30 marca 2009

Čoho sa boja katolícke univerzity?


  Prečo sa katolícke školy uzatvárajú do seba a ohradzujú sa voči ľuďom žijúcim mimo Cirkvi? Prečo by na nich mali všetci rozprávať rovnako?

  Počas posledných dní, kedy liberálka Radičová vystúpila na posvätnej pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU), sa objavili celkom zaujímavé témy na diskusiu. Zo všetkých otázok a odpovedí ma najviac oslovila práve úvaha o tom, kto môže a kto by už nemal vystúpiť na pôde ktorejkoľvek katolíckej univerzity.

  Už vo svojom minulotýždňovom článku som upozornil, že protesty kňazov proti odbornej prednáške Ivety Radičovej na KU môžu v nemalej miere súvisieť práve s jej názorovou orientáciou. „Iste, nebudeme tajiť – a bolo to povedané aj v našom vyjadrení – úlohu zohrali aj jej názory na niektoré záležitosti,“ potvrdil moje úvahy kňaz Anton Ziolkovský v rozhovore pre Postoy.sk. „Aj fakt, že ide o Katolícku univerzitu, zohral istú rolu,“ povedal a dodal, že „nejde tu len o akademickú pôdu, ale aj o otázku katolicity.“ Ziolkovský sa pýta, „či by katolícka škola mala takto, hoci nie úmyselne, podporovať človeka, ktorý je v zásadných otázkach mimo Cirkvi. Hoci sa aj k Cirkvi hlási.“

  Takéto názory však nie sú ružomberským špecifikom. V týchto dňoch tisíce ľudí protestujú proti udeleniu titulu doctor honoris causa americkému prezidentovi Barackovi Obamovi na katolíckej univerzite Notre Dame v Indiane. Dialektika je takmer totožná. Vraj nie je prijateľné podporovať človeka, ktorý súhlasí s legalizáciou potratov a výskumom embryonálnych kmeňových buniek. Viceprezident National Right to Life Committee Anthony Lauinger povedal, že pozvanie Obamu je „zradou poslania univerzity a útokom voči všetkým, ktorí veria v posvätnosť a dôstojnosť ľudského života“.

  Jeden môj známy mi napísal, že pluralita vysokých škôl nie je v tom, že majú byť rovnaké. Dnes hádam všetky školy majú univerzitné pastoračné centrá, môžu na nich prednášať aj kňazi, a preto by katolícke univerzity mali ponúknuť niečo viac. Hoci to priamo nepomenoval, predpokladám, že mal na mysli víziu školy, ktorá by bola od ostatných jednoznačne vymedzená – a teda konzervatívna, zhromažďujúca a rozvíjajúca katolícku inteligenciu, vyzdvihujúca kresťanské zásady, reflektujúca poznania vo svetle viery atď.

  Myšlienka katolíckej vzdelávacej a vedeckej inštitúcie, ktorá by mala autoritu a vysokú kvalitu, je pôvabná. Ale nemyslím si, že urputná snaha o vymedzenie takýchto univerzít je správna. A to nielen na Slovensku, kde jednoznačne nemáme na naplnenie takýchto cieľov dostatočné personálne a materiálne predpoklady.

  Prečo?

  Pretože mám každým dňom silnejší pocit, že vytváranie ostrovov pozitívnej katolíckej deviácie stále viac ubližuje ich budovateľom a obyvateľom. Sám som navštevoval prednášky, kde by bolo samovražedné ak by som niečo namietal voči prezentovaným faktom (!) o interrupciách a antikoncepcii. Bláznivé by bolo už aj upozornenie na zbytočné používanie manipulatívneho jazyka. Zúčastnil som sa medzinárodného kongresu, kde sa prišli všetci (obyvatelia ostrova) len (s prepáčením) najesť a vykecať. (Už som o tom písal.) Mohol by som spomenúť ešte desiatky epizód, kedy som miesto diskusie narážal na citáty z Biblie a dogmy.

  Avšak opäť to nie je iba ružomberský problém. Ako najideálnejší príklad môžeme použiť americké popieranie evolučnej teórie. „Vyhoďte to svinstvo z učebníc,“ vyhlásila matka jedného stredoškoláka. „Nechcem, aby sa o mňa raz staral v domove dôchodcov niekto, kto si myslí, že pochádzam z opice.“ Kresťanskí fundamentalisti sa tam snažia dostať do osnov tvrdenie, že evolúcia je „iba teória“, a to veľmi „kontroverzná“. V niektorých štátoch platí dokonca povinnosť označiť každú učebnicu biológie nálepkou: „Táto kniha obsahuje evolučnú teóriu“.

  V Petrohrade sa istá študentka domáha vyškrtnutia darwinizmu z osnov, lebo uráža jej náboženské cítenie. Poľský europoslanec vo svojej publikácii tvrdí, že vyučovanie biológie v evolučnom duchu je výmyslom ateistov a neprispieva k správnej výchove poľskej mládeže. A pritom Vatikán potvrdil, že „evolučná teória Charlesa Darwina a viera, že Zem stvoril Boh, sa navzájom nevylučujú“.

  Často opakujem, že pravda sa rodí v diskusii. V polemike, v ktorej si neškrabkáme chrbátiky a neprihrievame si polievočku, v ktorej vytvoríme priestor pre každého. Ak ju zakazujeme a obmedzujeme, spôsobujeme len a len škody. (Nehovoriac o tom, že sa stávame pokrytcami a trestuhodne zatracujeme názory iných.)

  Ak zakážeme na katolíckych univerzitách prednášať Radičovej, Obamovi a iným, ktorí „sú v zásadných otázkach mimo Cirkvi“, skutočne budujeme ostrovy katolíckej deviácie. No už nie pozitívnej. Pálime tak totiž mosty medzi nami a našimi názorovými oponentmi, a tak sa odtŕhame (podobne ako Cirkev samotná) od reality, od pravdy. Katolícke univerzity umiestňujeme do sterilných bublín, kde vládnu frázy a floskuly, kde všetci rozprávajú rovnako. Slovinský profesor Aleš Debeljak to vystihol, keď napísal: „Tam, kde všetci rozprávajú rovnako, totiž rozum spí – a spánok rozumu rodí prízraky.“

  Katolícke univerzity by sa podľa mňa nemali silou-mocou vymedzovať od ostatných škôl a uzatvárať sa do svojho sveta univerzálnych právd. Mali by byť otvorené všetkým názorom, viesť diskusie so všetkými ľuďmi. Mali by mať na zreteli viac svoju kvalitu ako svoju ideológiu. (Aby napríklad vychovávali a vzdelávali radšej kvalitných ako katolíckych novinárov. Pretože byť katolíckym žurnalistom ešte nie je žiadna výhra.)

  Želám si, aby boli študenti a pedagógovia katolíckych univerzít súčasťou tohto sveta, aby poznali všetky jeho odtiene a zložky. Nech nežijú vo svojej bubline, ale v realite. Lebo tí – ako by povedal klasik –, čo nikdy nevideli more, nemôžu pochopiť ani rieku.


   15 komentárov:

   Lukas povedal(a)...

   Filip..: prof. Duda na blogu: "Nie som proti tomu, aby na akademickej pôde vystúpil aj politik, aj profesorka Radičová, ale nech to nie je v čase jej prezidentskej volebnej kampane." - to len na margo toho, ze by prof. Radicovej niekto priamo zakazoval prednasku na KU...

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Áno Lukáš, to napísal a úprimne verím, žo to tak aj myslí - a rovnako sa k veci isto stavajú aj iní. Vlastne, veď nikto by nemohol priamo zakázať prednášku kohokoľvek, pokiaľ by na to neboli zákonné dôvody.

   Duda však niekoľkokrát poznamenal, že tak trochu s nevôľou a opatrnosťou vidí na pôde KU ľudí, ktorí majú na niektoré záležitosti "určité" názory. A pozor, on nie je jediný. Nechcem z neho robiť hovienko na paličke, s ktorým by som mával okolo seba. Je to len príklad zvláštnych myšlienok, s ktorými sa často stretávam. A pred ktorými varujem...

   Lukas povedal(a)...

   Filip... :-) ty takisto s davkou nevole vidis na pode KU ludi s istymi nazormi (poznamka o Rodina a media napr...)... samozrejme ze dialog musi byt, ale Duda proti nemu nie je. A nevrav mi, ze Radicovej prednaska kampanou nebola.. je vec skoly, ci jej to povoli, tentoraz to povolila. Ludia maju pravo protestovat, podobne, ako ked protestovali studenti v KE proti prednaske Gasp...

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Ale áno, nebudeme si navrávať, že dokážem viesť dialóg s každým. Je pochopiteľné, že nedokážem :)

   Na tomto mieste by sme mohli hovoriť skôr o mojej malej vzbure proti systému, v ktorom miesto argumentov sa ľudia oháňajú citátmi z Biblie. Kde sa zakrývajú oči pred názormi, ktoré sú v rozpore s náukou a mravmi Katolíckej cirkvi. Akoby o nich nebolo možné polemizovať.

   Myslíš, že by na KU mohol mať odbornú prednášku niekto (nie Pietruchová, ale napríklad Egon Gál), kto by hovoril aj o tom, že homosexuálne partnerstvá neohrozujú tradičnú rodinu? To by bola hystéria, nemyslíš? Som si priam istý že druhýkrát by ho nepozvali...

   A áno, Radičovej prítomnosť na škole bola kampaňou. Aj som to minulý týždeň napísal. Ale táto téma bola a bude rozoberaná inde, preto som jej nevenoval pozornosť a sústredil som sa na inšô.

   Imrich Gazda povedal(a)...

   Je mi ľúto, Filip, ale ty si nepochopil podstatu problému a až príliš sa nechávaš unášať svojou snahou byť akými "pozitívnym a osvieteným deviantom" na zabrzdenej KU. Prečo si v článku nespomenul, že na KU učia aj ľudia bez vyznania alebo veriaci, ktorí svoju vieru nepraktizujú alebo sa k nej nehlásia? Manipulatívne zamlčuješ fakty a teda robíš to, čo v článku vyčítaš iným.
   Na KU nech pokojne so svojou prednáškou hosťuje liberál, moslim, ateista... V prípade Radičovej ale ide o zneužite pôdy KU na sebaprezentáciu ako tej, ktorej katolíci tlieskajú a proti ktorej je len pár zadubencov. Skvelý predvolebný ťah, ku ktorému jej blahoželám. V prípade Obamu ide o to, že oceňovanie človeka, ktorý priamo vystupuje proti ideám katolicizmu katolíckou univerzitou, je asi riadnou schizofréniou. KU tým, že niekomu udelí titul doctor honoris causa, dáva mu istý honor, morálne ocenenie. Ak KU morálne oceňuje človeka, ktorý odmieta jej názory, je to asi trochu dezorientované. Či nie?

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Imro, môj článok nemal byť súdom nad KU v Ružomberku - ale ak to z textu vyplýva, tak ma to mrzí a priznávam, že som ho asi nenapísal najlepšie.

   Dostal som zaujímavú otázku, či má katolícka univerzita ponúkať niečo, čím sa bude od ostatných odlišovať. A ja vravím, že to nie je potrebné (na Slovensku dokonca hádam ani možné).

   A v zásade píšem o mojej nedôvere k situáciám, v ktorých vraj existuje len jedna jediná pravda. Univerzálnymi a jedinečnými pravdami je lemovaná celá naša história - a vieme ako. Preto keď sa dnes objaví niekto, kto si absolutizuje pravdu, treba byť obozretný a podozrievavý. A keď niekto povie, že by na KU radšej nevidel človeka s iným videním sveta, ja nemieste povedať, že je to hlúpe - bez ohľadu na to, či tu učia neveriaci a pod.

   Ďakujem, že si vysvetlil prípad Obamu. Súhlasím, že je to schizofrenické, a dokonca si myslím, že by Obama nemal dostať takýto čestný titul na ktorejkoľvek univerzite.

   Lukas povedal(a)...

   Sorry, Filip, ale dam este jeden koment: neviem, cim je slobodny duch na KU ohrozeny.. odkial mas, ze niekto nechce vidiet na KU ludi s inym videnim sveta, kedze Duda jasne povedal, ze nie je proti Radicovej prednaske, ale proti jej nacasovaniu (o ktorom aj ty sam hovoris, ze kampanou bola, teda defakto mu davas zapravdu, hoci to nepriznavas). Tvrdis opak, to je manipulacia.

   Anonymný povedal(a)...

   a takeze zo zakona su skoly apoliticke v tvojom tvrdeni asi nezavazi

   Anonymný povedal(a)...

   Ako to myslíte s tým načasovaním a kampaňou? Nebola tá prednáška dohodnutá ešte predtým, než Paška vyhlásil termín prezidentských volieb? Ak to KU prekážalo, mohli tú prednášku presunúť alebo zrušiť, nie?

   Anonymný povedal(a)...

   V podstate máš pravdu. To čo ma núti reagovať, nie je podstata článku, ale jeden postoj - evolúcia. Viem, že si len parafrázoval vyjadrenia iných, no nedal sa prehliadnuť ani tvoj názor na túto problematiku. Nechcem rozpútať diskusiu o tom či bola alebo nie, chcem ťa len povzbudiť k tomu, aby si skúsil nájsť aj druhú stranu niečoho k čomu vyjadruješ názor a konfrontovať sa s ňou. Veľa ľudí teraz háji darwinizmus rovnako ako ním predtým v čase Darwina opovrhovali - zaslepene, lebo to čo ich učili nemôže byť predsa lož. Preto ti aj všetkým odporcom odporúčam pozrieť si teóriu Prvotného Dizajnu, ktorá zmenila môj postoj k dogmatizovanému Darwinizmu, ktorého som bol mimochodom zástancom.

   Anonymný povedal(a)...

   Od P. Izraela: Filip, osobne nemám problém s akýmkoľvek názorom, ktorý je súčasťou akademickej diskusie. MAlo by to platiť aj pre katolícke univerzity. Ak sa toho niekoľkí jednotlivci boja, skôr to svedčí o tom, že nemajú v zásobe efektívne argumenty. Čestný doktorát je však o inom. V tom sa zhodujem s Imrom. Ide o schizofréniu a popretie vlastných hodnôt. Čo sa týka USA, mali ste asi na mysli "creationism", ten však nie je učením Cirkvi, ale len určitých spoločenských skupín. Cirkev sa od neho, pokiaľ viem, dištancuje, pretože sa v ňom využíva biblia na vedeckú argumentáciu, čo je nesprávne. Toto + zákaz / nesúhlas = pokryvkávajúce fakty. Ohľadne kongresu a príspevkov; vaša zovšeobecnenie "Zúčastnil som sa medzinárodného kongresu, kde sa prišli všetci (obyvatelia ostrova) len (s prepáčením) najesť a vykecať. (Už som o tom písal.) Mohol by som spomenúť ešte desiatky epizód, kedy som miesto diskusie narážal na citáty z Biblie a dogmy" , "...sa odtŕhame (podobne ako Cirkev samotná) od reality, od pravdy." zaváňa účelovou selekciou a faktami nepodloženým subjektívnym názorom. MAlo by vám byť známe, že efektom takej selekcie je manipulácia. Takže, pozor na to.

   PS. realita a pravda - medzi odkláňaním sa od reality a odkláňaním sa od pravdy nie je logický súvis. MIešate hruštičky s jabĺčkami. Pozor na to, novinár,:-)

   Anonymný povedal(a)...

   Od Monika Krčmáriková: Ahoj, Filip, vždy si s obľubou a s istou dávkou adrenalínu čítam Tvoje príspevky týkajúce sa viery, Cirkvi a pod. V prvom rade by som chcela napísať, že Tvoje príspevky sa čítajú ľahko a dobre, proste máš talent. Čo sa týka obsahu - takmer vždy s Tebou nemôžem súhlasiť. Ako by povedal Ferko Mikloško, naše svety sú odlišné:) Okrem iného ma vyrušila nasledujúca Tvoja veta: "Sám som navštevoval prednášky, kde by bolo samovražedné ak by som niečo namietal voči prezentovaným faktom (!) o interrupciách a antikoncepcii." Tak to si koho myslel? Nepoznám na KU takého prednášajúceho. A nejak mi táto Tvoja výčitka ani nekorešponduje s Tvojou odvahou pri písaní - akoby si pri prednáške nemal guráž ozvať sa a oponovať relevantnými argumentami. Či sa mýlim? Paradoxne, mne vždy KU pripadala ako pramálo katolícka a pramálo konzervatívna. Žlč sa mi búrila pri nejednom vyjadrení prednášajúceho.
   Ale teším sa, že otváraš takéto témy, hoci sa mi stále zdá diskutabilné, či sa neveriaci môže kompetentne vyjadriť k veciam Cirkvi a viery, keď o nich nemá ani páru...

   Ján Michal Koltan povedal(a)...

   Prikláňam sa k Filipovmu názoru. Súhlasím s jeho tvrdeniami, podčiarkujem najmä vetu o tom, že "katolícke univerzity by mali mať na zreteli viac svoju kvalitu ako svoju ideológiu.(Aby napríklad vychovávali a vzdelávali radšej kvalitných ako katolíckych novinárov. Pretože byť katolíckym žurnalistom ešte nie je žiadna výhra)". Mám dojem, že dogmatické cirkevné škatuľky (obávam sa, že najmä tie katolícke) na vysokých školách (najmä na tej slovenskej, katolíckej) spôsobujú viac škody ako úžitku. Práve podobnými diskusiami (mám na mysli ideologicky odlišnými ako je tá katolícka), ako to bolo v prípade pani Radičovej, sa udrží názorové "napätie" a rozmanitosť nielen medzi poslucháčmi, ale aj pedagógmi Katolíckej univerzity. Len tak si pokecať s bratom Šavolom či madam Tutkovou(!) môže byť príjemné, ale nie produktívne. Najmä pre tých študentov, ktorí vedia načúvať a vidia aj za dvere univerzity.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Teší ma táto diskusia a množstvo konštruktívnych príspevkov. Ďakujem.

   p. Izrael: chápem, že vám moje slová prídu ako ničím nepodložené názory, avšak píšem o svojich skúsenostiach a o vedomostiach, ktoré som získal aj pri pohľade aj pod pokrievku. Ostávam však vo sfére abstrakcií, pretože nemôžem zverejniť všetko, čo viem, čo zažívam. Stáva sa, že bloger nemôže zverejniť všetko, čo vie.

   Monika: áno, naše svety sú odlišné, o tom niet pochýb. Ale to nie je na škodu a tá pestrosť je ľúbivá :) Tak ako sa tebe dvíhala žlč pri nejedenom vyjadrení prednášajúceho, mne sa žlč dvihla pri vyjadrení iných pedagógov :)
   Ver mi, že spomínaný pedagóg tu je, ale priznám, že radšej som si vždy pomyslel svoje. Nikdy mi to nestálo za to, aby som vstupoval do polemiky, keby aj tak nikam neviedla. Radšej som sa vyjadroval k iným témam...

   Myslím, že aj neveriaci môže otvárať témy o viere. Prináša pohľad zvonku (čo vás vedia k zamysleniu a reakcie "zvnútra" zas posúvajú ďalej jeho/mňa, ďakujem).

   Pepo povedal(a)...

   Hm, podla reakcii sudim, ze KU je najliberalnejsou skolou na Slovensku. To su mi novoty. Filip, nechapem, preco si si to vsetko vymyslel a umyselne manipulujes? Kto ta plati, aby si spinil dobre (!) meno KU???

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators