26 januára 2009

SNS pripravuje zákon, ktorý môže zneužívať vo svoj prospech


  Národniari svojou politickou hrou otvárajú Pandorinu skrinku, tvrdí opozícia.
  Poslanci za SNS - Ján Slota, Rafael Rafaj, Anna Belousovová a Rudolf Pučík – pripravili ešte v minulom roku novelu zákona o obecnom zriadení, ktorá znemožňuje obciam rozhodovať o umiestňovaní pamätníkov, pamätných tabúľ, sôch, súsoší alebo iných umeleckých diel. Podľa opozície je táto novela škodlivá a môže byť zneužitá na politické ciele aj samotnou SNS.

  Podľa dnešných zákonov môže obecné zastupiteľstvo rozhodnúť, či vyhradí časť verejného priestranstva na umiestnenie pamätníka. Národniari sa usilujú, aby od 1. apríla obce o túto právomoc prišli. Chcú zamedziť prípadom, kedy by sa zastupiteľstvo „snažilo z politických alebo etnických dôvodov zamedziť inštalovaniu významného artefaktu“.

  Ondrej Dostál, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany, si myslí, že táto právomoc by aj naďalej mala ostať v rukách obcí. Ani to podľa neho síce nie je zárukou toho, že sa neinštalujú pamätníky, ktoré by sa inštalovať nemali (má na mysli napríklad snahu umiestniť pamätnú tabuľu Gustávovi Husákovi v Dúbravke), ale „umiestňovanie pamätníkov na verejných priestranstvách nie je celkom to isté ako sloboda zhromažďovania alebo sloboda prejavu a niekto by mal mať kompetenciu v takejto veci rozhodnúť“.

  S týmto názorom súhlasí aj František Zika, podpredseda Slobodného fóra: „Zastávam názor, že o veciach, ktoré sa týkajú občanov obce, majú rozhodovať ich volení zástupcovia, teda komunálni politici.“ Každej takejto výstavbe by podľa neho mala predchádzať verejná diskusia. „Ak rozhodnutie poslancov nebude v záujme občanov, tí majú možnosť v nasledujúcich voľbách vyjadriť svoj nesúhlas jednoducho. Nebudú ich voliť.“

  Združenie miest a obcí Slovenska považuje súčasný právny stav za dostatočný.

  Účelová zmena

  Dostál si myslí, že návrh novely zákona o obecnom zriadení je predovšetkým „politickou hrou SNS proti samosprávam v obciach s výrazným zastúpením obyvateľstva maďarskej národnosti“. Podľa Pavla Minárika z KDS je takáto novela nepotrebná a dokonca škodlivá. Predstavuje totiž neprimeraný zásah do kompetencií samospráv. „Táto novela je typický účelový návrh, tentoraz z dielne nacionalistickej SNS,“ myslí si Minárik.

  Gyula Bárdos z SMK v parlamente povedal, že pripravovaná zmena je politická a účelová, je proti princípu demokracie a proti princípu samosprávnosti. Poslancov varoval, že ak zmenu prijmú, otvoria Pandirinu skrinku. „Zákon o obecnom zriadení, by sme nemali používať ani vy, ani my,“ odkázal poslancom za SNS. SMK novelu odmieta, potvrdil to aj Béla Bugár.

  Rafael Rafaj (SNS) pri predkladaní zmeny zákona v parlamente povedal, že rozhodne odmieta akékoľvek politikum alebo politický zreteľ a tvrdí, že predkladatelia konali výlučne vo verejnom záujme. Váhu jeho slov však oslabuje predseda SNS Ján Slota. Ten sa už pred rokom ohradil voči situáciám, kedy sa mestské zastupiteľstvá bránia výstavbe pamätníkov. „O stavaní týchto symbolov by mali rozhodovať a dávať súhlas štátne stavebné úrady – krajské alebo ministerstvo výstavby, a nie miestne či mestské,“ citoval Slotu denník Pravda.

  Neo-totalitný a protiústavný zákon

  Stanislav Janiš z SDKÚ-DS si myslí, že zákon bol na rokovanie podaný zámerne formou poslaneckého návrhu, aby sa vyhol pripomienkovému konaniu, a tým sa vyhol aj verejnej diskusii. „Novinári tejto problematike nerozumejú, a tak tomu nevenovali pozornosť. Bohužiaľ,“ dodáva na margo skutočnosti, že návrh prešiel prvým čítaním bez výraznejšieho dohľadu médií.

  Janišova stranícka kolegyňa Magdaléna Vášáryová tvrdí, že mienený zásah do kompetencií samospráv by mohol byť dokonca protiústavný. Návrh považuje za neo-totalitný, a preto sa ho pokúsi zmeniť pozmeňovacími návrhmi a upozornením naň v druhom čítaní. To sa očakáva už na februárovej schôdzi parlamentu.  Súvisiaci článok: SNS používa symboly ako totality


  - - - - - -

  - - - - - -
  Práve ste dočítali Browser, pravidelnú rubriku blogu Bútľavá vŕba, ktorá vychádza každý pondelok.
  Všetky tohtoročné Browsery nájdete tu.
  Browsery napísané v roku 2008 nájdete tu.

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?
  Pridajte si ho do svojej RSS čítačky, alebo využite e-mailovú notifikáciu.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators