10 augusta 2009

Deti, predmanželský sex je nepríjemný, jasné?


  „Všetky straníčky boli na jedno kopyto. Cudnosť mali rovnako hlboko zakorenenú ako oddanosť Strane. Od útleho detstva ich formovali hrami, studenou vodou a volovinami, ktoré im vtĺkali do hláv v škole, vo Zvedoch a v Lige mládeže, prednáškami, sprievodmi, piesňami, heslami a pochodovou hudbou, až sa im podarilo vyhnať odtiaľ akýkoľvek prirodzený cit.“

  George Orwell: 1984 (Bratislava, 2001)

  Pracovníci magistrátu v druhom najväčšom poľskom meste Lodž chcú odstrániť zo sveta predmanželské mecheche. Od nového školského roku spúšťajú medzi žiakmi na základných a stredných školách masívnu kampaň za sexuálnu zdržanlivosť. Učitelia a pracovníci voľného času v týchto dňoch navštevujú špeciálne školenia. Informovala o tom agentúra ČTK citovaná portálom Týden.cz.

  Žiakov od septembra čaká 13 hodín rodinnej (!) výchovy, na ktorej sa napríklad dozvedia, že predmanželský sex nie je nejakým výnimočne príjemným zážitkom. Pracovníci magistrátu, učitelia a poľskí kňazi očakávajú, že si to mladí osvoja a budú tieto názory šíriť medzi rovesníkmi. Hádam sa sformuje aj masívne revolučné hnutie, v celom Poľsku začnú vznikať kluby sexuálnych abstinentov a svet bude krajší.

  Totalizácia pravdy

  Táto správa nehovorí ani tak veľmi o sexe a problematike sexuálnej výchovy, ale skôr ju možno vnímať ako ďalší kamienok do zaujímavej mozaiky popisujúcej ultrakonzervatívnu ideológiu. Ideológiu, ktorá by mala byť pre ľudí, ale je – zdá sa – skôr slúžkou modlám a dogmatickým ideám. Ideológiu, ktorá si uzurpuje pravdu, manipulatívne ju šíri ďalej, a tak sa v mojich očiach kazí. Príkladov je niekoľko.

  Katolícke noviny priznávajú, že selektujú pravdu. Pred niekoľkými týždňami bol v televízii rozhovor s riaditeľom katolíckeho vydavateľstva Lúč, ktorý tiež priznal, že vydávajú len neškodné knihy, teda tie, ktoré sú pre veriacich vhodné. Zamestnankyňa Katolíckej univerzity priznáva cenzúru zakazuje články, ktorých spracovanie bolo „v rozpore so základnými postojmi cirkvi a odrážalo neprijatie jej argumentov“. V našej cirkevnej žurnalistike vládnu nezdravé pomery, všíma si Postoy.sk. Katolícky kňaz je omámený pýchou, nechutne uráža a píše: „Možno sa niektorí pri tom budú smiať, že som človekom stredoveku. Ale nech si myslí kto čo chce, pravda je taká, ako som ju pomenoval.“ Katolícki intelektuáli si škrabkajú chrbátiky, odmietajú diskusiu a najradšej by polku národa exkomunikovali. Katolícke univerzity majú strach zo sveta a uzatvárajú sa pred ním.

  Katolíci a marxisti

  Rudolf Sloboda vo svojej knihe Krv napísal, že katolíci a marxisti sú si až priveľmi podobní. Asi by som v súdoch nebol až taký krutý, hoci... Pravdou je, že marxizmus v mnohom správne popísal spoločenské problémy, ale miesto lieku ponúkol jed. Katolíci (a konzervatívci všeobecne) sú tiež úspešní v definovaní nedostatkov, ale ich riešenia sú neraz rovnako nebezpečné.

  V Katechizme katolíckej cirkvi sa síce píše, že dobro možno dosiahnuť len dobrými prostriedkami, v praxi sa to však zjavne neaplikuje. Skôr je bežné, že sa uplatňuje filozofia s pracovným názvom „účel svätí prostriedky“. „Nehovoríme úplnú pravdu? Cenzurujeme? Manipulujeme? Mlčíme? Útočíme? Možno. Ale robíme to s dobrými úmyslami,“ mohli by povedať konzervatívci. Treba im preto pripomenúť, že prostriedky sú to, na čom skutočne záleží. Sú možno dôležitejšie ako samotný cieľ. Opakujem, na prostriedkoch záleží, lebo tvoria našu súčasnosť.

  Politika na školách

  Správa o poľských bojovníkoch za sexuálnu zdržanlivosť v niečom pripomína Orwellov román 1984. Aj tam bola Liga mládeže, ktorá odmietala sex. Nemám nič proti klubom sexuálnej abstinencie, ale musia vznikať zdola, nie preto, že je k tomu mládež dohnaná zideologizovanou výučbou a masívnou propagandou.

  Orwell napísal, že v dievčatách bol zabitý akýkoľvek prirodzený cit. Ja také dievčatá poznám. Tiež boli odmala formované, a hoci ostali krásne a čisté, chodia svetom s klapkami na očiach, ustráchane, bez života a s komplexami. Taká je moja skúsenosť z ideologizovaného školstva – a neželám ju poľským deťom. (Aj tak to tam ide už dlho dole vodou.)

  Súvisiace články:


   19 komentárov:

   wabt povedal(a)...

   Pomenoval si javy... a riešenie nechávaš na prírode, lenže civilizovaná spoločnosť sa aj v mnohých iných veciach odkláňa od prírodných inštinktov a nie vždy je to dobré. Pomenoval si dve ideológie, ktoré sú napriek svojej opozičnej pozícii obe extrémne, aj keď v oblasti sexu sú skôr v opačných polohách. Orwelova predstava v tomto bode bola značne nepresná. Voľné zväzky (aj náš tunajší) komunizmus akceptoval. No a že by predmanželský sex chutil inak? Na to musel prísť niekto, kto ho nevyskúšal... :)

   Saša H. MT. povedal(a)...

   Ahoj Filip,
   veľmi dobre si to všetko napísal a pomenoval. Vieš, čo by som Ti ešte odporúčala. Návštevu kostola. Pochopíš, prečo je cirkev taká trendy. Prečo je kostol a také silné miesto nalievania toho "správneho" rozumu? Cirkev totiž vie čo robí a vyberá za kňazov také silné osobnosti takzvaných "vodcov stáda", ktoré svojim presvedčivým prehovorom k ovečkám tak ohúria človeka, že je natoľko šoknutý, že chvíľu nerozmýšľa. Dostáva klapky na oči a zákaz slobodne rozmýšľať a konať. Fakt sa to podobá prejavom tých populistických politikov. Tu je dôkaz. Prednedávnom som sa zúčastnila krstu ako krstná mama. Všetci sme ako vzorní katolíci ostali na omši. Kňaz rozprával o tom, ako byť správnymi rodičmi. Asi tak, že bez Boha nič nejde, človek žije vraj "v tme a beznádeji". Viera a modlitba je jediný možný spôsob ako načerpať silu riešiť problémy v manželstve a pri výchove detí je utiekať sa k bohu v modlitbe. Bol to skutočný dôkaz "vodcu" na každú otázku poznal kresťanské riešenie, ale také, ktoré slúžilo k tomu, aby cirkev neprišla ani o jednu ovečku. A nie vyriešila problém. Veď ako môže cirkev riešiť vzťahové problémy, ktoré majú manželia. Však to sú problémy, ktoré si vedia riešiť len tí dvaja. Je však zarážajúce ako kňaz, ktorý nikdy nemal manželku vie odrazu vyriešiť všetky vzťahové problémy. A vieš prečo katolíci nenechajú ľudí volnejšie dýchať, lebo si chcú zachovať mocný vplyv, nech si hovorí, kto chce čo chce, väčšina vecí stojí a padá na sile moci a peňazí.
   Je však nepopierateľné, že nejaká vyššia vôľa existuje a tá reguluje to, čo sa deje, ale nemyslím si, že sa problémy vyriešia len tým, že človek sa bude modliť, chodiť do kostola a prestane tak existovať všetko zlo, a veriť v jednotnú katolícku cirkev a to, čo Ti niekto povie, ale neprídeš na to sám. Ctím si svoju vlastnú skúsenosť, lebo tá človeka formuje. Cirkev Ťa nenaučí byť lepším, to musí chcieť každý človek sám. Nemyslím si, že spôsob, akým riešia Poliaci problém so sexuálnym životom je správny. Prečo ho zakazovať. Mali by skôr usmerniť ľudí ako byť zodpovedný za následky, ktoré z takéhoto života môžu plynúť, ale nie ho úplne zakázať. Všetko je to o slobodnej vôli každého z nás a súhlasím s Tebou, že tú Cirkev silne ovláda, ale potom Ti ju natoľko skresá, že nemôžeš takmer žiť a potom nežiješ, ale len prežívaš. Myslím, že na to má človek svedomie, aby vedel rozlíšiť čo je správne a čo nie. A čo to je, na to človek musí prísť jedine sám a sebapoznávaním. A čo sa týka výchovy, najprv Ťa majú viesť rodičia a potom sa vychovávaš sám a je na každom z nás ako. Sme slobodní ale zodpovední za všetky veci, ktoré konáme. I za napr. deti, ktoré sa môžu narodiť ešte skôr ako ich človek chce. Ide však aj o ďalšiu vec. O dnešné vnímanie lásky. Myslím, že je prirodzené, teda aspoň pre mňa, že sexuálny život patrí k láske. Ale až potom, keď sa dvaja ľudia poznajú a absolútne si dôverujú.
   Celkom dobrý článok, ale mohol si ho trošku rozvinúť o niečo, čo by nebolo len studeným faktom, ale aj vyjadrením Tvojho názoru a pohľadu na svet a život ako taký. Avšak, novinár má byť objektívny, Hm. tak potom si asi profesionál, ktorý svoj názor podkladá vyjadreniami niekoho uznávanejšieho. Nejak Ťa neviem v tom článku nájsť, iba fakty pre a proti.

   Anonymný povedal(a)...

   k názoru Saši len toľko, že som sa veľmi dobre pobavila...vzorní kresťania...mohla by si robiť nejakú predvolebnú kampaň alebo niečo podobné
   A veta, že Cirkev ti nedovolí žiť, ale len prežívať bola bonusom...
   Rozprávaš o slobodnej vôli, o tom, čo je správne, o sebapoznaní, výchove...preto dúfam, že máš manžela, dve deti a štyri vnúčatá...inak si to vysvetliť naozaj neviem

   smejo povedal(a)...

   No Filip...ako katolíčka by som ti mala dať zo dva poza väzy...ale takto. Pre mňa je cirkev jedna vec a viera druhá. Ja do kostola chodím, lebo sa tam cítim dobre. Lebo to potrebujem. nech si hovorí kto chce čo chce...nikto mi tam nevymýva mozog, ani ma nedusí, ako napísala nejaká Saška, ktorá je mimochodom múdra ako rádio :)) tak to hovorí moja babka.
   K tvojmu článku- s istými vecami súhlasím, ale z istých je cítiť tvoje jasné stanovisko ku katolíckej cirkvi :)) ale tak to malo asi aj vyznieť...

   Anonymný povedal(a)...

   Mila Saska,
   a kolkoze mas Ty deti, ze sa citis taka kompetentna?
   A nezda sa Ti ani trochu pokrytecke ist niekomu za krstnu matku, ktora pri krste vyhlasuje, ze bude dieta vychovavat v krestanskej viere a na druhej strane kydat na cirkev a knazov.
   Mozes bud jedno alebo druhe, ak robis obidvoje sucasne, tak si obycajny maly pokrytec.

   Ivan povedal(a)...

   Nedá mi nezareagovať na katolícku užívateľku s agresívnou reakciou ku ktorej sa absolútne nehodí prezývka smejo.
   To v kostole učia dávať "zo dva poza väzy"???
   Píšeš, že chodíš do kostola, lebo sa tam cítiš dobre, lebo to potrebuješ... Vraj ti nikto nevymýva mozog... Ty ho už žiaľ vymytý máš.
   Mám svoje deti zaviesť do kostola a nechať ich napospas sexuálnym maniakom v sutanách, ktorí im na jednej strane budú vtĺkať do hláv "múdre reči" o predmanželskom sexe a pritom im budú pchať slizké paprče do rozkroku? Fuj.

   P.S.
   Dokonale zapadáš do mozaiky Hanby katolíckej cirkvi.

   tom povedal(a)...

   „Nehovoríme úplnú pravdu? Cenzurujeme? Manipulujeme? Mlčíme? Útočíme? Možno. Ale robíme to s dobrými úmyslami,“
   keby liberalne blogy ako je tento mali schopnost sebareflexie, mohli by tento citat povedat aj o sebe, resp. ho doplnit: "a majstrovsky demonizujeme konzervy" . bez urazky, ale angsoc=RKC je trapna nechapavost alebo snaha hrubo urazat.

   Lev bez hrivy povedal(a)...

   Som sa pobavil na niektorych nahodnych prichodzich, predpokladam, ze z vybrali.sme.sk...

   Pokial Filipa dlhodobo sledujem, tak on asi bude katolik a v kostole uz asi bol velakrat :-)

   Anonymný povedal(a)...

   ako vas tak sledujem, tak je mi nadslnko jasne, ze cela tato debata zas raz smeruje k jedinej veci, a to k tomu, ze hoci sa ktokolvek akokolvek pokusi ovorit katolikom oci, oni skratka su a budu spokojni ako su... a keby nieco, osopia sa na toho druheho s tym, ze bud nechape, jeho myslienky su scestne a pod. Nemyslim tym ludi, ktorym ich vychova a povod nezatienili ich zdravy rozum a usudok.

   Anonymný povedal(a)...

   Akakolvek debata k takymto temam je uplne zbytocna, lebo jedina pravda je pre istych ludi dana a je skratka - jedina. Tak nech si ju maju, len by ma potesili, keby si ju financovali vyhradne z vlastnych zdrojov a nie zo statneho rozpoctu.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Saška, v kostole som bol a nie raz. Naliala si do tejto diskusie nemálo konšpirácií a zjednodušení - možno kvôli nepochopeniu niektorých súvislostí, možno kvôli netolerantnosti. Neviem. Nebudem sa preto ani vyjadrovať k jednotlivým bodom tvojej reakcie - len dodám, že mám pocit, že môj názor je v článku dosť jasne cítiť.

   Ivan, tvoja reakcia ma sklamala. Chcel som ju zmazať, ale nakoniec ju tu nechám. Moji čitatelia ju vedia posúdiť sami...

   Tom, nikoho neurážam, do nikoho nekopem. Tvrdím, že katolíci chcú občas dosiahnuť svoje ideálne ciele nevhodnými prostriedkami (lži, manipulácie, propaganda...), s ktorými máme z histórie svoje skúsenosti. Myslím si, že deťom sa na školách nemá klamať, thats all...

   Anonymný povedal(a)...

   Toľko hlúpostí pokope, to by bolo OK, každý sme nejaký. Ale publikovať ich? Z akých zdrojov čerpáš, že si dovolíš tvrdiť, že katolíčky sú ustráchané a zakomplexované baby? Ja zas ich poznám presne opačné - sebavedomé a nekonečne rohaté... :) Predsa keď baba nerozhodí nohy pri prvej príležitosti, keď uvidí ftáka to nie je dôsledok ustráchanosti. Sex ako športová disciplína je fajn vec. Akurát by som rád počul túto myšlienku z úst ateistu na adresu svojej manželky, najlepšie matky spoločných detí, ktorú miluje. "Šak keď má chuť na niekoho iného, prečo by si to s ním nerozdala..." Tak to vidí moderný ateista?

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Juuj, prosím, schlaď emócie! Z akých zdrojov? Napísal som, že ide o osobnú skúsenosť a pomerne bohatú. Vôbec som s ustráchanosťou nenarážal na dievčenské rozkroky, len som nespomínal konkrétne prípady, lebo neboli v texte vôbec kľúčové.

   Hm, pokiaľ takto vidíš moderných ateistov, publikuješ ešte väčšie hlúposti ako ja ;)

   Anonymný povedal(a)...

   Filip, Filip, krútiš to... Ak má baba komplexy, tak ich má bez ohľadu na vierovyznanie. Skús hodiť reč s nejakým psychológom, isto ti to vysvetlí...

   Ja vidím moderných ateistov v dvoch rovinách. Jednou je exhibicionizmus v médiach a vo verejnom živote a druhou je reálny praktický život. Takže urážky si nechaj na doma a skús sa férovo vyjadriť. Má byť tvoja partnerka, s ktorou máš "vážne zamýsly" v čase tvojej neprítomnosti slobodná a nespútaná alebo sa má pridržiavať katolíckych poučiek? Lebo je vcelku prirodzené, že aj pre tvoju partnerku je predmanželský sex príjemný. A má sa o túto príjemnosť oberať len preto, že sa má držať akejsi prízemnej, konzervatívnej, nemodernej zdržanlivosti? A ty sám si za vernosť? Aj keď máš chuť na "čistý sex" a sú naň všetky podmienky? A on je tak príjemnýýý... Tak čo ideš na vec so susedkou, poštárkou, účiteľkou? Ony majú tiež chuť, tak prečo nie?

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Nemá význam s tebou diskutovať, lebo vôbec nečítaš, čo píšem:

   1. Za ustráchanosť nemôže vierovyznanie, ako mi chceš vtlačiť do úst, ale do značnej miery prostredie dospievania a výchova. O tej tu celý čas hovoríme. Teda, snažím sa...

   2. Neurážam ťa, vyjadrujem sa férovo, to len ty kladieš sugestívne otázky. Ja som ani na moment nehovoril o vernosti ani o tom, či je predmanželský sex dobrý alebo zlý. Ja hovorím o prostriedkoch, akými chceme formovať deti, hovorím o zideologizovanom školstve. Ak chceš viesť dialóg, tak mi iné do úst nevkladaj ;)

   Anonymný povedal(a)...

   "Má byť tvoja partnerka, s ktorou máš "vážne zamýsly" v čase tvojej neprítomnosti slobodná a nespútaná alebo sa má pridržiavať katolíckych poučiek?" Vážený anonym, a to odkiaľ ste nabrali, že opozitom "nespútanej" je "podľa katolíckych poučiek"? Kde beriete drzosť naznačovať, že žiť slušne, nepodvádzať partnera, či nepodľahnúť chtíču, je vlastne žitie "podľa katolíckych poučiek"? To človek nemôže žiť slušne a podľa zásad (morálnych, či svojich), pokiaľ nežije podľa "katolíckych poučiek"? Takže jediným opozitom "zla" sú "katolícke poučky"? Žijete v dvojfarebnom svete, pane, to vám zatemňuje myseľ a deformuje elementárny úsudok... (A mimochodom, po takých komentároch, ako je ten váš, sa cítim byť čoraz silnejším kresťanom, no zároveň čoraz menej katolíkom...)

   Anonymný povedal(a)...

   Na základe príspevkov niekoľkých horlivých a militantných kresťanov, začínam mať pocit, že sexuálna zdržanlivosť a vernosť partnerovi je akýsi kresťanský patent a že ateista, resp. neveriaci človek je automaticky bez akýchoľvek zábran a rozdá si to s kýmkoľvek. Zdravé sexuálne správanie závisí od úrovne osobnej zodpovednosti a určite nie od sily viery (tá v tom hrá minimálnu úlohu). Sám sa považujem za človeka bez náboženského presvedčenia, som ženatý a s manželkou s podobným svetonázorom sa cítime dotknutý takýmito prízemnými vyjadreniami a predstavami o "ateistoch" a ich sexuálnych "móresoch" od akokoľvek osvietených kresťanov. Na záver len uznanie Filipovi za zaujímavý obsah článku. V mnohom vystihuje moje osobné skúsenosti.

   smejo povedal(a)...

   Filip len jedno :) stále to vieš, základom dobrého článku je predsa rozprúdiť diskusiu, nič viac k tomu už nebudem dodávať :)))) veľa zdaru

   Judith povedal(a)...

   Hmm...rozmýšľam nad tým prečo ľudí tak strašne rozčuľuje, ak by mali deti rodinnú a nie sexuálnu výchovu. Je podľa vás správne ak sa deti naučia ako na to bez toho aby im niekto povedal že rodina a trvácne pevné vzťahy sú skutočná a hodnota a že takéto vzťahy sú málokedy výsledkom neuváženého "spontánneho" sexuálneho správania, práve naopak, takéto správanie môže všeobecne ich vzťahom z dlhodobého hľadiska iba uškodiť. Áno katolícka viera hlása tieto hodnoty, ale prečo by to mala byť otázka katolicizmu? Nie je to náhodou niečo z čoho bude mať konečný osoh aj spoločnosť? Alebo zdravá rodina už nie je základnou jednotkou spoločnosti?

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators