04 júna 2009

Intelektuálny podtlak v parlamente


  Fraška, ktorú včera v parlamente odohrali koaliční poslanci už nemôže nikoho šokovať. Nebola to premiéra, ale bohužiaľ ani nie derniéra intelektuálne a hodnotovo vyprahnutej inscenácie. Hry, ktorá už nikoho nebaví, dokonca ani neuráža. Hry, ktorá nešokuje a neapeluje na odstránenie spoločenských a politických nedostatkov, ale iba zvýrazňuje kontúry autorskej nevkusnosti a lacnej účelovosti. Hry, ktorá nie je príznakom intelektuálneho vákua, ale ďalším dôkazom intelektuálneho podtlaku.

  Inscenáciu pripravil umelecký štáb v zložení Číž, Jarjabek, Belousovová a Zala. Prvý menovaný odôvodňuje jej miesto v dramaturgickom pláne zodpovednosťou za pozitívny vývoj v našej geografickej oblasti. Práve preto vraj parlamentné bábkové divadlo musí reagovať.

  V televíznej upútavke na inscenáciu vystupoval Boris Zala, človek, ktorý bez štipky hanby dokáže povedať, že Dzurinda spôsobil hospodársku krízu. (Hádam aj pád General Motors.)

  Áno, Orbán opäť hovoril šialené veci a odmietavá reakcia je na mieste. Ale je nepochopiteľné, prečo naša herecká špička nesiahla po iných možnostiach, nevyužila napríklad diplomatov, Radu Európy, OBSE alebo inštitúcie samotnej EÚ. Vlastne, pochopiteľné to je. Už v prezidentských voľbách sa ukázalo, že hra s maďarskými kartami vynáša.

  Orbán vytiahol maďarskú kartu, ale vláda nevyužila možnosť uzemniť ho esom. Namiesto toho s ním začala koalícia hrať túto špinavú predvolebnú hru. Časť tejto inscenácie som videl, zvyšok som si prečítal z parlamentných záznamov. O čo išlo?

  Išlo o ďalšie sebaukájajúce predstavenie, kde sa protagonisti radi počúvajú a prednášajú kapitoly z histórie, radi diskutujú o politickej slušnosti a extrémizme. No predovšetkým si vychutnávajú výhľad z parlamentného kopčeka na našich južných susedov, aby sa nemuseli pozrieť medzi svojich.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators