10 augusta 2009

Deti, predmanželský sex je nepríjemný, jasné?


  „Všetky straníčky boli na jedno kopyto. Cudnosť mali rovnako hlboko zakorenenú ako oddanosť Strane. Od útleho detstva ich formovali hrami, studenou vodou a volovinami, ktoré im vtĺkali do hláv v škole, vo Zvedoch a v Lige mládeže, prednáškami, sprievodmi, piesňami, heslami a pochodovou hudbou, až sa im podarilo vyhnať odtiaľ akýkoľvek prirodzený cit.“

  George Orwell: 1984 (Bratislava, 2001)

  Pracovníci magistrátu v druhom najväčšom poľskom meste Lodž chcú odstrániť zo sveta predmanželské mecheche. Od nového školského roku spúšťajú medzi žiakmi na základných a stredných školách masívnu kampaň za sexuálnu zdržanlivosť. Učitelia a pracovníci voľného času v týchto dňoch navštevujú špeciálne školenia. Informovala o tom agentúra ČTK citovaná portálom Týden.cz.

  Žiakov od septembra čaká 13 hodín rodinnej (!) výchovy, na ktorej sa napríklad dozvedia, že predmanželský sex nie je nejakým výnimočne príjemným zážitkom. Pracovníci magistrátu, učitelia a poľskí kňazi očakávajú, že si to mladí osvoja a budú tieto názory šíriť medzi rovesníkmi. Hádam sa sformuje aj masívne revolučné hnutie, v celom Poľsku začnú vznikať kluby sexuálnych abstinentov a svet bude krajší.

  Totalizácia pravdy

  Táto správa nehovorí ani tak veľmi o sexe a problematike sexuálnej výchovy, ale skôr ju možno vnímať ako ďalší kamienok do zaujímavej mozaiky popisujúcej ultrakonzervatívnu ideológiu. Ideológiu, ktorá by mala byť pre ľudí, ale je – zdá sa – skôr slúžkou modlám a dogmatickým ideám. Ideológiu, ktorá si uzurpuje pravdu, manipulatívne ju šíri ďalej, a tak sa v mojich očiach kazí. Príkladov je niekoľko.

  Katolícke noviny priznávajú, že selektujú pravdu. Pred niekoľkými týždňami bol v televízii rozhovor s riaditeľom katolíckeho vydavateľstva Lúč, ktorý tiež priznal, že vydávajú len neškodné knihy, teda tie, ktoré sú pre veriacich vhodné. Zamestnankyňa Katolíckej univerzity priznáva cenzúru zakazuje články, ktorých spracovanie bolo „v rozpore so základnými postojmi cirkvi a odrážalo neprijatie jej argumentov“. V našej cirkevnej žurnalistike vládnu nezdravé pomery, všíma si Postoy.sk. Katolícky kňaz je omámený pýchou, nechutne uráža a píše: „Možno sa niektorí pri tom budú smiať, že som človekom stredoveku. Ale nech si myslí kto čo chce, pravda je taká, ako som ju pomenoval.“ Katolícki intelektuáli si škrabkajú chrbátiky, odmietajú diskusiu a najradšej by polku národa exkomunikovali. Katolícke univerzity majú strach zo sveta a uzatvárajú sa pred ním.

  Katolíci a marxisti

  Rudolf Sloboda vo svojej knihe Krv napísal, že katolíci a marxisti sú si až priveľmi podobní. Asi by som v súdoch nebol až taký krutý, hoci... Pravdou je, že marxizmus v mnohom správne popísal spoločenské problémy, ale miesto lieku ponúkol jed. Katolíci (a konzervatívci všeobecne) sú tiež úspešní v definovaní nedostatkov, ale ich riešenia sú neraz rovnako nebezpečné.

  V Katechizme katolíckej cirkvi sa síce píše, že dobro možno dosiahnuť len dobrými prostriedkami, v praxi sa to však zjavne neaplikuje. Skôr je bežné, že sa uplatňuje filozofia s pracovným názvom „účel svätí prostriedky“. „Nehovoríme úplnú pravdu? Cenzurujeme? Manipulujeme? Mlčíme? Útočíme? Možno. Ale robíme to s dobrými úmyslami,“ mohli by povedať konzervatívci. Treba im preto pripomenúť, že prostriedky sú to, na čom skutočne záleží. Sú možno dôležitejšie ako samotný cieľ. Opakujem, na prostriedkoch záleží, lebo tvoria našu súčasnosť.

  Politika na školách

  Správa o poľských bojovníkoch za sexuálnu zdržanlivosť v niečom pripomína Orwellov román 1984. Aj tam bola Liga mládeže, ktorá odmietala sex. Nemám nič proti klubom sexuálnej abstinencie, ale musia vznikať zdola, nie preto, že je k tomu mládež dohnaná zideologizovanou výučbou a masívnou propagandou.

  Orwell napísal, že v dievčatách bol zabitý akýkoľvek prirodzený cit. Ja také dievčatá poznám. Tiež boli odmala formované, a hoci ostali krásne a čisté, chodia svetom s klapkami na očiach, ustráchane, bez života a s komplexami. Taká je moja skúsenosť z ideologizovaného školstva – a neželám ju poľským deťom. (Aj tak to tam ide už dlho dole vodou.)

  Súvisiace články:


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators