17 augusta 2009

Stanica môjho vlaku


  Slnko zapadá za horizont a krajina sa mi pred očami mihá. Jemné chĺpky na mojich pehavých predlaktiach sa ligocú v posledných denných lúčoch a vlnia sa vo vetre. Aj náramok z Pohody sa trepoce a trochu ma šteklí na zápästí. Vlak je plný tak, ako len nedeľné vlaky môžu byť. Aj ulička vo vozni je plná. Ľudia sedia, stoje, pozerajú sa von oknom. Ako ja. Všetci sme duchom neprítomní.

  Nové vlaky sú pohodlné – ale ak už mám cestovať v plnom vozni, nech je starý! Aspoň tak človek nie je zavretý v klimatizovanom akváriu. Môže si otvoriť okno a vystrčiť hlavu von. Mať aspoň chvíľu pocit slobody, nespútanosti – a v očiach prach. Nech! Stojí to za to.

  Napísala mi esemesku, že prečo práve ona musela byť mojou prestupnou stanicou. Nevedel som, či sa mám na mobil usmiať alebo zamračiť, a tak som stlačil červené tlačítko. Na hlúpe otázky treba hlúpe odpovede. Alebo žiadne. Červené tlačidlá sú v živote veľmi dôležité.

  Rozmýšľam, že svojím spôsobom sú všetky stanice prestupné, nie? Tie, ktoré skutočne stoja za to, nemusia mať - nemajú peróny a nástupištia. V staniciach našich životov vlaky nezastavujú, akurát tak možno spomalia. Ale každopádne treba vyskočiť a riskovať.

  Každé ráno prechádzam okolo obchodu s rezanými kvetmi. Zväčša bez povšimnutia. Naposledy ale voňali krajšie, výraznejšie a vytrhli ma zo zabehnutej trajektórie myšlienok. Nika poznamenala, že dnes už muži ženám nekupujú kvety. Hlúpo uvažujem: možno je to tým, že kvety zdraželi. Alebo ženy zlacneli. (Fuj Filip!)

  Slnko zapadá, ja dumám a vraciam sa vlakom do Bratislavy. Áno, ja už do Bratislavy neodchádzam, ja sa tam vraciam! Bratislava je iná. Iná ako Martin, iná ako Ružomberok. Páči sa mi. Možno kvôli práci, možno kvôli ľuďom – a áno, možno len kvôli praobyčajnej anonymite veľkomesta. Páči sa mi, vraciam sa tam, hoci aj ona môže byť len prestupnou stanicou. Ktovie.

  Stojím v preplnenej uličke dlhého vlaku. Stmieva sa a cieľ nevidno. A ako vidíte, ani pointu. Ešteže necestujem sám...

  Súvisiace články: Plagáty žien      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators