01 apríla 2009

Ako blogovať, ak neviete písať?


  Jonathan Morrow sa zamýšľa či je schopnosť zaujímavo písať špeciálnym talentom, s ktorým sa rodíme a aký má vplyv na kvalitu blogovania. A hoci to ubližuje jeho egu (Morrow sa blogovaním a písaním živí), musí uznať, že stať sa blogerskou celebritou možno aj bez schopnosti jasne formulovať svoje myšlienky. Ako?

  1. Nepokúšajte sa robiť to, čo nedokážete

  Sú ľudia, ktorí sú beznádejní a nech sa akokoľvek snažia, nikdy nenapíšu niečo, čo by nepôsobilo ako dielo neandertálca. Morrow im odkazuje, aby prestali. Ak sa pokúšame o nemožné, iba nás to frustruje. Energiu treba využiť tam, kde sa to oplatí.

  1. Nepoučujte

  Bloger nepíše, aby svojich čitateľov niečo učil. Tí sa totiž na jeho blog neprichádzajú učiť, ale jednoducho preto, aby unikli (prokrastinovali?) od každodenných problémov a rozptýlili sa príbehmi zo života iných. Bloger by preto nemal byť nevyčerpateľnou studnicou múdrosti, ale mal by byť predovšetkým kreatívny a zábavný.

  1. Vyberte si médium, na ktorom môžete zaujať

  Talent k úspechu nestačí. Morrow priznáva, že mnoho ľudí je talentovanejších ako on, ale on je zaujímavejší ako oni. Treba vedieť zaujať (napr. titulkom), jednoducho a pútavo písať – len tak možno získať pozornosť ľudí. Alebo prečo vlastne písať? Veď blogy umožňujú zaujať aj obrázkami, zvukom či videom.

  Každopádne, blogovanie je... fascinujúci fenomén. Tak prečo o ňom nepísať každú stredu? ;)   6 komentárov:

   Anonymný povedal(a)...

   Bloger nepíše, aby svojich čitateľov niečo učil... a pritom autor článku učí "Ako blogovať" :)

   wabt povedal(a)...

   fascinujúci fenomén, len jedna rada navyše: bloger sa nesmie riadiť cudzími radami a vzormi.. (teda ani touto) :)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   áno, ja si to uvedomujem :) Morrow sa vyjadril, že ľudia nechodia na blog, aby sa niečo učili, ale uviedol aj, že na blogu CopyBlogger.com je to inak, preto že to nie ej normálny blog ;)

   a ja sa budem snažiť vždy v stredu písať o blogovaní, a nie o tom, ako blogovať - taký jest zámer ;)

   wabt povedal(a)...

   ...a vážne dodávam - je to ako fotografická tvorba, existujú zásady kompozície, tie treba poznať a ctiť, ale nebáť sa, ak to vyžaduje myšlienka, tieto hranice hravo prekračovať... (moja druhá rada, na ktorú dúfam, nikto nedá :)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   veru wabt, bloger sa nemá riadiť radami (ani touto: http://fstruharik.blogspot.com/2008/01/rada-blogerom.html)

   ale môže sa nechať občas inšpirvať ;)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   áno, hranice sú tu preto, aby sme ich občas prekračovali. preto občas píšem s gramatickými chybami, aby som nebol tak konvenčný :D

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators