28 mája 2009

Verejné priznanie cenzúry?


  “Keď cirkev prehovorí proti antikoncepcii, nájde aj medzi vlastnými asi iba málo takých, ktorí úplne súhlasia s tým, čo hovorí, a naozaj to chápu. Keď tento mesiac na Katolíckej univerzite študenti pripravili posledné číslo svojho školského časopisu – za jeho nosnú tému si zvolili práve tému antikoncepcie – škola napriek akokoľvek dobrej vôli nechať študentov realizovať sa a slobodne vyjadrovať svoje názory musela zasiahnuť a vydanie čísla stopnúť. Spracovanie témy bolo jednoducho v rozpore so základnými postojmi cirkvi a odrážalo neprijatie jej argumentov.”

  Stále nemôžem uveriť slovám, ktoré napísala moja vyučujúca. Som do spomínaných udalosti silne zaangažovaný, a tak možno strácam súdnosť. Ale nezdá sa aj vám, že sa práve priznala k cenzúre na Katolíckej univerzite?

  Áno, pred vstupom na štúdium na KU som sa zaviazal, že budem rešpektovať katolíckeho ducha Univerzity. Nevedel som však, že pod pojmom rešpektovanie sa rozumie bezpodmienečné prijatie argumentov Cirkvi. Nevedel som, že v mene obhajoby jej učenia, možno ísť proti 26. článku Ústavy.

  Prosím, opravte ma ak sa mýlim, ale ja tu naozaj vidím cenzúru! (A nevkus, úzkoprsosť, pokrytectvo...) A posúďte, či spracovanie témy antikoncepcie bolo skutočne neprijateľné.

  Ďakujem, neveriacky krútim hlavou a neverím, že s takýmito ľuďmi možno (dokážem) viesť dialóg...

  Súvisiace články:

  - Sklamali ste ma. No nie len to – prvý prípad cenzúry na KU

  - Prvé číslo časopisu Zumag (pdf), údajne hanopis školy

  - Druhé a tretie číslo Zumagu (pdf), ktoré získali druhé miesto na Štúrovom pere 2008

  - Téma antikoncepcie (pdf), ktorá bola zakázaná

  - Odstúpenie vedenia časopisu Zumag, kvôli pretrvávajúcim problémom s vydávaním      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators