23 januára 2009

Nedopúšťa sa Štefan Hríb klientelizmu?


  Včerajšia Lampa Štefana Hríba sa niesla v duchu finančných žralokov – pozvanie prijal Patrik Tkáč z finančnej skupiny J&T a ekonomickí novinári z Trendu Rado Baťo a Gabo Beer. Diskusia priniesla nejednu podnetnú myšlienku, o ktorej by sa dalo niečo napísať. Nechcem sa však veľmi púšťať do analýz fungovania finančných skupín, do hodnotenia kupónovej privatizácie a výhodnosti spomínaných investícií. V tejto ekonomickej oblasti si pripadám ako ľudia v Sokratovom podobenstve o jaskyni. Vidím len tiene vrhané na stenu jaskyne, nejasné tiene reality.

  Polícia vs. médiá

  Svoju prvú úvahu nasmerujem na malú poznámku, ktorú vyslovil v diskusii Gabo Beer. Ten totiž upozornil na skutočnosť, že slovenská polícia nie je schopná odhaľovať komplikované a umne zosnované finančné kriminálne prípady. Vyšetrovatelia totiž nemajú dostatočné vzdelanie, schopnosti, motiváciu ani vytvorené iné podmienky, aby mohli prísť na kĺb komplikovaným finančným podvodom.

  V mojej mladíckej idealistickej hlave sa vtedy zjavili otázky: „Sakra, čo s tým? Dá sa to zlepšiť? Ako?“ Rozmýšľal som nad tým, kým Vrbovské chrbty rozsievali podivné zvuky z ešte podivnejších nástrojov. (Nechcem sa nikoho dotknúť, ale toto skutočne nie je hudba, ktorú by som vyhľadával. Pri ich počúvaní som si vybavil jednu myšlienku Tomáša Zálešáka: „...budem sa snažiť byť tak gýčovitý, aby bolo jasné, že sa na nič nehrám a aj keď je moje dielo slabomyseľné a bezcenné, je aspoň autentické”.)

  Prišiel som k smutnému záveru, že možnosti na výrazne zlepšenie fungovania finančnej polície sú v nedohľadne. Absenciu odborníkov, ktorí by s krvou v očiach dennodenne hľadali finančných podvodníkov totiž polícia nemá kde vziať. Absolventi policajnej akadémie nie sú to, čo hľadáme, vhodní adepti, ktorí vyštudovali na iných školách sa na miesto vyšetrovateľa (teda na pozíciu nedocenenej kancelárskej krysy) nehrnú. Nemá ich tam čo prilákať. Štát taktiež atraktivitu tohto povolania nebude výrazne zvyšovať, pretože by šiel proti sebe – do mnohých finančných podvodov je totiž svojimi chápadlami výrazne zapletený. A keby aj. Zvýšená finančná podpora by nezaručovala aj zvýšenie efektivity.

  Niet preto divu, že ak sa objaví finančný podvod, objavia ho skôr média ako polícia. Novinári potrebujú témy, hľadajú sólokapre. Ženie ich vpred túžba poukázať na niečo „veľké“, prirodzená túžba vyniknúť. Média potrebujú odhalenia finančných škandálov, lebo im prinášajú viac čitateľov ako špeciálne 24 stranové prílohy plné receptov na diétne pokrmy.

  Úlohou štátu je poskytovať dobrá, ktoré nedokáže v dostatočnej miere generovať trh. Vo veci odhaľovania finančných problémov sa štátny aparát nikdy nemôže vyrovnať médiám. A to mi robí dobre... :)

  Ad klientelizmus

  Štefan Hríb sa v úvode relácie snažil z diskutujúcich vypáčiť (!) súhlas s jeho názorom, že ak je niekto úspešný, lebo má známosti na významných postoch, dopúšťa sa klientelizmu. Tak ako diskutujúci, ani ja so Štefanovým úsudkom nesúhlasím. Ak by sme ho totiž prijali, svet by bol plný klientelizmu.

  Môj otec má v sporiteľni známu. Nikdy nestojí v rade, keď potrebuje niečo vybaviť. Zavolá jej, spýta sa, kedy má na neho čas, príde a ona sa venuje len jemu. Je to klientelizmus?

  Moja známa pracuje v kaviarni. Kebyže som pil kávu a chcel by som do nej dvojitú, či dokonca trojitú dávku toho čokoládového sirupu, verím, že by mi uliala. Bol by to klientelizmus?

  Alebo hyperbola jak hrom: nedopúšťa sa klientelizmu týždeň čo Týždeň aj Štefan Hríb, keď do svojej relácie pozýva diskutovať vo veľkej miere najmä svojich priateľov, známych a spolupracovníkov? :)

  - - - - - -

  Ak nechcete, aby článok zapadol prachom, môžete zaň hlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

  - - - - - -

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?

  Pridajte si ho do svojej RSS čítačky, alebo využite e-mailovú notifikáciu.   7 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   N poslednú vetu je jednoduchá odpoveď, ŠH sa vo svojich reláciách nedopúšťa klientelizmu, lebo takýto výber hostí je pre neho typický a verejne známy, čo im poskytuje je jeho a nie naše spoločné :)

   On má svoj názor a ten presadzuje v miere jeho slobody prejavu a smerovania média (samozrejme, že nie v témach o fyzike, tam sa to nedá).

   Predchádzajúcu diskusiu som nepozeral, tá téma mi je vzdialená a včera iba úvodné Hríbovo prejavenie sa a niekoľko replík hosťa. Stačilo.

   fero povedal(a)...

   "Niet preto divu, že ak sa objaví finančný podvod, objavia ho skôr média ako polícia. Novinári potrebujú témy, hľadajú sólokapre. Ženie ich vpred túžba poukázať na niečo „veľké“, prirodzená túžba vyniknúť. Média potrebujú odhalenia finančných škandálov, lebo im prinášajú viac čitateľov ako špeciálne 24 stranové prílohy plné receptov na diétne pokrmy."

   Ake naivne. Novinari drvivu vacsinu svojich odhaleni prinasaju na zaklade udani od ludi, ktore vznikaju na zaklade zavisti. Tak isto pracuje aj policia, ale s tym rozdielom, ze policia musi preukazat porusenie zakona, kym novinarom staci podozrenie.

   Rozdiel medzi policiou a novinarmi je aj v tom, ze policajt musi ovladat aspon zakladne zakony a riadit sa nimi, novinarom sa staci stylizovat do role moralistov.

   Casom na tieto veci mozno prides aj sam a zhruba vtedy ta ja prestane bavit sa takymto temam venovat.

   Lucia povedal(a)...

   Opravujem skupina sa vola Vrbovski vitazi :)

   lukas povedal(a)...

   K policii - dovod na odstatnenie policie a jej prevedenie do dravych sukromnych ruk? :-)

   Peter povedal(a)...

   Odpovede na otázky:
   1. Ak známa Tvojho otca poskytuje možnosť objednať sa vopred každému, tak to nie je klientelizmus.
   2. Ak Tvoja známa kaviareň nevlastní a Tvoju spotrebu neuhradí z vlastného, tak to nie je klientelizmus, ale krádež. Ak je majiteľkou kaviarne (resp. majiteľ je dal kompetenciu o tom rozhodovať), tak je to dar.
   3. Výber hostí v relácii Lampa nie je klientelizmom (resp. o tom by som začal premýšľať až o tom, kebyže mi preukážeš, akú výhodu tým vznikla hosťom, či Hríbovi...).

   Peter povedal(a)...

   Re: Fero
   Tvoj názor ma veľmi pobavil. Fakt si myslíš, že novinár môže napísať hocičo nepodložené???
   Skutočne hlas znalca praxe...
   1. Rozdiel medzi políciou a médiami je hlavne v právomociach, ktoré majú pri prešetrovaní. Polícia ich má rozsiahle, novinári minimálne. Výsledkom však je to, že kým polícia svoje nedokáže (nechce?) využiť (nie je to moje konštatovanie, ale napr. komentár generálneho prokurátora), novinári dokážu efektívne pracovať aj s tými minimálnymi možnosťami, ktoré majú...
   2. Policajt potrebuje poznať pár zákonov - ústavu, trestný zákon a trestný poriadok, priestupkový zákon, zákon o cestnej premávke, policajnom zbore a to je asi všetko (možno som na čosi zabudol, ale veľa toho nebude). Väčšina zákonov sa polície (a jej kompetencií netýka). Novinár by mal poznať takmer všetko. Od zákona o verejnom obstarávaní, cez zákon o verejnom zriadení, volebné zákony, zákony o liečebnej starostlivosti, o odpadoch... atď. - lebo o všetkom píše. Nároky na právne povedomie novinára sú tvyššie ako na policajta...

   Filip Struhárik povedal(a)...

   - samozrejme viem, že Hríb sa klientelizmu nedopúšťa. Ako som v texte naznačil, šlo o hyperbolu. Hríb totiž tvrdohlavo chcel počuť, že ak má niekto úspech za pomoci osobných kontaktov, praiteľstiev a pod., tak je to zlé. Tak to však funguje všade, na vysokých školách, v štátnom sektore - a aj v médiách. Rodinkárstvo je bežné všade.

   - Fero, tvoje názory dostatočne vyvrátil Peter. Dodal by som len, že novinárovi nestačí stavať sa do role moralizátora. Áno, komentátorom to ako pracovný nástroj môže stačiť, ale spravodajci na to nemajú priestor nemajú. Legislatívu musia poznať, alebo si ju musia v prípade potreby bleskovo osvojiť. Na tie veci som už prišiel a baví ma to ešte viac. Viem totiž, že moje niekdajšie pubertálne názory sa nemôžu vyrovnať analýze, kde ani úchytkom nevyslovím vlastný názor, vlastné moralizovanie.

   - za Vrbovských víťazov sa ospravedlňujem. (Vyhovorím sa na čas, kedy text vznikal ;) Omyl bol spôsobený tým, že skupinu Karpatské chrbty už poznám, Vrbovských víťazov prvýkrát. Ešte raz sorry...

   - Lukáš, nie, súkromnú políciu nie ;)

   - Peter 1: áno, poskytuje to každému, na oca si však vie niekedy nájsť čas aj vtedy, keď má papierovačky. Jednoducho od nich na pár minút odbehne. Netvárme sa však, že to je hrozitánsky zločin.

   - Peter 2: keďže kávu nepijem, sirup nevyžadujem. Viem, že by to pre mňa urobila, samozrejme raz, dvakrát. Nie dennodenne.

   - Peter 3: už zodpovedané ;)

   - neberte tento text ako pokus o dôkladnú analýzu. Rozhodne som na niečo také neašpiroval. Len som predstavil svoju momentálnu úvahu, ktorá sa rodila za zvuku vysávača V1 a akéhosi splachovača... :)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators