06 júla 2009

Polotovarové spravodajstvo


  Spravodajstvo pokračuje v bulvarizácii, vytráca sa investigatíva a v novinách je stále viac neoverených reklamných polotovarov. Aj v tom má prsty finančná kríza.

  O globálnom trende v bulvarizácii médii posilnenom súčasnou hospodárskou krízou píšu Stephen Grey a Nick Fielding na stránke The Investigations Fund.

  Kríza okresala rozpočty tak printových ako aj elektronických médií. Menšie média majú existenčné problémy, niektoré zanikajú. V tých, ktoré fungujú ďalej, sa zmenšuje počet zamestnancov – vrátane samotných novinárov.

  To, že mediálnu mapu opúšťajú niektoré lokálne médiá, má zlý vplyv na budovanie pestrej a mnohofarebnej mozaiky. Niektoré hlasy utíchajú, zanikajú v šume, sú prekričané inými... To, že sa zužuje počet novinárov, obmedzuje absorpčné a hodnotiace schopnosti médií. Dochádza k ešte povrchnejšiemu informovaniu.

  Autori spomenutého článku uvádzajú, že novinár dnes musí naplniť zmysluplným obsahom trikrát viac miesta ako v roku 1985. Navyše, udalosti sú stále zložitejšie na pochopenie, informácií pribúda a ťažšie sa z nich vyberá to podstatné.

  Súvisiaci článok: Žijeme v informačnej spoločnosti = sme zavalení nadbytkom informácií

  Nečudo, že novinári čoraz častejšie siahajú po predpripravených polotovaroch, ktoré im servírujú tlačové agentúry (v lepšom prípade) alebo PR agentúty (v tom horšom prípade). Údajne až 54 percent príbehov v anglických novinách vytvorili reklamné spoločnosti. Dokonca som počul aj také zvesti, že niektoré médiá bez rozmyslu platia PR agentúram honoráre. Agentúry tak zarábajú aj na zákazníkoch, aj dostávajú milú almužnu od médií. (Ďalšia zvesť: niekto z tých almužien musí vyžiť.)

  Výsledok: žijeme v konzumnom schematizme 21. storočia. Všetky noviny píšu to isté, rozdiel je len vo forme spracovania. Prijímame len nedovarené polotovary – voňajú pekne, ale chuť nič moc. Vzrušujeme sa nad umelo vyvolanými spravodajskými hrami, na ktorých nie je ani tak vzrušujúci obsah, ale skôr ich samotná existencia. Plávame po povrchu, o veciach vieme, ale nerozumieme im.

  Môj osobný výsledok: žijem v paralelnom svete informácií s pocitom, že všetky informácie sú aj tak bezvýznamné a zbytočné. A oni asi naozaj také sú...

  Čítajte tiež obľúbený a ocenený článok Bulvarizácia médií a manipulácia v nich      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators