13 mája 2009

Blogeri, ako upútať pozornosť


  Jonathan Morrow vo svojom ostatnom článku Your Blog vs. The World: 7 Steps To Winning The War for Attention píše, že blogeri sú v permanentnej vojne. Vo vojne s celým svetom!

  Bojujú o návštevníkov, o odberateľov (RSS kanála), zvádzajú súboje s konkurentmi (v RSS čítačke) a taktiež so všetkým, čo ich čitateľov ruší pri čítaní. Áno, sú v nekonečnom súboji o pozornosť a buď budú hrať o víťazstvo, alebo ostanú stratení v neprebádaných zákutiach blogsféry.

  Veru, táto teória má príchuť darwinizmu a machiavelizmu. Ale čo už. Komercionalizmus a marketing veľmi rýchlo začali ovplyvňovať aj fenomén blogovania. Internetovým exhibicionistom už nestačí, že môžu slobodne písať svoje názory a myšlienky. Oni chcú byť čítaní. Veeeľmi čítaní! Chcú si uchmatnúť čo najväčší kúsok z koláča.

  Ako na to?

  Morrow opisuje sedem základných krokov vo vojne o pozornosť:

  1. Zmapovať bojisko. Odkukať stratégiu od úspešných blogerov. Rozumieť trhu.
  2. Spoznať spojencov. Získať ich podporu a odkazy na váš blog.
  3. Zaútočiť neodolateľnými titulkami a čitatelia prídu radi.
  4. Pripraviť pasce v podobe pútavých perexov (úvodných odsekov), aby čitatelia hneď po príchode neušli.
  5. Nemilosrdne vystrieľať celý zásobník kvalitného textu.
  6. Darovať možnosť úniku na súvisiace články na blogu.
  7. Opakovať a opakovať až do skonania. Boj o pozornosť je nekonečný.

  To však nie je všetko. Cesta za úspešným blogovaním je tŕnistá a dobrý sprievodca sa hodí. Seriál textov o blogovaní na Bútľavej vŕbe by mal patriť do povinnej výbavy každého (za úspechom kráčajúceho) blogera.

  Máme za sebou základy. Vieme, prečo ľudia blogujú, aké dôležité sú komentáre, naučili sme sa ako správne písať bloger a blog. Povedali sme si dokonca, čo má blogovanie spoločné so sexom.

  Teraz sme pripravení učiť sa, ako lepšie blogovať. Začíname už o týždeň. Nevynechajte preto ani jednu cennú radu, čítajte tento blog pravidelne. Pridajte si ho do svojej RSS čítačky! ;)

  Všetko, čo potrebujete vedieť o blogsfére nájdete na stránke Blogovanie.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators