05 mája 2009

Vyhlásenie: Vzdávam sa funkcie


  Chcel by som touto cestou oznámiť, že sa vzdávam funkcie zástupcu šéfredaktora vysokoškolského časopisu Zumag, a to ku dňu 1. 6. 2009. Na dnešnom zasadnutí redakčnej rady časopisu som o tom informoval zúčastnených členov redakcie.

  K tomuto kroku som sa podujal z dôvodu pretrvávajúcich problémov s vydávaním časopisu, ktoré sú spôsobené aj opakujúcimi sa nezhodami medzi (aj) mnou vedenou redakciou Zumagu a zamestnancami Katolíckej univerzity (KU). Nezhody pramenia z rôzneho chápania významu, poslania a zamerania vysokoškolského časopisu, súvisia s odlišným pohľadom na rozsah slobody prejavu. Keďže tieto nezrovnalosti vážne ohrozujú existenciu a budúcnosť časopisu, vzdávam sa svojej funkcie zástupcu šéfredaktora.

  Počas akademického roka sa potvrdilo, že miera tolerancie obsahu a názorov je na strane KU a Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty KU nižšia, ako som schopný akceptovať. Zároveň som nadobudol dojem, že vedeniu Filozofickej fakulty nezáleží na tom, či bude mať škola svoj vlastný časopis.

  Časopis Zumag nedokáže redakcia financovať z vlastných zdrojov, preto potrebujeme aj finančnú podporu od školy. Avšak nie za cenu podrobovania sa názorom jej zamestnancov.

  Ukazuje sa, že model slobodného a kritického časopisu, ktorý sme po dobrých skúsenostiach z minulých projektov chceli na škole realizovať, bol predčasný a unáhlený. Tunajšia akademická pôda na niečo také ešte nie je zrelá a pripravená – bojí sa sebakritiky a odmieta názory, ktoré by prekračovali konsenzuálne línie.

  Snaha vyhovieť vkusu zamestnancov Univerzity a mnohé byrokratické prieťahy ma oberajú o množstvo energie, ktorú môžem investovať do iných aktivít.

  Môj odchod z riadiacej pozície časopisu je síce sprevádzaný sklamaním a dezilúziou, no nie hnevom, ani zášťou. Dôkazom je aj fakt, že chcem naďalej ostať aktívnym členom redakcie a šéfom rubriky Background. Pre budúcnosť časopisu Zumag ale bude lepšie, ak jeho smerovanie bude určovať niekto, kto bude schopný pripravovať jedno číslo za druhým bez takých turbulencií, aké zažíval Zumag v posledných mesiacoch.

  Verím, že náš časopis neopustí svoje poslanie, ktoré súvisí s podrobným informovaním, nastoľovaním diskusie a realizovaním kontroly. Taktiež dúfam, že Zumag nestratí svoju kvalitu, ktorá je podľa môjho názoru najvyššia spomedzi všetkých slovenských vysokoškolských časopisov.

  Mojim nástupcom želám veľa šťastia a pevné nervy. Verím, že nestratia nadšenie a energiu – a ani svoju tvár, novinársku česť a hrdosť. Želám im, aby sa zamestnanci školy stali ich partnermi, nie oponentmi. Aby Univerzita bola tolerantnejšia, otvorenejšia diskusii, dôverovala tvorcom časopisu, podporovala ich, a to nielen finančne, ale aj morálne a odborne. Môže to byť prínosné pre všetkých.

  PDF verzie posledných troch čísel Zumagu:

  Zumag č. 1

  Zumag č. 2

  Zumag č. 3   14 komentárov:

   antre povedal(a)...

   hmm vieš, že vás oboch chápem... Je pekné ako sa to snažíte hodiť všetko na seba... Skutočne šéfovia/manažéri/vodcovia(?) na pravom mieste.. A toto som myslel absolútne bez štipky irónie... Málokto dokáže prijať zodpovednosť aj za chyby, ktoré nie sú jeho chybami...
   Nedá mi nespomenúť "redakciu". Dnešok to len potvrdil. Redakcia - to je pár ľudí, ktorým na Zumagu ešte záleží... Ale čo ostatní? Výhovoriek je vždy viac než dosť.. žiaľ... Kde niet entuziazmu, niet srdca... Kde nie je srdce, nie je život..

   Anonymný povedal(a)...

   no Filip, len sa pripájam k tvojmu skromnému názoru...
   Kačka

   anie povedal(a)...

   Oceňujem tvoju otvorenosť! A hoci už do Zumagu neprispievam, prirástol mi k srdcu aj vďaka tebe a Nike...
   Anie

   Marián G. povedal(a)...

   Tpfhuj, chrapač - na Kľačne v Dymovnici to večer rozoberieme, alebo u Sumca.

   Anonymný povedal(a)...

   prosim, vysvetli, akym nazorom zamestnancov ku ste sa mali prisposobovat?

   Filip Struhárik povedal(a)...

   ďakujem za podporu.

   posledná udalosť prispôsobovania sa názorom zamestnancov ku súvisela s komplexným spracovaním témy antikoncepcie. priestor v nej dostali všetky možnosti antikoncepcie, texty boli čisto informačné, opatrné, nepresadzovali žiadnu z možností. to bola chyba, mali sme sa asi zastať jedinej správnej cesty. bolo nám naznačené, že treba texty napísať tak, aby boli "pravdivé" (!) a aby niesli vhodné "posolstvo". nebol priestor pre kompromisy, jedine ústupky.

   každopádne, chcem zdôrazniť, že toto nie je spor, kvôli ktorému odchádzam(e) (ja a Nika, tiež odstupujúca šéfredaktorka). je to len posledný klinec do truhly. klinec, ktorý jednoznačne potvrdil, že nemôžem(e) slobodne viesť časopis na ku - sme schopní, ale absolútne nevhodní, pretože odmietame ísť vo vyjazdených kolajách súhlasu.

   nič to, ide sa ďalej. otvárajú sa nové horizonty, zumag s novým vedením nasaje inú atmosféru, my investujeme ušetrenú energiu do iných výziev. hádam budú všetci spokojní...

   Anonymný povedal(a)...

   filip a veronika, nikdy som Zumagu nefandil (hoci mi tam niekolko veciciek vyslo, ale to len tak z povinnosti) lebo mi nikdy nepripadal ako vysokoskolsky casopis (skor casopis osemrocneho gymnazia - a aj tema antikoncepcie je z neho ako vystrihnuta), no nie o tomto som chcel.
   Problem mam s tym, ze sa hrate na najspravodlivejsich, najnezavislejsich, najfundovnejsich... a ked casopis s pri novom vedeni FFKU zaziva "turbulencie" pripominate mi potkany, ktore potapajucu sa lod opustaju prve. Preco zutekavate z dobre zabehnuteho projektu a pri neschopnosti ostatnych kolegov ho odsudzujete na zanik? (mrzia ma invektivy, ale emocie si silnejsie)

   Veronika povedal(a)...

   pre vysvetlenie pre posledného "anonymného":
   nie sme, ako nás označuješ, "najspravodlivejší, najnezávislejší a najfundovanejší" a myslím, že sme to o sebe nikdy netvrdili... v prípade Zumagu nejde len o vedenie FF KU, ale aj o vedenie KU...
   a prepáč, ale ak je projekt Zumag dobre rozbehnutý, vôbec nezáleží či v ňom ostaneme alebo nie. My nechceme odísť z časopisu, len z jeho vedenia.
   ak ti pripomína stredoškolský časopis, asi ste ho museli mať na gymnáziu veľmi kvalitný:)

   a este posledna vec. uverejnovanie v Zumagu nebolo povinne, a teda nik tam nemusel pisat z povinnosti. a tvoj postoj v prvej vete mi pride ako velke pokrytectvo spojene aj so skutocnostou, ze si sa nepodpisal/a.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   nemrzia ma tvoje invektívy - načo používať eufemizmy; emócie sú silné? - aj u mňa!

   čo k takémuto príspevku? napísať siahodlhú reakciu a protiargument na každé slovo, čo si vyjadril?

   neviem, ako inak má vyzerať kvalitný vysokoškolský časopis, neviem, prečo si písal "z povinnosti" a prečo si sa pod svoj komentár nepodpísal.

   na druhej strane viem, že pôsobím príliš sebavedome, a túto chybu sa nebojím priznať. (možno z toho raz vyrastiem)

   neopúšťam zumag, lebo sa potápa, ale pretože ho nevládzem riadiť. nie som manažér a byrokratické úskoky ma unavujú. a tiež chcem byť slobodný v tvorbe - to je hádam prirodzené. teraz je výnimočná príležitosť byť slobodný, lebo nie som na písaní finančné závislý. a takúto slobodu možno raz stratím (to je moja nočná mora).

   v zumagu je kopec skvelých ľudí, nepodceňuj ich. stačí im, ak vystúpia z tieňa (ktorý sme tou svojou hrou na najspravodlivejších a najfundovanejších vrhali).

   Filip Struhárik povedal(a)...

   a ešte jedna poznámočka, aby to nevyzeralo, že kapitulujeme: potkany nevyhubíš! ;)

   Ján M. Koltan povedal(a)...

   Tak tak - Potkany sú nezničitelné, a smradľavé. Tphuj, aj my máme s potkanmi nepríjemné skúsenosti. Lesná 2 by o tom vedela rozprávať.

   Jazzi poet povedal(a)...

   A niekomu (anonymnému) je tu asi nepríjemné to, že niektoré potkany môžu tak trošku smrdieť aj pravdou.

   Keď dotyčný anonym píše o písaní článkov do Zumagu len tak z povinnosti, mám dojem, že z "akejsi" povinnosti píše aj reakcie k tomuto článku.

   Apropo, Filip, k tvojmu tvrdeniu o byrokracii taká krátka veršovačka: ... ... - byrokratická psota.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   jazzi, ty si hegemón :D

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Ešte by som chcel dodatočne reagovať anonymovi. Ďakujem, naozaj a bez irónie. Tvoju reakciu som potreboval počuť, pomohla mi niečo pochopiť a vyhnúť sa ďalšej chybe. Naozaj, bez humoresiek díky ;)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators