06 júna 2009

Denník Pravda na ceste do suterénu


  Denník Pravda už minimálne tri roky zostupuje po schodíkoch kvality a vkusu. Dnes urobil ďalší dôležitý krok smerom k mediálnemu, bulvárom obývanému suterénu.

  Denník Pravda ašpiruje na stratu svojho prívlastku „mienkotvorný“. Od júla 2006, kedy sa jeho majiteľom stal britský Northcliffe International, možno badať postupné zmeny, ktoré ho stále viac približujú k ľudovej, či dokonca bulvárnej tlači. Najvýznamnejšia zmena sa odohrala v novembri minulého roka, kedy Pravda zmenila formát a výrazne sa tak upravila nielen jej grafická, ale aj obsahová podoba.

  Hoci zmeny nie sú len negatívne, pochopiteľne mínusy vnímam pozornejšie. O lapsusoch a nezmysloch, ktoré sa na jej stránkach objavili, by sa dali písať traktáty. Doposiaľ som však takmer vždy odolal. Dnešná titulná strana však už sama nabáda k malej poznámke.

  Na dnešnej titulnej strane Pravdy je (ako zvyčajne) ilustračná fotografia a titulok „Lekárov neposlúchla smrť“ s avízom na článok o tom, že „nemocnica vyhlásila pacientku za mŕtvu predčasne“. Pod tým sa skvie výrazná upútavka na prílohu Krížovky. Nasleduje inzercia na prebiehajúcu súťaž a prílohu Víkend. Pozri viac na exkluzívnom amatérskom foto :)

  Čo je zlé? Vzhľadom na to, že je deň volieb do Európskeho parlamentu, je trochu zarážajúca hlavná téma čísla a fakt, že na túto skutočnosť vyhradili na titulke plôšku približne 3x3 cm – a aj to zas s rečami o tučnom odstupnom pre europoslancov.

  Chápem, že z ekonomických a personálnych dôvodov nemôžu mať slovenské denníky vyslaných (v lepšom prípade aj investigatívnych) redaktorov priamo v Bruseli. Chápem, že aj preto majú Slováci pocit, že tam tí ľudia nič nerobia a iba berú veľké platy. Dôsledkom je nevedomosť, nezáujem a pasivita v podobe malej účasti vo voľbách.

  Ak však v deň volieb, v deň, kedy sa rozhoduje o tom, či budeme opäť najmenej disciplinovaní voliči v Európe, dá (niekdajší) referenčný denník Pravda na svoju titulnú stranu bulvárny bezvýznamný škandálik a avízo na fantastickú krížovkársku prílohu, jednoznačne prezentuje svoje hodnoty a priority.

  Prioritou Pravdy je predajnosť. Voľby nikoho nezaujímajú, preto ich ignorujú. Nebudú si predsa kvôli nim zvyšovať remitendu.

  Ďalší krok k mediálnemu suterénu je za nami. Vivat bulvarizácia!


  Súvisiace články:

  Chceme v europarlamente dvadsiatnikov?

  Dzurinda spôsobil krízu!

  Ty kokso, eurovoľby

  Niet čo povedať



      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators