príde všetko scestné. Ak neraňajkujem, hovorí to niečo o mojej rodinnej situácii? To je unáhlený úsudok! (Ak by to tak bolo, dal by som si inzerát, že si hľadám ženu v znamení koza - ovca, ktorá nechce rodiť cisárskym rezom, má vlastné zuby, zmysel k pokore a ktorá pravidelne raňajkuje. Inšpirované jedným inzerátom, díky zaň, Maťo. :) Ak mi rodičia nerobia pravidelné raňajky, môžem byť nešťastný? (No, ibaže by som nemal vlastné ruky.) Ak budem z rodičov nešťastný, budem si svoju frustráciu vybíjať sexom? (Toto by som ešte dokázal so zažmúrením oka a zahmlením okuliarov prijať, ale tiež by bolo vhodné dodať, že moja frustrácia by bola badateľná aj na iných prejavoch môjho správania.)

  Japonskí vedci nám príkladne ukázali, ako sa dajú chybne vyvodzovať nesprávne a nepodložené závery z predkladaných čísel. O podobných lapsusoch som už svojho času písal. Poukázať na rozdiel medzi raňajkujúcimi a neraňajkujúcimi je síce pekné, ale odvodzovať z toho nejaké príčinné súvislosti je nesprávne. Nehovoriac o tom, že vedci trestuhodne ignorovali štatistickú odchýlku.

  Celý tento výskum mi pripomína už spomínanú myšlienku nemeckého novinára Wolfa Schneidera, ktorý sa pýta: neznížil sa v posledných rokoch počet pôrodov? A nepoklesol aj počet bocianov? Môžeme z týchto skutočností teda usudzovať, že je to predsa len tak, že nám deti nosia práve bociany?

  Japonskí vedci sa podľa mojej mienky vo svojich úsudkoch mýlia. Na záver dodávam, že si nehľadám ženu (s vlastnými zubami), ktorá pravidelne raňajkuje. Stačí taká, ktorá mi občas tie raňajky urobí... :)


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators