07 septembra 2009

Najprv zjedzte žabu


  Roman mal fixkou na zrkadle napísané: „Kto chce, hľadá spôsob, kto nie, hľadá dôvod.“ Určite si na to spomínate. Okrem toho tam mal ešte tri otázky – či dnes cvičil, zdravo sa stravoval a či už zjedol žabu. Tá posledná otázka sa stala mojim letným rébusom.

  Čo môže jedenie žaby znamenať, pýtal som sa sám seba, ale Romana nie. Ešte by náhodou odpovedal a to tajomstvo by sa rozplynulo. Radšej som si od neho požičal knihu s chrumkavým názvom Najprv zjedzte žabu.

  Nebudem vás naťahovať a prezradím vám, čo to znamená. (Ešte ale vložím do zátvorky niekoľko slov, aby som vás nechal v očakávaní a o trošku oddialil moment odhalenia. Mohol by som tento priestor využiť aj na spomenutie jedného jedného pekného výroku z tejto knihy: „Plánovať znamená prenášať budúcnosť do prítomnosti, aby ste pre ňu mohli niečo urobiť už dnes.“ Dobre, poďme k veci!)

  Brian Tracy v knihe Najprv zjedzte žabu píše o Markovi Twainovi, ktorý vraj svojho času povedal, že ak hneď ráno prehltnete živú žabu, celý ostávajúci deň môžete prežiť s pocitom uspokojenia, pretože viete, že je to pravdepodobne to najhoršie, čo sa vám za celý ten deň prihodí. Tracy na tom postavil svoju „timemanagement“ teóriu. Tvrdí, že ak hneď ráno urobíte tú najťažšiu a najdôležitejšiu úlohu (pričom asi samotné vstávanie nemal na mysli), zvyšok dňa už bude malinou.

  Tracy píše to, čo každý dávno vie, a síce, že celý deň robíme hlúposti, poflakujeme sa, prokrastinujeme, a to všetko len preto, aby sme sa nemuseli pustiť do našej žaby. Tento učiteľ úspechu zároveň ponúka 21 rád, ako to zmeniť, ako stihnúť viac za kratší čas. Všetko sa to točí okolo plánovania, určovania priorít a dodržiavania nami stanoveného režimu.

  Čítajte tiež: Nakupovanie, upratovanie, varenie, lakovanie si nechtov... Pozeranie videí na YouTube, četovanie, čítanie blogov... To sú príklady činností, ktoré neraz vykonávame len preto, aby sme oddialili svoje povinnosti. Aby sme prokrastinovali. Čítajte viac...

  Za normálnych okolností by som tú knihu nedočítal. Nemám rád knihy, ktoré o sebe píšu, že pomohli tisícom ľudí, že zaručene zmenia môj život, vyriešia problémy a privedú ma k úspechu, vnútornej rovnováhe a šťastnému životu. Vytáča ma toľká kondenzovaná neskromnosť. Preto nečítam knihy o populárnej psychológii, a preto nečítam ani Coelha. Má na môj vkus príliš veľa odpovedí na neľahké otázky. A tie odpovede sú navyše akési riedke a už stokrát vyslovené, nie?

  Nemám moc rád guruov a odborníkov na život. Možno je to len mladíckou horkokrvnosťou a zatiaľ nezlomeným sebavedomím. Neviem. Ale občas sa k nejakým dostanem a niečo si od nich vezmem. Tak ako teraz od Tracyho, lebo vhupol do môjho sveta v momente, kedy si aj ja hľadám úspešnú formu time manažmentu. Hoci sa na jeho žabacie metafory usmievam, trochu sme spolu rezonovali.

  Jezuita Peter Kolář si myslí, že taký guru „je prstom, ktorý ukazuje na mesiac človeku, ktorý ho nevidí. Problém je, že väčšina ľudí sa stále pozerá na prst, a nie na mesiac, ako hovorí nejaké čínske príslovie. S tým sa bohužiaľ nedá nič moc urobiť. Na mesiac sa dá iba ukázať.“ Mária Zelenákova dodáva: „A čo teda nám môžu dať? Svoje teórie? Tie, ak sú usporiadané, môžu nás na čas osloviť, i keď časom si ich aj tak budeme musieť v živote overiť. To, o čo nám ide, je skôr esencia ich života. A tá môže byť úžasne inšpiratívna.“ (Citované z knihy Za ZA, kompletne dostupnej na internete. Stiahnuť si ju môžete tu.)

  Toľko na dnes. Mudrlant Tracy napísal, že mám viac plánovať. Idem to skúsiť, kúpim si diár.

  Pekný týždeň! :)


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators