22 apríla 2009

Blogeri potrebujú komentáre čitateľov


  Ľudia blogujú neraz preto, lebo hľadajú spätnú väzbu. Mnohí blogeri si želajú, aby dostávali stále viac komentárov k článkom. Tie totiž dokumentujú záujem o blog a prinášajú emocionálnu a informačnú podobu.

  Zaujímavosťou je, že ešte v roku 2004 neposkytoval jeden z najrozšírenejších blogovacích systémov Blogger.com svojim používateľom možnosť komentovať ich príspevky. Technicky zdatnejší blogeri preto využívali iné komentovacie systémy (napr. Haloscan), ktoré vložili na svoje stránky. Ja si tie časy nepamätám, píše o nich Amanda Lenhart. Ale príde mi až nepredstaviteľné, že by pod príspevkami nebol priestor na reakcie čitateľov.

  Ich význam je totiž nemalý, a to tak pri reakciách pozitívnych ako aj negatívnych. Potvrdzujú to aj českí psychológovia:

  „...dochází k saturování dvou základních potřeb sebepojetí: jednak bloger dostává od ostatních prostřednictvím pozitivně hodnotících komentářů pozitivní zpětnou vazbu, zatímco negativní (avšak konstruktivní) zpětná vazba je brána jako výzva pro rozvoj vlastního potenciálu a schopností, čímž je uspokojována druhá potřeba, tedy potřeba sebeaktualizace.“

  K blogom – a internetovej žurnalistike vôbec – jednoducho komentáre patria. Martin Zoul si dokonca myslí, že je neslušné, ak sa čitatelia s autorom nepodelia o svoj názor:

  „Komentář by měl být přirozenou součástí komunikace mezi autorem příspěvku a jeho čtenářem, potvrzením, že autorovy myšlenky našly svého adresáta. Dočíst příspěvek do konce, udělat si na věc vlastní názor a nepodělit se o něj s autorem je oproti tomu komunikační faux pas a důkaz čtenářovy bezohlednosti.“

  Až takto prísne vec nevidím. Ja osobne nemám potrebu komentovať články, robím to len sviatočne. Nemyslím si, že je to bezohľadné. Na dobré články upozorním svoje okolie na Facebooku a predovšetkým vo svojej RSS čítačke. Neraz si ich uctím zmienkou na tomto blogu, kedy pridám aj komentár.

  Hádam to stačí, či...? :)

  Všetko, čo potrebujete vedieť o blogsfére, nájdete na stránke Blogovanie.   7 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   Nechcem byť neslušný, tak sa hneď po polnoci ozývam :) Nad témou som sa práve doma zamýšľal, ale skôr nevážne, aj keď podstata je podľa mňa jasná, že pravidlá vlastného blogu si vo väčšom, či menšom rozsahu určuje každý bloger sám, lebo je to priestor na voľný štýl. Z pohľadu oficiálnej žurnalistiky to však môže vyzerať trochu inak.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   u teba "neslušnosť" nebýva zvykom ;) ale asi som reakcii úplne neporozumel :D

   wabt povedal(a)...

   Filip, to ma mrzí... mám obmedziť počet slov, alebo zvýšiť? v čom je nepochopiteľný problém? :)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   ako je myslená posledná veta? :)

   wabt povedal(a)...

   ...posledná veta mala zdôrazniť, že to čo ja píšem o blogovaní je iba môj názor, ale blogovanie ako širšia súčasť žurnalistiky môže byť z pohľadu žurnalistickej teórie hodnotené inak... (trochu som to "zjednodušil" :)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   aha, už som v obraze :)

   blogovanie je z pohľadu žurnalistickej teórie hodnotené tak nejednoznačne, že ju (teóriu) treba brať s rezervou. teoretici médií sa ešte nezhodli ani an tom, čo sú blogy a či ich možno zaraďovať k žurnalistike, hlbšie poznatky sú ešte len v štádiu genézy... preto je asi aj trochu zaujímavé, ako sa rodia názory a ako sa vyvíja diskusia o blogoch :)

   wabt povedal(a)...

   Nech príde akákoľvek teória, základnou črtou blogovania ostane voľnosť štýlu a nezávislosť obsahu, inak by to bolo niečo iné...

   Ako príklad malej odchýlky od tohto pravidla možno uviesť blogovanie na hlavnej stránke smeblogu, ktoré je istým spôsobom redakčne výberové a usmerňované a má rysy činnosti, v minulosti nazývanej "dopisovanie"..

   Aj to má nesporne svoj význam, lebo je to vynikajúce ako prehľad udalostí a čiastočne aj nálad úzkej skupiny obyvateľstva, sediacej často pri PC... Mne blogy takmer úplne nahradili noviny (papierové na 100%):)

   Rozdiel je v tom, že (zatiaľ) sú honorované iba niektoré príspevky blogerov-dopisovateľov... :)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators