09 marca 2009

Ozdobné pohlavie a panika


  Vážení a milí. (Už z jazera prichádzajú, príšerky priamo k nám.) Dovoľte, aby som vám predstavil sediment – usadeninu mojich súčasných myšlienok, pocitov a slov. A hoci vás nechcem hneď prvými vetami odradiť od čítania, mali by sme začať náukou o skalách, petrológiou :)

  Petrológia sa venuje výskumu hornín (rozumej šutrov) a sediment je druh horniny, na ktorý by som sa v tomto všeobecnovzdelávacom texte chcel zamerať a spomenúť, že usadenina vzniká z rozrušených skál, alebo činnosťou organizmov (a nahromadením ich zvyškov). A tak aj tento myšlienkový sediment vznikol premiestnením a spevnením úlomkov iných myšlienok.

  Včera bol medzinárodný deň žien. Pre človeka ako ja, ktorý ignoruje meniny, prehliada narodeniny, Vianoce pretrpí, Veľkú noc prespí a dátumy iných sviatkov si nepamätá, to až tak veľa neznamená. Pred rokom som si však tento sviatok uctil malým príspevkom. Tejto provokačnej tradícii by som chcel ostať verný, a preto by som si dovolil malý citátik od Oscara Wildea:

  „Milý chlapče, nijaká žena nie je geniálna. Ženy sú ozdobné pohlavie. Nikdy nemajú čo povedať, ale vravia to očarujúco. Ženy reprezentujú triumf hmoty nad duchom, ako muži reprezentujú triumf ducha nad morálkou.“

  (WILDE, Oscar: Portrét Doriana Graya. Bratislava: Petit Press, 2004. s.62)

  Asi je nevhodné, aby som z kníh vyťahoval takéto buričské myšlienky. Ale čo už! Mám ich ešte na niekoľko rokov dopredu a keby sa aj vyčerpali, stále môžem siahnuť po Mištíkových preslávených vtipoch o ženách. A nič, ani tieto pivné výroky asi nezmenia moju povesť sukničkára (pozor, nie kurevníka!). (A to som si ešte stále nevytlačil vizitky pre rozkošné slečny.) Veď mňa takéto oštítkovanie aj tak nijak extra nevzrušuje, isto o mne kolujú aj horšie chýry, že...?

  Pri sedimentácii tohto textu treba venovať malú zmienku aj inému sviatku. Viete, fascinuje ma, že človek venoval pamätné dni kadečomu – vajciam, kvetinovému dizajnu, komplimentom, vidieckym ženám, monitorovaniu vody... Už som o tom písal. A nie raz. Dnes, 9. marca, by sme mali pozdvihnúť čaše (alebo dať si dávku antidepresív) na oslavu Dňa paniky.

  Nepodarilo sa mi vypátrať, ktorá maniodepresívna hlava niečo také splodila, ale uznávam, že ten sviatok je vo svojej nezmyselnej existencii predsa len vhodný. Veď v piatok vyšla Pravda s červenou titulkou a konskými písmenami hlásala: „Platy začali klesať“. Panika, chaos, stres! (A ešte ma niekto bude presviedčať o tom, že pravda nie je bohapustý bulvár.)

  V nedeľu bola v telke Belousovová a perlila tak ohromne, ako som ja pri nej penil. Akoby to nestačilo, Agelina je blondína. Zas. To sú šoky! Hádam bude za chvíľu aj na Pokeci a ja si cvrknem.

  O dva týždne budú prezidentské voľby, a teda hladina politického nevkusu a gýču stupaje. A... dnes je pondelok. Panika, chaos, stres! No odolaj...

  Áno, odolaj! Vraj na deň paniky nemáte panikáriť, treba nahromadiť napätie a explodovať až po polnoci. Takže, zatiaľ dont panic ;)

  ... dosť bolo sedimentov. Bežte hľadať kamienky aj inde, isto nájdete aj vzácnejšie kúsky :)

  - - - - - -

  Práve ste dočítali pravidelnú pondelkovú rubriku Browser.

  Všetky tohtoročné Browsery nájdete tu.

  Chcete sa stať pravidelným čitateľom blogu Bútľavá vŕba?

  Pridajte si ho do svojej RSS čítačky, alebo využite e-mailovú notifikáciu.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators