23 februára 2009

Strata akreditácií nie je riešením


  Minulý týždeň priniesli médiá informácie o tom, že Filozofická fakulta Univerzity Komenského stratila na svojich piatich katedrách možnosť udeľovať magisterské tituly. Tieto informácie nie sú len príbehom nešťastných študentov, ktorých budúcnosť je neistá. Nie sú tiež len zvesťami o zlom stave našej najstaršej univerzity. Veľmi významné nie je ani to, ako sa k menovaniu nových profesorov stavia prezidentský palác. Najdôležitejším odkazom posledných dní je fakt, že slovenské vysoké školstvo potrebuje reformu. A nie iba na papieri...

  Kde sa stala chyba?

  Nepotrebujeme rozsiahlu analýzu. Stačí povedať, že fakulta nemala profesorov, ktorí by jej garantovali všetky odbory. Nič viac. Aj dekan FF UK Anton Eliáš povedal, že „žiadna tragédia sa nestala (...) Máme 31 katedier a desiatky odborov, takže sa to týka minimálneho množstva študentov.“ (Hádam sa pri tomto konštatovaní aj ironicky usmieval, lebo viac ako tristo študentov nie je, podľa mňa, malicherný počet.)

  O zlyhaní fakulty svedčí aj skutočnosť, že jej pracovníci museli o nedostatku garantov vedieť už od decembra 2007. Mikolaj totiž vtedy určil, že študijný program môže garantovať len riadny profesor, nie docent na funkčnom mieste profesora. Hoci to škola vedela, veselo naberala ďalších študentov a v decembri im len tak mimochodom povedala, že možno nedoštudujú. Smutné je, že zodpovední ostanú nepotrestaní, hoci v súkromnom sektore by za podobné lapsusy manažéri tvrdo pykali.

  Na tomto mieste by som si dovolil vysloviť kacírsku myšlienku, že za problémy, do ktorých sa študenti dostali, si môžu tak trochu aj oni sami – hoci trest, ktorý ich postihol je krutý a nespravodlivý. O problémoch na bratislavskej katedre žurnalistiky som vedel už dávno, a preto neverím, že by sa podobné chýry nedostali aj k tamojším poslucháčom. Oni však mlčali a zaujali polohu mŕtveho chrobáka. Tak ako väčšina slovenských študentov, ktorí len „držia hubu a krok“, o nič sa nezaujímajú a problémy škôl ich veľmi neinteresujú. Dôležité je len pohodlné štúdium a diplom. Samozrejme, študenti nemohli priebeh udalostí zmeniť, ale mohli s podobnou situáciou počítať. Nie teraz predstierať prekvapenie a rozhorčenie. Pasivita študentov je ale iný príbeh. O tom možno nabudúce.

  Evidentne najväčší diel viny nesie na svojich pleciach ministerstvo školstva. Ako som už spomenul, v decembri 2007 išiel Mikolaj nad rámec zákona a vyžadoval od škôl riadnych profesorov ako garantov študijných programov. Vysokoškolský zákon totiž niečo také nevyžaduje. Samozrejme, tento krok urobil náš minister školstva v mene zabezpečenia kvality výučby, ako inak?! Nevadí, že to bolo krátkozraké. Možno totiž očakávať, že udalosti na Univerzite Komenského sú len varovaním pred spustením lavíny. Nedostatok garantov totiž budú mať nepochybne aj iné školy – veď to všetci uvidíme po ukončení akreditácie v druhej polovici tohto roka. (Jozef Hvorecký vypočítal, že školy majú len tretinu potrebných garantov vyučovaných predmetov.)

  Čo je na systéme garantov zlé?

  Akreditácia má oficiálne zhodnotiť, či školy plnia svoju vzdelávaciu, výskumnú, vývojovú, umeleckú a tvorivú činnosť. Má posúdiť, či školy majú dostatočné personálne, technické a informačné podmienky na uskutočňovanie spomenutých činností. Zjednodušene povedané: akreditačná komisia si od škôl vyžiadala približne tonu papierov (ak nie viac), na ktorých sú tabuľky s počtami profesorov, docentov, „pé-há-déčok“, externistov, internistov a iných nezmyslov. Teda vyžiadala si informácie, ktoré sa ľahko krúžkujú, škrtajú, spriemerujú, vyhodnotia. A keď sa všetky byrokratické kolesá zastavia, vypľujú výsledok a vypustia feromóny ilúzií, že už dokážeme rozoznať dobré školy od tých horších.

  V skutočnosti sa však dozvieme len to, kto a čo na školách učí. Nie to, či to učí na deklarovanej úrovni. Samotný titul totiž ešte nie je garanciou kvality. (Osobne poznám nejeden príklad. O tom by však vedel povedať svoje každý vysokoškolák.)

  Samotné tituly strácajú vážnosť a hodnotu, a to práve tým, že náš vysokoškolský systém pre svoje hladké fungovanie potrebuje produkovať docentov a profesorov. Školy tlačia svojich zamestnancov do habilitácií, aby im tí následne garantovali študijné programy. Systém je teda nastavený tak, že sa sám znehodnocuje a vytvára priestor pre netransparentné kreovanie akademických hodností.

  Päť bratislavských katedier nemôže udeľovať magisterské tituly. A možno bude takých pracovísk do konca roku na Slovensku viac. Bude tým slovenské školstvo lepšie? S odpoveďou netreba čakať: nie, nebude! Len sa teraz rýchlo vymenujú noví profesori a tí budú garantovať odbory, ktoré už dlhodobo práchnivejú a žijú len z dobrého mena (viď bratislavská žurnalistika).

  A hoci bude akreditačná komisia lietať po Slovensku s kosou v ruke, kostlivcov, ktorých majú školy v skriniach si nevšimne.

  - - - - - -

  Súvisiace články:


   12 komentárov:

   Lev bez hrivy povedal(a)...

   Suhlasim s tym, ze poziadavka ministra na riadnym profesorov, aj sucasny system akreditacie kvalite moc nepomahaju. Ci niekto ma habilitaciu alebo profesuru, to z neho este dobreho ucitela neurobi, dokonca na mnohych odboroch sa to da v podstate "vysediet".

   Nesuhlasim s tymto: "v súkromnom sektore by za podobné lapsusy manažéri tvrdo pykali". Poznam mnohe priklady toho, ked manazeri obisli nalahko pri chybach podobnej i vyssej kategorie.

   Dr.QQ povedal(a)...

   Chýri? Chýrovia!

   Anonymný povedal(a)...

   Dr. QQ - správne malo byť, že "sa niečo chýri", od slovesa chýriť sa. Btw. celkom na pobavenie, keď kritizuje stav garantov na FiF UK človek z katolíckeho sveučilišťa v Ružomberku.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   za chybu sa ospravedlňujem, opravil som ju :)

   btw, celkom na pobavenie, keď ma kritizuje niekto, kto sa nechce pod reakciu ani popísať ;)

   Anonymný povedal(a)...

   chcel by som vediet, ako by autor meral "kvalitu" vyucby.. Uplatnenim sa vysokoskolakov? Kolki z nas robia to, co vystudovali? Z clanku necitit nic viac nez dehonestaciu titulu docent a profesor. Na ziskanie tycho akademickych titulov je potreba splnit iste podmienky, a teda nas system na nich potom stavia -- prof. je garant odboru, v ktorom dany akademicky titul nosi..

   sosak povedal(a)...

   Kto by teda mal byt garantom?

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Nie, nejde o dehonestáciu titulov docent a profesor. Takisto nemám nič proti tomu, aby boli garantmi. Problém je inde - v titulománii. O Slovensku sa hovorí, že má najviac titulov na svete, a to aj napriek tomu, že sa niektorých komunistických patitulov zbavilo. Napr. aj titul PHDr. je anomáliou.

   Problém s profesormi a garantmi je v tom, že neexistujú jednotné kritériá, na ich získanie. Na niektorých školách tak vznikajú rýchlokvasení docenti a profesori, ktorí by na iných školách tieto tituly nedostali. A pritom by stačilo urobiť celoslovenské kritéria, nech nevznikajú slabí profesori, ktorí budú až do dôchodku garantovať odbory, hac aj na lepších školách. Načo je taký garant, o ktorom nik nevie, ktorý nie je nikým citovaný a pod?

   Kvalitu samozrejme nemožno určovať uplatnením vysokoškolákov. Áno, je správne pozerať sa na to, koľko docentov, profesorov, doktorov je na jedného študenta. Inak by sa niektoré školy mohli zmeniť na králikárne. Ale bolo by asi správne pozerať sa aj na to, ako škola učí, čo naučí.

   Anonymný povedal(a)...

   Vraj študenti zaujímajú pozíciu mŕtvého chrobáka, nedá mi nereagovať na to. Skúste si otvoriť hubu a budete mať set sakramentský problém doštudovať. Skúste prezentovať názor na akademickej pôde a uvidíte následky. Mnohí určite vedia o čom hovorím

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Viem, o čom hovoríš. Svoje názory som prezentoval neraz, a to sa občas nevyhlo neprimeranej reakcii

   Anonymný povedal(a)...

   Myslim, ze vysoke skoly by sa mali prestat hrat na diskusny spolok neuznanych geniusov, ale niest zodpovednost za kvalitu. Ohanat sa akademickymi slobodami a volnym badanim je sice pekne, ale vysoke skoly PRIPRAVUJU nasu buducnost. A vyhovorky, ze "za tie peniaze" si nech radsej nechaju. A tak by sa k tomu mal stavat aj ministersky kolos darmoslapov, ktori uz nie su zodpovedni absolutne za nic. A studenski exibicionisti sediaci v senatoch, ti boli kde ? V 89 roku sa studenti celkom svizne zorganizovai. A teraz ? Myslim si, ze cele skolstvo je pandorina skrinka, ktoru neradno otvarat. Totiz uzivatelia tejto krasnej veci sa jej tak skoro a tak lahko nevzdaju.
   Filip, celoslovenske kriteria udelovania titulov. Don Quijote. Vies, ze skolstvo je socialny fenomen. Vsetci su tam socialni a nikto zodpovedny. Nemozem predsa povet, ze doc. Fero je somar, ked sa chystam habilitovat :-)

   Anonymný povedal(a)...

   Yo a co sa tyka merania kvality, tak naco vymyslat koleso. Nedavno sa nieco take publikovalo a nasa Technicka univerzita sa neumiestnila ani v prvej 500vke europskych univerzit. Takze, nejake kriteria uz existuju a mechanizmy hodnotenia tiez. Samozrejme, ze technicky akademici sa k tomu postavili dost urazene. Vsak oni su predsa najlepsi, ale v ilegalite. A ministerstvo emulovalo pstrosa :-D. A studenti ......

   Anonymný povedal(a)...

   chcel by som vediet, ako by autor meral "kvalitu" vyucby.. Uplatnenim sa vysokoskolakov? Kolki z nas robia to, co vystudovali? Z clanku necitit nic viac nez dehonestaciu titulu docent a profesor. Na ziskanie tycho akademickych titulov je potreba splnit iste podmienky, a teda nas system na nich potom stavia -- prof. je garant odboru, v ktorom dany akademicky titul nosi..


   Krasne, temer som sa preslzil. A kde boli ti "garanti", ked lanarili studentov na ten krasny odbor co je terz v trubkach. Pridte, nasa krasna mladez. Dostaneme prispevky od statu podla poctu prijatych studentov a potom sa uvidi. Vsak aj tak pojdete predavat vysavace. Trosku si namelousime na eurpskych fondoch, budeme vela diskutovat a poprdievat do stoliciek a uvidime, co s vami. No a potom vy budete v keli, lebo sa to nejako cele pokrivilo. A mate akademicku slobodu, ale skuste dehonestovat nase tituly. My, mozgy v ilegalite, to nemozeme dopustit. Splnili sme narocne kriteria, ale nemame ziadnu zodpovednost pred vami. Ani pred nikym.
   Ani pred sebou.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators