10 apríla 2009

Novinárstvo - motor duší


  „V dobe motorov, je novinárstvo motorom duší, prúdov, a myšlienok. V tomto ustálení niet žiadneho rečnenia a žiadneho preháňania. (...) Dnes noviny vychovávajú ľudstvo, robia verejnú mienku, a tvoria dejiny. (...) Novinárstvo by malo byť v rukách nie len najšikovnejších, najnadanejších, ale i najšľachetnejších a najpoctivejších. V redakciách by mali byť tí najcennejší ľudia, elita duší, inteligencia inteligentov. A keby i tak bolo, ešte i vtedy s akousi duševnou úzkosťou by sme mali trpnuť:
  - Bože, či i to stačí! Či motor, týmito ľuďmi vedení, nezmýli sa, nestratí cestu a nezavedie celé tisíce do priepasti!
  Ako zdôrazňujem: zodpovednosť novinárstva naplňuje nás skoro až hrúzou.“

  : napísal Jur Koza Matejov v článku Novinári a novinárstvo publikovanom v časopise Pero (Bratislava, apríl 1932).


   6 komentárov:

   Marcel Kmeť povedal(a)...

   vynikajúce!! a zaväzujúce!! a časom potvrdené!!

   wabt povedal(a)...

   novinárstvo (to čo je motorom duší, prúdov, a myšlienok), ktoré vychováva ľudstvo, robí verejnú mienku, a tvorí dejiny, s takto poctivým novinárstvom, je to ako s každým utopickým cieľom - je métou v nekonečne, ako všeobecná pravda, láska, rovnosť, bratstvo a sloboda. Je to večný zápas dobra so zlom... V novinárstve je sila a čím väčšia je, tým viac láka k zneužitiu...

   oztrovid povedal(a)...

   Ale dnes, tj. o 72 rokov neskôr, je to inak. Novinári si zmenili kritériá cennosti, elity duší, inteligencie. Pre tých dnešných plati: čím arogantnejší, tým cennejší, čím ostrejšia dehonestácia, tým elitnejšia duša novinára, čím viac drobností a prekrútených skutočností na ohováranie, tým vyššia inteligencia.
   No a potom, podľa trošku pozmenených kritérií i dnes sedí v redakcii elita - tí najcennejší ľudia, elita duší, inteligencia inteligentov.
   No, že sa to konzumentom - čitateľom nepáči ? To je chyba konzumentov ! Oni - novinári sú predsa tí, ktorí vychovávajú ľudstvo, robia verejnú mienku, a tvoria dejiny a teda jedine a výlučne oni vedia, čo je správne !
   Alebo, nie ?

   Maria povedal(a)...
   Tento komentár bol odstránený autorom.
   ostrovid povedal(a)...

   Oprava: nie 72 ale 77. Ospravedlňujem sa.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Ostrovid, súdiš novinárov príliš tvrdo. História ukazuje, že novinári nikdy neboli elitou duší. Novinári si účelovo nezmenili "kritéria cennost". V minulosti neboli lepší ako dnes - čo ich samozrejme neospravedlňuje a nie je to ani ktovieaká pochvala. Doba sa zmenila, pravda, aj žurnalistika. Avšak na rozdiel od teba nevidím v žurnalistoch toľko zákernosti a zloby - a poznám ich nemálo. To skôr súhlasím s Hríbovým názorom, že novinári sú viac dezorientovaní, než akokoľvek orientovaní.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators