23 mája 2009

Ad. Citáty týždňa


  Niekedy to tak vypáli, že vyberiem citát, zavesím ho bez kontextu do vzduchoprázdna – a ako sa tam prištipnutý na žinke trepoce, každý čitateľ naň nahliada z inej strany...

  Najprv citát Vlada Palka, ktorý akoby zaváňal zámernou manipuláciou. Nemyslím si. Áno, Palko nehovoril o morálnom probléme, ale o zlyhaní KDS v získaní voličských hlasov. Na druhej strane tento konkrétny citát – áno, možno len z môjho pohľadu – briskne vystihuje dialektiku niektorých konzervatívnych politikov, intelektuálov, publicistov. Ľudí, ktorých si vážim, ktorých názory mám rád a vyhľadávam ich. Avšak som preto na nich aj prísnejší! Na jednej strane sú pevne názorovo zakotvení, na druhej ma vedia rozčúliť viac ako dezorientovaní pragmatici a národní zadubenci. Čím? Pýchou a pózou akýchsi mesiášov, ktorí sa nám môžu pozrieť do očí. (Písal o tom aj Daniel Pastirčák.)

  Citát Tomáša Zálešáka zas rozčertil Wabta. Úprimne, nie som si istý, či on inak pochopil Zálešákové slová, alebo som ja zle pochopil jeho reakciu. (Predbežne beriem vinu na seba :) Zálešák (vo svojej fantastickej eseji) píše (okrem iného) o médiách, ktoré prezentujú víziu „Krásneho nového sveta“, kde majú starší prístup len vtedy, „keď mladosť predstierajú, alebo sú aspoň ochotní kupovať výrobky na jej predlžovanie“. V spoločnosti panuje kult mladosti a Zálešák reagoval aj na televízne reklamy s heslom „vy už nemusíte byť nikomu na krku“. Túto problematiku uzavrel slovami:

  „Ilúzia Krásneho nového sveta je len ďalšou z dlhého radu sebaklamov, ktorými sa kŕmi moderná spoločnosť – spoločnosť, ktorá prepadla bludnej viere, že v dôsledku rastu poznatkov a za pomoci technológie možno utiecť pred obmedzeniami ľudského údelu.“

  ...teda starobe – a strate krásy.

  Každopádne som rád, že citáty týždňa pozorne čítate, uvažujete o nich – a mňa prinútite pozrieť na ne zas v inom svetle a z inej strany...   2 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   Popravde, nechce sa mi tu obsiahlo reagovať, ale v tvojej pôvodine bol iba citát bez odvolávky na internetový zdroj, tak som nemal možnosť posúdiť súvislosti, do ktorých bol zasadený.

   Ak som ten citát inak pochopil, ako bol myslený, je mi ľúto, bol by som možno aj rád, keby som sa mýlil.

   Reagoval som pobúrene preto, lebo podobná argumentácia voči starším, "nesprávne voliacim", dôchodcom a ľuďom nedostatočne vzdelaným, sa často používa v "inteligentných" článkoch o politike a našej spoločnosti v blogoch na sme (a možno aj inde), ale tam to poznám.

   Tak sa nečuduj, že to u mňa vyvolalo takú reakciu. Nič viac a nič menej, aj keď v tomto "intímnom" priestore to rýchlo upadne do zabudnutia...

   Filip Struhárik povedal(a)...

   O nič nejde. Ako vravíš, sme v intímnom priestore a tu sme si všetko pekne dopovedali. Moou chybou bolo, že som vytiahol citát, ku ktorému som nebol schopný uviesť kontext, keďže Zálešákov článok nie je nikde na webe.

   Každopádne rozumiem tvojej reakcii. Po prezidentských voľbách sa zo všetkých strán ozývali hlasy, aby sa zrušilo volebné právo dôchodcom. A vraveli to aj študujúci a vzdelaní ľudia. Ale čo im povieš...?

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators