27 januára 2009

SNS používa symboly ako totality


  Novelu zákona o obecnom zriadení by SNS mohla zneužiť vo svoj prospech napríklad pri výstavbe dvojkrížov po celom Slovensku - aby tak bojovala proti „maďarským turulom“.

  Rok 2008 bol podľa Slovenskej národnej strany rokom slovenského dvojkríža. Podľa hovorkyne SNS Jany Benkovej to bol rok, kedy národniari „ich stavanie zintenzívnili a zvýraznili symboliku“. Slovami Jána Slotu boli (a budú) dvojkríže umiestňované, „aby sme si nielen jasne označili slovenské územie, ale aj ochránili ho v duchovnom zmysle,“ cituje predsedu bilančná správa SNS. Dvojkríže sú potrebné okrem iného na to, „aby bolo každému jasné, kde je a kto je tu doma,“ dodáva Slota.

  Slovenský heraldik, profesor Jozef Novák si myslí, že „takéto správanie k symbolu je devalvácia“. Miroslav Kusý považuje osádzanie dvojkrížov za prejav zakomplexovanosti. „Je to nechutné. Vyspelý národ nepotrebuje značkovať svoje územie ako divá zver,“ tvrdí. Predseda SMK Pál Csáky sa zas pýta: „Neviem, či si to pán Slota uvedomuje, ale rovnaký dvojkríž je aj v maďarskom štátnom znaku.“

  Ešte neskončili

  Bilančná správa za rok 2008 kapitolu o dvojkrížoch uzatvára konštatovaním, že maďarské pokusy zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska neustávajú, preto SNS bude stavať dvojkríže aj v budúcnosti. Aj v roku 2009 sa preto môžeme tešiť na vyhlásenia typu: „Nebudeme sa pozerať na nablblých turulov, ako nám poletujú ponad južné Slovensko.“

  Prednosta Spišskej Novej Vsi Peter Petko (SNS) k dvojkrížom povedal, že „nad každým slovenským mestom by takýto symbol mal stáť. Veď prečo nie?“ Nad Spišskou Novou Vsou už dvojkríž stojí. Osadili ho tam za asistencie Mariána Janušeka. Ten vo svojom prejave povedal: „Niektorí neprajníci všetkého slovenského začali spochybňovať aj pôvodnosť nášho dvojkríža ako pôvodného, slovenského. Tu vidieť úbohosť týchto duchovných bezdomovcov a mediálnych žoldnierov Satana.“

  Rafael Rafaj hlása, že dvojkríže budú stavať „všade tam, kde sa podarí“. Belousovová tvrdí: „Budeme ich inštalovať po celom území,“ Slota dodáva, že dvojkríž by chcel vidieť stáť aj v Komárne.

  Podľa Plus 7 dní komárňanský primátor Tibor Bestnák na dvojkríž v jeho meste povedal: „Občania maďarskej a slovenskej národnosti u nás žijú v pokoji a nepotrebujeme provokácie, ktoré by ich mali rozdeľovať. Na podobné aktivity budeme reagovať v zmysle zákona.“

  Zákon sa preto mení

  SNS predložila do parlamentu novelu zákona o obecnom zriadení, podľa ktorej už obce nebudú môcť rozhodovať o umiestňovaní pamätníkov, pamätných tabúľ, sôch, súsoší alebo iných umeleckých diel. Stačí, ak bude pamätník stavaný vo verejnom záujme a obec mu musí vyhradiť vhodné priestory. Nič by tak nebránilo SNS postaviť kolosálny dvojkríž priamo v centre Komárna.

  Aj hovorkyňa SNS Jana Benková pripustila, že to, kde všade budú dvojkríže stáť, závisí od finančných partnerov a „od toho, v akej miere nám vyjdú samosprávy v ústrety“. Ak novela zákona bude vo februári schválená parlamentom, od apríla už ústretovosť samospráv SNS nemusí brať do úvahy.

  Ja rozhodne odmietam nejaké politikum alebo nejaký politický zreteľ.“ Bránil sa na decembrovej schôdzi parlamentu Rafael Rafaj. Predovšetkým chcem povedať, že tento konkrétny návrh hovorí o verejnom záujme. Hovorí o verejnom priestranstve a to s využitím pre verejné účely.“ Poslanci sa budú musieť rozhodnúť, či jeho slovám veria a podľa toho budú hlasovať o kontroverznej novele. Opozícia ju zatiaľ odmieta.

  Ako za totality

  SNS dala minulý rok postaviť päť dvojkrížov – v Čerhove, Malackách, Spišskej Novej Vsi, Lučenci a v Pavlovciach. Čerhovský kríž meria 12 metrov a stál približne 10 tisíc eur. Postavila ho lokálna firma Lumix Trade, ktorá má podľa obchodného registra mnohostranné pôsobenie – od prekladania nákladov, cez prenájom nehnuteľností, nákup a predaj motorových vozidiel až po výrobu stavebných materiálov. Dvojkríž preto nie je žiadnym umeleckým dielom. Hovorkyňa SNS však tvrdí: „Nemyslíme si, že umiestňujeme len ‘obyčajné‘ železobetónové konštrukcie, ide o štátny symbol, voči ktorému máme veľkú úctu.“ O tom, že by dvojkríže pripravovali renomovaní sochári zatiaľ strana neuvažuje, hoci to do budúcnosti nevylučuje.
  Vzhľadom na železobetónový charakter krížov a samotné vyjadrenia predstaviteľov SNS sa nemožno ubrániť dojmu, že dvojkríže slúžia len na značkovanie územia. Pôsobia ako makety tankov na vojenskej mape, ukazujú hranice vybojovaného územia.

  Obdobná obľuba v manifestovaní symbolov je prítomná v celej našej histórii. Obzvlášť výrazná bola v totalitných režimoch 20. storočia.

  Dvojkríže však neoznačujú len územie Slovenska, našu vlasť. Slúžia totiž aj na propagáciu samotnej SNS. Na každom kríži je totiž výrazne ukázané, kto ho na danom mieste osadil (viď obrázok). „Proti zdravému vlastenectvu sa nedá namietať, ak si však naň robí nárok jedna politická strana, nepovažujeme to za najšťastnejšie,“ myslí si primátor mesta Žilina Ivan Harman.

  Ak parlament schváli novelu zákona o obecnom zriadení, ktorú predložili poslanci za SNS, hrozí, že dvojkrížov na Slovensku pribudne. To môže mať za následok eskaláciu problémov v slovensko-maďarských vzťahoch.

  Nehovoriac už o samotnom nevkuse týchto aktivít.

  - - - - - -

  Súvisiaci článok: SNS pripravuje zákon, ktorý môže zneužívať vo svoj prospech      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators