24 augusta 2009

Pospolitosť je plodom našich zlyhaní


  Na putovných majálesoch Slovenskej pospolitosti už nie je zaujímavý Kotleba ani jeho holohlaví bratia v Kristu. Na príťažlivosti stratili aj policajní ťažkoodenci s vodnými delami a Rómovia skrývajúci sa v horách. Novinári, ktorí majú aspoň na chvíľu pocit, že sú vojnoví korešpondenti, si to nevšímajú, ale zaujímaví začínajú byť obyčajní ľudia, ktorí sa zrazu rozhodli stavať sa na stranu nacistov.

  Stovky ľudí na uliciach v Šarišských Michaľanoch a Krompachoch dali jasne najavo, že ich život s Rómami nie je jednoduchý a že vláda im ho nijako neuľahčuje. Preto v zúfalstve hľadajú pomoc u extrémistov. Nie je to žiadne prekvapenie, ale je to dôsledok početných zlyhaní.

  Je ako-tak ospravedlniteľné, že žiadna slovenská vláda nenašla liek na problémy v osadách a ich blízkom okolí. Je to totiž tak náročná úloha, že ani teoretické modely nefungujú, nieto ešte pokusy o ich aplikáciu. Hovoríme totiž o generačnej biede, a to je úplne iná záležitosť ako bezdomovectvo, životné minimum a hmotná núdza. A asi nie je v našich silách nájsť rýchle riešenie.

  Vraj je to nesprávne

  Hoci absencia nejakého progresu je ťaživá, skutočným zlyhaním je fakt, že sme prestali pomenúvať problémy pravým menom. Elity od Bruselu po skener na ukrajinsko-slovenských hraniciach sú zodpovedné za to, že je nebezpečné nazvať hlupáka hlupákom, zlodeja zlodejom, ženu ženou a cigánsku otázku spoločenským problémom. Vraj to nie je správne.

  Niet pochýb o tom, že jazyk definuje realitu. Aké následky má ale to, že dávame prednosť (politickej) správnosti pred pravdou?

  Otvorenej diskusie o rómskej problematike sa u nás nedočkáme, lebo odvšadiaľ na nás číhajú paragrafy o diskriminácii, hanobení národa či etnickej skupiny, alebo obvinenia z rasizmu. Navyše, je vylúčené povedať svoj názor ak nechcete spáchať politickú samovraždu. Niekto to nazýva politickou korektnosťou, možno je však lepší výraz intelektuálny teror.

  Hoci sme takmer všetci racionálni rasisti, nezmôžeme sa na iné, ako na reči o menšinových právach. A potom si Kotleba buchne do pŕs, cinkne na našu národniarsku strunu a ľudia počúvajú, lebo to znie sviežo, úprimne, pravdivo a tak to vystihuje ich skrývané názory. Nečudo, že tí ľudia na námestiach skandujú Kotlebovej undergroundovej kapele.

  Politická správnosť nás odzbrojuje

  Politická korektnosť je na jednej strane prejavom zrelosti, na druhej je však aj symptómom strachu, hanby a podrobeniu sa prehnanej mravnosti a relativizmu. Nevravím, že pred sémantickým kolapsom (Zbigniew Herbert) nás zachráni vulgárna úprimnosť Jána Slotu. U neho totiž nejde o nedostatok korektnosti, ale skôr o absenciu elementárnej slušnosti. Faktom však je, že chýbajúca možnosť pomenovať pravdu nás pred Kotlebom odzbrojuje. Potom sa musíme uchyľovať k pofidérnym zatýkaniam, ktoré ešte väčšmi nahlodávajú našu dôveryhodnosť a naháňajú ďalšie ovečky do nacistického stáda.

  V konečnom dôsledku bol preto dôležitý návrh Vladimíra Palka, ktorému bola politická korektnosť vždy cudzia. Jeho nápad viesť štatistiku o kriminalite Rómov síce bol krátkozraký, nebezpečný a nezmyselný – čo však u KDS začína byť zvykom – ale aspoň ukázal, že nám je spoločnosťou nanútená akási divná postmoderná etika. Že o takých veciach sa hovoriť nemá, že je to tabu.

  Politická korektnosť na jednej strane spôsobuje, že rómska otázka ostáva neriešená, na druhej vytvára široké pole pôsobnosti Kotlebovi a jeho druhom. A ak si on alebo niektorý z jeho posluhovačov osvojí kvalitnú populistickú rétoriku, môže pokojne osloviť masy.

  Nerobme si ilúzie, že to nie je možné.

  A nerobme si ilúzie, že to môže skončiť dobre.

  Súvisiace články:


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators