06 júna 2009

Denník Pravda na ceste do suterénu


  Denník Pravda už minimálne tri roky zostupuje po schodíkoch kvality a vkusu. Dnes urobil ďalší dôležitý krok smerom k mediálnemu, bulvárom obývanému suterénu.

  Denník Pravda ašpiruje na stratu svojho prívlastku „mienkotvorný“. Od júla 2006, kedy sa jeho majiteľom stal britský Northcliffe International, možno badať postupné zmeny, ktoré ho stále viac približujú k ľudovej, či dokonca bulvárnej tlači. Najvýznamnejšia zmena sa odohrala v novembri minulého roka, kedy Pravda zmenila formát a výrazne sa tak upravila nielen jej grafická, ale aj obsahová podoba.

  Hoci zmeny nie sú len negatívne, pochopiteľne mínusy vnímam pozornejšie. O lapsusoch a nezmysloch, ktoré sa na jej stránkach objavili, by sa dali písať traktáty. Doposiaľ som však takmer vždy odolal. Dnešná titulná strana však už sama nabáda k malej poznámke.

  Na dnešnej titulnej strane Pravdy je (ako zvyčajne) ilustračná fotografia a titulok „Lekárov neposlúchla smrť“ s avízom na článok o tom, že „nemocnica vyhlásila pacientku za mŕtvu predčasne“. Pod tým sa skvie výrazná upútavka na prílohu Krížovky. Nasleduje inzercia na prebiehajúcu súťaž a prílohu Víkend. Pozri viac na exkluzívnom amatérskom foto :)

  Čo je zlé? Vzhľadom na to, že je deň volieb do Európskeho parlamentu, je trochu zarážajúca hlavná téma čísla a fakt, že na túto skutočnosť vyhradili na titulke plôšku približne 3x3 cm – a aj to zas s rečami o tučnom odstupnom pre europoslancov.

  Chápem, že z ekonomických a personálnych dôvodov nemôžu mať slovenské denníky vyslaných (v lepšom prípade aj investigatívnych) redaktorov priamo v Bruseli. Chápem, že aj preto majú Slováci pocit, že tam tí ľudia nič nerobia a iba berú veľké platy. Dôsledkom je nevedomosť, nezáujem a pasivita v podobe malej účasti vo voľbách.

  Ak však v deň volieb, v deň, kedy sa rozhoduje o tom, či budeme opäť najmenej disciplinovaní voliči v Európe, dá (niekdajší) referenčný denník Pravda na svoju titulnú stranu bulvárny bezvýznamný škandálik a avízo na fantastickú krížovkársku prílohu, jednoznačne prezentuje svoje hodnoty a priority.

  Prioritou Pravdy je predajnosť. Voľby nikoho nezaujímajú, preto ich ignorujú. Nebudú si predsa kvôli nim zvyšovať remitendu.

  Ďalší krok k mediálnemu suterénu je za nami. Vivat bulvarizácia!


  Súvisiace články:

  Chceme v europarlamente dvadsiatnikov?

  Dzurinda spôsobil krízu!

  Ty kokso, eurovoľby

  Niet čo povedať   8 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   Pravda je bulvár (iní sa k nemu blížia), ale aj tak si nemyslím, že v deň volieb by všetci mali písať tirády o voľbách (ja som písal o záhrade :). Neúčasť na voľbách ukáže, koľko je u nás politických analfabetov (približne, lebo niekto môže mať aj objektívne príčiny pre neúčasť...)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   samozrejme, nie všetci musia písať o voľbách. ty už tobôž nie, pretože o politike sa zmieňuješ len výnimočne. a načo aj častejšie? akurát v denníku, ktorý sa stále tvári, že je mienkotvorný, by mala táto téma rezonovať silnejšie.

   odporúčam pozrieť si prvé tri strany Smečka: http://dennik.sme.sk/vydanie/20090606/

   to je trošku iná káva...

   emmacore povedal(a)...

   Filip, presne, ako pises, cielom nie je zvysovat remitendu. Sutaz predava, krizovky predavaju; pribeh o tom, ako niekoho omylom vyhlasili za mrtveho, ludi zaujima. IMHO to nie je ani suteren, ani bulvar, ani menej vkusne alebo kvalitne. Volbam do Europarlamentu je na titulke podla mna venovany presne taky priestor, aky si zasluzia. A nefer je argumentovat Smeckom a nepovedat, ze v Pravde sa o volbach pise na strane 4 v Komentaroch, strane 8 v Spravach a strane 17 v Listarni a Debate. Pravda ma inych citatelov ako Sme, ktorych zaujimaju ine veci a kvoli formatu ma aj uplne inu strukturu (to ti je urcite uplne jasne).
   Myslim, ze tvoj blog post je trochu hystericky.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Ja som pokojný a neargumentujem Smečkom, to som iba ilustratívne spomenul v diskusii. Nehovorím, že Sme je vzor a všetci by sa mali po ňom opičiť. Božechráň!

   Ale ako sám vravíš, Pravda je iná, mení formát, štruktúru, už dávno ustúpila z boja o náročnejšieho čitateľa. Jediné, čo chcem povedať je, že Pravda už nie je mienkotvorná, thats all...

   Anonymný povedal(a)...

   Skús charakterizovať vývoj/postupný/ Ujsionsme.Ak nevieš,predajnosť klesá.Na našu základnú školu dávajú denne zadarmo 5O výtlačkov,vraj aby sa naučili žiaci čítať tlač....aby som nezabudol,čo Ty na tie úbohé televízné a bilbordové uputávky Sme? Sme nepodajní,čestní,nepodplatitelní...

   swarley povedal(a)...

   anonym: ja pevne dufam, ze ty zakladnu skolu este stale navstevujes, popripade na tej zakladnej skole pracujes ako skolnik..argumentacia by tomu nasvedcovala (+citatel propu a podobnych blaznovstiev)

   Filip: pravda pise (vydava) to co jej trh kaze..kolko % ludi sa zucastnilo na Euro volbach? to, ze pomaly, ale isto klzaju k bulvaru je prirodzena vec.. i sme sa bulvarizuje/prisposobuje trhu.
   To sa nedeje len a len na Slovensku, ale i v Britanii, ci Nemecku. Mna osobne to mrzi, ale nic s tym nespravim :-)

   Evelyn povedal(a)...

   Zdravím Vás Filip,
   veľmi presne ste vystihli aj môj názor na premenu Pravdy zo seriózneho denníka na niečo slizké a nechutné. Mimochodom, zarazila ma presne tá istá titulka a obsah článkov "za ňou". Pravdu kupujeme prakticky už len v sobotu , aj to hlavne z úcty k tvorcom a prispievateľom do víkendovej prílohy, ktorá si ešte udržiava úroveň (prepáčte pán Hric). Mňa osobne táto premena veľmi mrzí, pretože bulvárnych novín je na Slovensku dosť a to miesto, ktoré Pravda mala, ostáva prázdne.

   Anonymný povedal(a)...

   Filoss to vystihol. Pravda uz nie je to,co kedysi. Preto ju kupujem len v sobotu kvoli vikendovej prilohe :)

   Vivat Slovakia !!! S pozdravom Johnny a.k.a. ten čo číta každodennú tlač :)

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators