06 apríla 2009

Zničia vedci Sudoku?


  Matematik James Crook predstavil algoritmus, ktorý dokáže jednoducho vyriešiť každé Sudoku.

  Anglická tlač nedávno horekovala, že dni logickej hry Sudoku sú nadobro zrátané, a to vďaka zlomyseľnosti jedného vedca – Jamesa Crooka, emeritného profesora z Južnej Karolíny. Na riešenie hry, ktorú obľubujú tri milióny Britov, totiž objavil jednoduchý algoritmus. S jeho pomocou je údajne možné vyriešiť každý hlavolam, bez ohľadu na náročnosť.

  Mnoho fanúšikov sa ozvalo, aby vedec svoju teóriu zatajil a neokrádal ich o zábavu z riešenia. Ten však ich prosby odmietol s konštatovaním, že niet o čom diskutovať, lebo Sudoku je aj tak triviálnou záležitosťou. Svoju teóriu, ktorá má v piatich jednoduchých a logických krokoch riešiť každé Sudoku publikoval na stránkach Americkej matematickej spoločnosti. Riešenie spočíva v tom, že hráč zaplní všetky prázdne políčka všetkými chýbajúcimi číslami a až potom porovnaním možností postúpi k riešeniu.

  - Algoritmus na riešenie Sudoku (anglicky, pdf)

  Nina Pell, 21 ročná dvojnásobná víťazka národného anglického Sudoku šampionátu pre The Times povedala: „Metóda je podobná mojej vlastnej stratégii riešenia a potvrdzuje, že to robím správne.“ Tvorca Sudoku Gereth Moore dodáva, že Crookov algoritmus je určite správny, ale zničí radosť z hry a príjemného logického tréningu.

  Protesty proti zverejneniu riešenia vystriedali kritiky, ktoré Crookovi vyčítajú, že jeho metóda je príliš zdĺhavá a zaberie hodinu aj pri tých najjednoduchších diagramoch, ktoré by inak s použitím logiky a intuície boli vyriešené za dvadsať minút.

  Ed Pegg Jr., konzultant zábavnej šou Numb3rs na televízii CBS tvrdí: „Crook nepredstavil techniku riešenia Sudoku, ktorá by už nebola známa. Mnoho z toho, čo používa, sa v literatúre nachádza už roky.“ Matematik Ram Murty z Kráľovskej univerzity v Kanade dodáva, že je pravdepodobne rýchlejšie vlastné riešenie, hoc aj chybujúce.

  Sudoku bolo objavené v roku 1979 americkým architektom Howardom Garnsom. Hru nazval Number place. Veľkú popularitu získala v Japonsku, odkiaľ aj pochádza názov Sudoku. Paradoxne, kým my dnes používame japonský názov, Japonci ostali pri pôvodnom anglickom pomenovaní.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators