26 marca 2009

Traja kňazi nevkusne útočia na Radičovú


  Radičová dnes prednášala na Katolíckej univerzite. Traja kňazi tvrdia, že ju zneužila na svoju kampaň. Prdľajs!

  Nechcel som sa na tomto blogu venovať prezidentským voľbám, ale nedávne udalosti moje plány narušili. Traja kňazi, Ján Duda, Alojz Kostelanský a Anton Ziolkovský, vydali verejný protest proti odbornej prednáške Ivety Radičovej na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU). Jej vystúpenie totiž považovali za zneužitie akademickej pôdy na volebnú agitáciu.

  Áno, uznávam, že je nevhodné, aby pani Radičová prednášala na školách tesne pred druhým kolom prezidentských volieb. Bez ohľadu na obsah prednášky, už jej prítomnosť na univerzite vyvolávala obavy. Organizátori ju síce pozvali ešte pred vyhlásením termínu prezidentských volieb, mohli byť však v čase príprav trochu prezieraví a navrhnúť iný termín. Každopádne, zúčastnil som sa jej prednášky o sociálnej spravodlivosti v 21. storočí a môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že rozhodne nebola politicky angažovaná. Bola odborná, vecná, zameraná na avizovanú tému.

  Na celom tomto príbehu sa mi zdá zaujímavé práve kuvikanie spomínaných troch kňazov. Tvária sa, že bránia neutrálnu akademickú pôdu, že chcú chrániť úbohých študentíkov pred slovami nejakej bezbožnej liberálky. Ale to, že sa na pôde KU producíruje extrémistka Tutková im žily netrhá, lebo je na správnej strane, je naša. Pravoverná katolíčka, ktorá chce Radičovú exkomunikovať.

  Iritujúca je dialektika ich vyhlásenia, ktorá je plná arogancie, povýšenosti, senzačnosti a zveličení. Chce sa mi povedať, že práve takéto slová mi u kňazov prekážajú, jedným dychom však musím dodať, že sa s nimi stretávam stále častejšie. Pán Duda tak na adresu Radičovej neurobil prvýkrát. Na svojom blogu už predsa napísal aj takýto skvost:

  „Pani profesorka Radičová po náhlej a nečakanej smrti svojho manžela Stana Radiča žije v spoločnej domácnosti s pánom Riapošom. Ide teda o verejný konkubinát. Možno sa niektorí pri tom budú smiať, že som človekom stredoveku. Ale nech si myslí kto čo chce pravda je taká, ako som ju pomenoval.“

  Pravda je taká! Načo argumentovať? Mám pravdu a basta fidli! Dogma!

  Nevkus nekončí:

  „Ak by bola zvolená za prezidentku SR, to bude chodiť na recepcie Hláv štátov so svojim konkubínom‘? To takto nás bude reprezentovať? Aj nás slovenských katolíkov? To jej nemal kto poradiť, že takto je pre katolíkov neprijateľná? (...) A ‚neopíja nás keksom, že pre manželstvo treba nechať vzťahu dozrieť...?“

  A ja som mal stále pocit, že nevkusné prehrabávanie sa v rodinnom živote je výsostnou zábavkou bulvárnych plátkov.

  Úsmevné sú aj vyhrážky, ktoré kňazi vo svojom proteste vyslovili. Žalovali u spišského diecézneho biskupa Františka Tondru, „pretože na území jeho diecézy sa toto zneužitie pácha“. O všetkom vraj rozpovedia aj Veľkému kancelárovi KU, Alojzovi Tkáčovi, košickému arcibiskupovi. A o špinavostiach na KU informujú aj vo Vatikáne, konkrétne kardinál Zenona Grocholewského, prefekta vatikánskej kongregácie pre výchovu a školstvo. To všetko pre to, aby voči „zodpovedným osobám vyvodili patričné konzekvencie“.

  Všetkých exkomunikovať, a bude svätý pokoj, nie?

  Asi by bolo vhodné pripomenúť, že KU je verejnou vysokou školou. Študenti musia rešpektovať jej katolícky charakter, ale tým to hasne. Vatikán do jej chodu nemá zasahovať. Teda, pokiaľ ma u nás štát stále zvrchovanú moc.

  Traja protestujúci kňazi sa podľa môjho názoru zachovali neprimerane. Ich útoky na pani Radičovú sú nevkusné a pokrytecké. Mám vážne podozrenie, že ich výzva je viac motivovaná ich pohľadom na Radičovú, ako snahou o ochranu ružomberskej akademickej pôdy. Myslím si, že o neutralitu ich Alma mater tu rozhodne nejde. Iba ak tak o budovanie ostrova pozitívnej katolíckej deviácie, kde by nemali prednášať ľudia žijúci „v hlbokom rozpore s mravmi Katolíckej cirkvi“. Lebo pravda je len jedna. A oni vedia aká.

  - - - - - -


  - - - - - -   5 komentárov:

   Saimon povedal(a)...

   Tiež som bola na tej prednáške a s kampaňou to nemalo nič... Radičovej prednáška bola podľa mňa veľmi dobrá, mňa osobne zaujala, hoci sa nevenujem tejto problematike bližšie... Posledná otázka smerovaná na ňu mohla ísť trocha agitačným smerom, no Radičová sa vyhla akémukoľvek propagovaniu seba a poňala to profesionálne, najväčšie haló okolo všetkého urobili tí traja kňazi... tak to vidím ja...

   wabt povedal(a)...

   Mám len tri malé postrehy.

   - Najprv som si myslel, že chodíš na kňazský seminár, ale to si na záver vysvetlil :)
   - V tomto čase pani Radičová mala odmietnuť podobné externé prednášky, to uznávaš aj sám...
   - Ja by som napísal prdlajs, nie prdľajs, ale tam hore sa možno tak mäkko záporuje.. :)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Sima, som rád, že to vidíme rovnako :) Len dodávam pre ostatných, že posledná otázka, ktorú spomínaš, sa týkala finančnej krízy. Tam bol priestor na politické reči, ale Radičová bola vecná a opatrná.

   Wabt, áno, asi je spisovnejšie prdlajs, ale ja som Martinčan, tak zavádzam novotvary :)

   Lev bez hrivy povedal(a)...

   Tusim si koledujes o dalsi pohovor s disciplinarnou komisiou. Ak nan pride, tak Ti drzim palce, aby si to ustal.

   Hyena povedal(a)...

   Ziolkovský učí na KU? Tak to skutočne pánboh vám pomáhaj.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators