01 augusta 2009

Viva škrob


  Pred pár hodinami sa skončil bratislavský festival Viva Musica. Podujatie, ktoré sľubovalo hudobnú klasiku „nekonvenčne“, bolo pripravené vynikajúco – fantastickí interpreti, skvelá hudobná dramaturgia, zaujímavý marketing a vždy preplnené (úsmevne malé) Hlavné námestie. Aj tak by som si ale dovolil malú a nevďačnú výčitku.

  Tento rok bola Viva Musica tak krásne noblesná, až zachádzala do nevkusne naškrobených póz. Prekážal, ba priam ma iritoval obrovský priestor pod pódiom vyhradený VIP hosťom, ktorí sa promenádovali vo svojich blýskavých oblekoch, ružových košeliach, šatách z Viedne či Milána a falošných úsmevoch zo Smotánky. (Áno, bola tam aj Erika Judínyová.) Tá škrobená zóna pôsobila ako retardér skvelej atmosféry, autentickosti – hm, a pohody. Škoda.

  Na operu v džínsoch a so zmrzlinou? Na recitál v šiltovke a s hotdogom? Na symfóniu naboso a s igelitkou?“ hlásali heslá na plagátoch. „Pokojne, so žuvačkou a aj na bicykli! Ale postavte sa za nás,“ ukázala realita.   5 komentárov:

   Veronika povedal(a)...

   Bohužiaľ... :((

   mimi_tulipánová povedal(a)...

   Súhlasím.

   Anonymný povedal(a)...

   suhlasim aj ja

   Antonia povedal(a)...

   Je pravda, že na festivale bola VIP zóna, ale za ňou boli ďalšie stoličky, na ktorých mohol sedieť ktokoľvek. A ako sa tí ľudia tvárili?
   Takisto chcem objasniť, že vo VIP zóne sedeli sponzori, bez ktorých by sa tento festival vôbec nekonal a ani nikto z vás by si ho neužil. Myslím, že pár desiatok miest pre sponzorov sa dá akceptovať, ak berieme do úvahy, že malo z toho umelecký zážitok okolo 13.000 ľudí každého veku.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   ale tu nešlo len o VIP zónu, ale o to, že festival stráca civilnosť a robí sa z toho galavečer...

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators