06 apríla 2009

Zničia vedci Sudoku?


  Matematik James Crook predstavil algoritmus, ktorý dokáže jednoducho vyriešiť každé Sudoku.

  Anglická tlač nedávno horekovala, že dni logickej hry Sudoku sú nadobro zrátané, a to vďaka zlomyseľnosti jedného vedca – Jamesa Crooka, emeritného profesora z Južnej Karolíny. Na riešenie hry, ktorú obľubujú tri milióny Britov, totiž objavil jednoduchý algoritmus. S jeho pomocou je údajne možné vyriešiť každý hlavolam, bez ohľadu na náročnosť.

  Mnoho fanúšikov sa ozvalo, aby vedec svoju teóriu zatajil a neokrádal ich o zábavu z riešenia. Ten však ich prosby odmietol s konštatovaním, že niet o čom diskutovať, lebo Sudoku je aj tak triviálnou záležitosťou. Svoju teóriu, ktorá má v piatich jednoduchých a logických krokoch riešiť každé Sudoku publikoval na stránkach Americkej matematickej spoločnosti. Riešenie spočíva v tom, že hráč zaplní všetky prázdne políčka všetkými chýbajúcimi číslami a až potom porovnaním možností postúpi k riešeniu.

  - Algoritmus na riešenie Sudoku (anglicky, pdf)

  Nina Pell, 21 ročná dvojnásobná víťazka národného anglického Sudoku šampionátu pre The Times povedala: „Metóda je podobná mojej vlastnej stratégii riešenia a potvrdzuje, že to robím správne.“ Tvorca Sudoku Gereth Moore dodáva, že Crookov algoritmus je určite správny, ale zničí radosť z hry a príjemného logického tréningu.

  Protesty proti zverejneniu riešenia vystriedali kritiky, ktoré Crookovi vyčítajú, že jeho metóda je príliš zdĺhavá a zaberie hodinu aj pri tých najjednoduchších diagramoch, ktoré by inak s použitím logiky a intuície boli vyriešené za dvadsať minút.

  Ed Pegg Jr., konzultant zábavnej šou Numb3rs na televízii CBS tvrdí: „Crook nepredstavil techniku riešenia Sudoku, ktorá by už nebola známa. Mnoho z toho, čo používa, sa v literatúre nachádza už roky.“ Matematik Ram Murty z Kráľovskej univerzity v Kanade dodáva, že je pravdepodobne rýchlejšie vlastné riešenie, hoc aj chybujúce.

  Sudoku bolo objavené v roku 1979 americkým architektom Howardom Garnsom. Hru nazval Number place. Veľkú popularitu získala v Japonsku, odkiaľ aj pochádza názov Sudoku. Paradoxne, kým my dnes používame japonský názov, Japonci ostali pri pôvodnom anglickom pomenovaní.   3 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   Načo tak ďaleko, aj v Česku máme Sudoku solver:
   http://www.porse.cz/Sudoku_resitel.html

   :)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   áno, programov na riešenie Sudoku je kopec už od vzniku tejto hry. tento nový algoritmus je však určený pre ľudí, nie software, je to vraj prvý matematický spôsob riešenia, na ktorý stačí papier a pero

   Anonymný povedal(a)...

   Ale veď už Euler to sudoku vymyslel a možno už aj niekto pred ním, aspoň čo som ja čítal:)tak, aký rok objavenia 1979? nezmysel:)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators