23 januára 2009

Nedopúšťa sa Štefan Hríb klientelizmu?


  Včerajšia Lampa Štefana Hríba sa niesla v duchu finančných žralokov – pozvanie prijal Patrik Tkáč z finančnej skupiny J&T a ekonomickí novinári z Trendu Rado Baťo a Gabo Beer. Diskusia priniesla nejednu podnetnú myšlienku, o ktorej by sa dalo niečo napísať. Nechcem sa však veľmi púšťať do analýz fungovania finančných skupín, do hodnotenia kupónovej privatizácie a výhodnosti spomínaných investícií. V tejto ekonomickej oblasti si pripadám ako ľudia v Sokratovom podobenstve o jaskyni. Vidím len tiene vrhané na stenu jaskyne, nejasné tiene reality.

  Polícia vs. médiá

  Svoju prvú úvahu nasmerujem na malú poznámku, ktorú vyslovil v diskusii Gabo Beer. Ten totiž upozornil na skutočnosť, že slovenská polícia nie je schopná odhaľovať komplikované a umne zosnované finančné kriminálne prípady. Vyšetrovatelia totiž nemajú dostatočné vzdelanie, schopnosti, motiváciu ani vytvorené iné podmienky, aby mohli prísť na kĺb komplikovaným finančným podvodom.

  V mojej mladíckej idealistickej hlave sa vtedy zjavili otázky: „Sakra, čo s tým? Dá sa to zlepšiť? Ako?“ Rozmýšľal som nad tým, kým Vrbovské chrbty rozsievali podivné zvuky z ešte podivnejších nástrojov. (Nechcem sa nikoho dotknúť, ale toto skutočne nie je hudba, ktorú by som vyhľadával. Pri ich počúvaní som si vybavil jednu myšlienku Tomáša Zálešáka: „...budem sa snažiť byť tak gýčovitý, aby bolo jasné, že sa na nič nehrám a aj keď je moje dielo slabomyseľné a bezcenné, je aspoň autentické”.)

  Prišiel som k smutnému záveru, že možnosti na výrazne zlepšenie fungovania finančnej polície sú v nedohľadne. Absenciu odborníkov, ktorí by s krvou v očiach dennodenne hľadali finančných podvodníkov totiž polícia nemá kde vziať. Absolventi policajnej akadémie nie sú to, čo hľadáme, vhodní adepti, ktorí vyštudovali na iných školách sa na miesto vyšetrovateľa (teda na pozíciu nedocenenej kancelárskej krysy) nehrnú. Nemá ich tam čo prilákať. Štát taktiež atraktivitu tohto povolania nebude výrazne zvyšovať, pretože by šiel proti sebe – do mnohých finančných podvodov je totiž svojimi chápadlami výrazne zapletený. A keby aj. Zvýšená finančná podpora by nezaručovala aj zvýšenie efektivity.

  Niet preto divu, že ak sa objaví finančný podvod, objavia ho skôr média ako polícia. Novinári potrebujú témy, hľadajú sólokapre. Ženie ich vpred túžba poukázať na niečo „veľké“, prirodzená túžba vyniknúť. Média potrebujú odhalenia finančných škandálov, lebo im prinášajú viac čitateľov ako špeciálne 24 stranové prílohy plné receptov na diétne pokrmy.

  Úlohou štátu je poskytovať dobrá, ktoré nedokáže v dostatočnej miere generovať trh. Vo veci odhaľovania finančných problémov sa štátny aparát nikdy nemôže vyrovnať médiám. A to mi robí dobre... :)

  Ad klientelizmus

  Štefan Hríb sa v úvode relácie snažil z diskutujúcich vypáčiť (!) súhlas s jeho názorom, že ak je niekto úspešný, lebo má známosti na významných postoch, dopúšťa sa klientelizmu. Tak ako diskutujúci, ani ja so Štefanovým úsudkom nesúhlasím. Ak by sme ho totiž prijali, svet by bol plný klientelizmu.

  Môj otec má v sporiteľni známu. Nikdy nestojí v rade, keď potrebuje niečo vybaviť. Zavolá jej, spýta sa, kedy má na neho čas, príde a ona sa venuje len jemu. Je to klientelizmus?

  Moja známa pracuje v kaviarni. Kebyže som pil kávu a chcel by som do nej dvojitú, či dokonca trojitú dávku toho čokoládového sirupu, verím, že by mi uliala. Bol by to klientelizmus?

  Alebo hyperbola jak hrom: nedopúšťa sa klientelizmu týždeň čo Týždeň aj Štefan Hríb, keď do svojej relácie pozýva diskutovať vo veľkej miere najmä svojich priateľov, známych a spolupracovníkov? :)

  - - - - - -

  Ak nechcete, aby článok zapadol prachom, môžete zaň hlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

  - - - - - -

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?

  Pridajte si ho do svojej RSS čítačky, alebo využite e-mailovú notifikáciu.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators