19 januára 2009

Malý brat, jeden zo 100 miliárd


  Žijeme v informačnej spoločnosti, kedy už nie je problém nedostatok informácií, ale ich nadbytok. Niektorí odborníci tvrdia, že od čias sumerských hlinených tabuliek ľudstvo vyprodukovalo najmenej:

  • 32 miliónov titulov kníh,
  • 750 miliónov článkov a štúdií,
  • 25 miliónov piesní,
  • 500 miliónov obrazov,
  • pol milióna filmov,
  • 3 milióny televíznych programov a krátkych filmov,
  • 100 miliárd webovských stránok.
  To všetko by pri využití súčasných technológií zabralo 50 petabajtov, čiže 50 miliónov gigabajtov. Na ich uloženie by bola potrebná budova veľkosti malej mestskej knižnice. Raz vraj možno všetko natrepeme do svojho iPodu...

  Iný pohľad. V roku 2002 sa podľa výskumu univerzity v Berkeley dostalo na tlačené, filmové, magnetické a optické nosiče päť exabajtov nových informácií (5 miliárd gigabajtov). Na tlačených médiách pritom bolo len 0,01 % uložených informácií.

  Aj napriek tomu však Eli Noam píše, že jedno číslo denníka The New York Times obsahuje väčšie množstvo informácií, než s akým bol konfrontovaný bežný Angličan žijúci v 17. storočí. Počet časopisov na svete sa pritom každých 50 rokov zdesaťnásobí. (V roku 1850 bolo asi tisíc titulov, dnes ich je niečo okolo jedného milióna. Ak teda z času na čas nejaký časopis zanikne kvôli „finančnej kríze“, nerobil by som z toho drámu.)
  Niektorí odborníci tvrdia, že za posledných tridsať rokov bolo vyprodukovaných viac informácií, ako za predchádzajúcich päť tisícročí. Ľudia totiž vytvárajú a distribuujú informácia len preto, že môžu, nie pretože je to užitočné. (Dôkazom je aj tento blog ;)

  V internete sa nenaplnilo Orwellovo „Veľký brat ťa pozoruje“, ale práve naopak. Sieť zaplnili malí bratia a každý chce, aby ste pozorovali práve jeho.

  Prehliadač Google mal v roku 2005 zaindexovaných vyše 8 miliárd stránok. Čiže viac, ako ľudí. Pritom web sa skladá z dvoch vrstiev – povrchový web, ktorý prehliadače poznajú a neviditeľný hlboký internet, ktorý je podľa odhadov 400 až 550-krát rozsiahlejší.

  Ďakujem, že ste si v tej záľahe informácií našli čas na prečítanie tohto príspevku. Želám úspešný týždeň ;)

  (V texte boli použité cenné informácie a citáty z knihy Pavla Rankova Informačná spoločnosť. Bratislava : LCA, 2006. Knihu všetkým odporúčam!)


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators