20 apríla 2009

Koniec IQ testov


  Už dlho sa vie o nedostatkoch inteligenčných testov, ktoré ignorujú mnohé významné časti duševného života. Čaká sa na testy racionality, RQ testy.

  Profesor ľudského rozvoja a aplikovanej psychológie na Torontskej univerzite Keith E. Stanovich napísal článok, v ktorom poukázal na nedostatky IQ testov. Tie vraj „merajú dôležité veci, ale nehodnotia rozsah racionálneho uvažovania“. Inteligencia ho podľa Stanovicha predurčuje len minimálne a niektoré schopnosti racionálneho uvažovania sú od inteligencie úplne oddelené.

  Racionalita pritom umožňuje dosahovať životné ciele s využitím najlepších možných prostriedkov. Veď sa vie, že zdar nezávisí len od inteligencie. „Pri úspechu totiž zohrávajú rolu najmä iné schopnosti: komunikácia, empatia, ochota učiť sa, zaradenie sa do spoločnosti a tak ďalej. Inteligencia môže pomôcť v rýchlejšej orientácii, ale úspech nezaručí,“ povedala Anna Sýkorová v rozhovore s Karlom Sudorom.

  Nestačí IQ. Potrebujeme aj EQ a RQ.

  Inteligencia je podľa Sýkorovej „schopnosť nájsť riešenie nejakého problému, vedieť analyzovať veci, lepšie sa adaptovať na zmenené podmienky, a to všetko rýchlejšie, ako ostatní“. K dobrému uvažovaniu je ale podľa Stanovicha nevyhnutný zdravý úsudok a rozhodovanie. „Nikde v IQ testoch však hodnotenie takéhoto dobrého (racionálneho) chovania nenájdeme,“ dodáva profesor. IQ testy vraj ignorujú významné časti duševného života.

  Potrebujeme teda testy racionality, RQ testy. V ceste k ich vytvoreniu nám podľa Stanovicha nestojí nič – s výnimkou peňazí. Treba potlačiť totem inteligencie a zamerať svoju pozornosť „najmä rozvoj rozumových stratégií, ktoré by mohli podstatne zvýšiť blaho ľudí,“ uzatvára svoj článok profesor.   1 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   "...rozvoj rozumových stratégií, ktoré by mohli podstatne zvýšiť blaho ľudí.." V zásade nemožno proti tomu namietať, iba ten výraz blaho ľudí mi je vo svojom význame notoricky známy z iných ideológií. Ako to poznám, blaho ľudí (ľudu) sa však vždy realizovalo len ako vedľajší produkt blaha zopár vyvolených jednotlivcov...

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators