05 októbra 2009

Akademické tituly bažantov


  Akademický rok sa začal. A nie, nie som sám, kto má už po prvých dňoch na univerzite zlé pocity. Nervozitu a rozčarovanie je možné odčítať z tvárí všetkých študentov.

  Teda, možno nie všetkých. Napríklad tváre prvákov sú ešte iné, plné ilúzií a nádejí. Majú dojem, že práve začína niečo veľké a prelomové. Že ich život sa od základov zmení a bude sa podobať napríklad príbehu Rory z Gilmorovie dievčat. Alebo na seriál Felicity či film Čistá duša. Osudy tých postáv z telky roky prežívali. A závideli im.

  Bažanti, vravíme si my starší slovenskí študenti. My, už dávno otupení a sklamaní. My, ktorí sme si sľúbili, že už nejako vydržíme. Bažanti, vravíme si. Však oni sa preberú zo sna a pochopia, že nič významné sa nemení. Že nový začiatok je ilúziou. A že sny o veľkých knižniciach, podpore šikovných, osobnom a pritom spravodlivom prístupe boli... boli iba sny. Nič viac.

  Pochopia, že nebudú sedieť na krásnom trávniku v areáli školy s knihou v ruke – spolu s ďalšími študentmi. Nie. Anestetikum ilúzií vyprchá a oni zistia, že stoja na obyčajnom buzerplaci, kde budú musieť šaškovať podľa pokynov zamindrákovaných príslušníkov akademickej obce. Ľutujem, že ich čaká takéto vytriezvenie.

  Pochopia, že niektorí akademici sú skutočne zakomplexovaní. Čo iné sa totiž dá povedať o ľuďoch, ktorí sa urážajú, ak ich neoslovíte správnym titulom, či nebodaj si ich dovolíte na akademickej pôde osloviť slovíčkom „pán“. Vari je ten titul tak dôležitý?

  O Slovensku sa vraví, že využíva najväčší počet akademických titulov na svete a nedá sa predpokladať, že by sa mal ich počet znížiť, a to zrejme ani v prípade „malých doktorátov“, ktoré sú oproti svetu anomáliou a sú upierané technikom, ekonómom či umelcom.

  Ešte raz. Sú tie tituly naozaj tak dôležité? Aj keď všetci vieme, že častokrát nemajú žiadny relevantný obsah a nezaslúžia si ani výnimočnú vážnosť? Je skutočne potrebné písať si všetky tituly pred aj za meno? Nestačil by ten, ktorý definuje najvyššie nadobudnuté vzdelanie? (Jozef Hvorecký sa správne spýtal, prečo „s nadobudnutím vyššieho titulu neodhodíme všetky predošlé? Po získaní Mgr. nemáme problém zabudnúť na Bc. Tak prečo uvádzame Mgr. po získaní PhD?“)

  Slovenská láska k titulom je smiešna. Ich nositelia si zaslúžia úctu, ale na vážnosti im tých niekoľko písmeniek nepridá. To, že sa nimi vystatujú, pripomína hádky o tom, kto má väčšieho pipíka.

  Chlapci časom pochopia, že veľkosť ešte nie je všetko. Niektorí naši akademici sú ale ešte iba bažanti...


   21 komentárov:

   Veronika povedal(a)...

   "Anestetikum ilúzií vyprchá a oni zistia, že stoja na obyčajnom buzerplaci, kde budú musieť šaškovať podľa pokynov zamindrákovaných príslušníkov akademickej obce." :)

   markus48 povedal(a)...

   tak toto je pekna blbost, ja som si vysku uzival od prveho po posledny rocnik a to ze zo vsetkych profesorov bol jeden alebo dvaja blbci mi skolu urcite nezneprijemnilo
   a urcite si vsetci na tie tituly nepotrpia

   wabt povedal(a)...

   Veru tak, aj Filip sa nám trochu mení, iba idoly si zachováva rovnaké.

   Ale vážne, to čo tu píše o "bažantoch" sú praobyčajné generačné posuny, ktoré nie sú výdobytkom našej doby, ani akademickej pôdy, platia vo všeobecnosti a budú sa opakovať na nových úrovniach, pokiaľ život bude životom.

   Anonymný povedal(a)...

   Podla mna ked uz skutocne treba uviest tituly tak je dobre uviest titul 2. stupna (Mgr.) a 3. stupna (PhD), kedze titul 2. stupna hovori o skoncenej vysokej skole;)

   Anonymný povedal(a)...

   Ja súhlasím s markusom48. Tiež som si VŠ užíval a aj keď niektorí ľudia boli nepríjemní, nestretol som sa s nikým, kto by sa urážal pri oslovení pán. Sklamaný a otupený z VŠ som nikdy nebol.

   Upiiirka povedal(a)...

   tak ja som zo studia na slovenskych VS zdupkala kade lahsie velmi rychlo. nejake iluzie som urcite mala, ale momentalne studujem v UK a az teraz skutocne vidim ake je to katastrofalne.
   heh a jedna nasa tutorka, ktora je inak PhD. a obcas uci na Oxforde si nechavala od nas hovorit Wendy. aka travestia, co? :)

   Peter povedal(a)...

   No ja na výške takéto problémy vôbec nemám a čím som vo vyššom ročníku, tým je ten prístup lepší a lepší (prednášky pohodové a neformálne, cvičenia väčšinou s ľuďmi len o pár rokov staršími, jednoducho pohoda). Asi to tak nebude všade, ale ani tvoj opis sa nehodí na každú školu.

   Anonymný povedal(a)...

   Pardon, ale navstevujete niektoru vojensku alebo policajnu akademiu ? Ak nie, tak o buzerplacoch ste nanjvys tak citali. Leda ze by ste navstevovali Univerzitu tretieho veku, to by potom aj Vasa skusenost s buzerplacom mohla byt autenticka. Je vidno, za ta VS je naozaj zaujimava a urcite vysoko hodnotena, ked Vam utkveli v hlave taketo pakoviny.

   Pe3k povedal(a)...

   Pocuj ty si pisal o UCM v Trnave? Lebo mam taky pocit ze mi je to vsetko doverne zname...

   peter

   Anonymný povedal(a)...

   Prečo lekára, notára či sudcu oslovujete pán doktor? Prečo primátorovi poviete pán primátor, ministrovi pán minister? A prečo je problém osloviť svojho učiteľa: pán učiteľ, pán profesor, pán dekan? Nebude to skôr o zakomplexovaní takmernovinára, alebo skôr o jeho neznalostí pravidiel slušného správania?

   Filip Struhárik povedal(a)...

   markus48, som rád, že si mal bezrpoblémové štúdium ;)

   pe3k, nie nepísal som o UCM, ale nepochybujem, že by sa v tom našla ;)

   Anynym, zakomplexovaný takmer novinár aspoň vystupuje pod svojim menom. Tu nejde len o oslovovanie titulmi (čo považuješ za slušnosť), ale ide tu o pasiu pre tituly ako takú. O zhovadilostiach na ceste za titulmi sa hádam rozpisovať nemusím. Tí, čo majú otvorené oči, sa s nimi isto stretli...

   Aan povedal(a)...

   "nositelia titulov si zasluzia uctu"

   LOL

   sorry ale pred titulom Mgr. zo socialnej prace nemam ziadnu uctu, vacsiu uctu mam voci ludom bez titulu prip. tym ktori ich nepouzivaju nez magistrom zo socialnej prace a pod. expertom z masmedialnej komunikacie, tieto dve skoly ukazuju zalostnu uroven nasho vysokeho skolstva ked taketo odbory mozu mat akreditaciu

   Miro Karhaš povedal(a)...

   Drahý pán anonym, keď píšeš o pravidlách slušného správania, tak sa podľa nich riaď aj ty. Lebo potom tvoj príspevok do diskusie stráca na vážnosti.
   Zjavne si nepochopil, o čo "takmernovinárovi" išlo. Skús si to prečítať ešte raz.
   K článku: Iba dodám, že niekorí naši akademici nie sú ani tí bažanti. Bohužiaľ.

   Daria Feherova povedal(a)...

   1. Myslím, že tu nikdy nebudeme sedieť na trávniku s knihou v ruke. To by bolo treba najprv odstrániť nápisy "Chodiť po tráve zakázané" (tiež idea na článoček). Priveľa pozeráš Gilmorky, Filípku.

   2. Spadajú do tejto témy aj oslovenia stredoškolských "profesorov"?

   Nemám problém niekoho osloviť titulom, ak mu naozaj patrí. Tým vyjadrím, že si toho človeka vážim. Ale majme hranice. Keby mi hvorili "pani magistra", cítila by som sa ako lekárnička.

   Navyše, dnes má titul naozaj bárskto...

   3. Existujú výnimky. Ešte ako bažant som sa pri oslovení jedného svojho pedagóga pomýlila a oslovila som ho "pán profesor". Jeho odpoveď: "Dária, ja som docent!" Mávol rukou a zasmial sa. A hoci je docentom dodnes a nikdy sa o profesúru nepokúšal, vážim si ho viac ako ktoréhokoľvek iného pedagóga so 4 titulmi. Lebo viem, že sa vyzná a tituly na to nepotrebuje.

   Ján povedal(a)...

   Zakomplexovany je možno tak autor,a to tym že asi sam žiadny titul nema,lebo ak by mal vedel by ake tažke je dostať doktorsky titul , Phd., nedajbože DrSc.ludia ktori takyto titul maju si zaslužia uctu a rešpekt.

   Miro Karhaš povedal(a)...

   Ján, ty asi tiež nevieš, aké ťažké je titul dostať. Lebo píšeš ako tatar.

   Anonymný povedal(a)...

   Je pravda, ze niektori su titulmi zmameni - ale ako vsade i na vysokych skolach sa najdu aj blbci aj fajn ludia. Skolu som si vychutnavala od prveho rpcnika po podledny a profesorov sme mali vacsinou dobrych az vynikajucich. Blbci boli tiez - ale kto moze ocakavat, ze sa stretne iba s fantastickymi ludmi? Aj univerzity ci vysoke skoly patria do sveta realnych ludi.

   Vlado povedal(a)...

   Zalezi na koho natrafis. Ucim na univerzite (som docent a este cosi k tomu), ale je mi vcelku jedno, ako ma studenti oslovuju. Pokial mi nehovoria sudruzka ucitelka :-)

   Stanislav povedal(a)...

   Tituly poctivo získané vyjadrujú určitým spôsobom nadobudnuté vzdelanie
   v konkrétnej oblasti. Vraj Jahňátek získal profesúru na TÚ v Košiciach. Už čakáme, kedy a na ktorej VŠ ju získa aj Počiatek. Možno by to mal byť aj koniec takýchto funkcionárov na VŠ, ktorí to takto ľahko umožňujú.

   Anonymný povedal(a)...

   naucil vela

   sosak povedal(a)...

   Len par pripomienok k clanku. Ide o subjektivny pocit, nezastupujem ziadne davy :))
   Mam pocit, ze autor clanku hadze vsetkych clenov akademickej obce do jedneho vreca. Myslim, ze niektori si to nezasluzia.
   Pocet titulov na Slovensku? A videl autor rozbor titulov vo svete? Nepr. Nemecko, Svajciarsko, Rakusko (mimochodom od nich to mame prebrate)? http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_of_Science#Germany.2C_Austria.2C_Switzerland

   Dalsia vec je k oslovovaniu. Ak sa niekto urazi, ze ho neoslovite podla jeho titulu, tak studoval, resp. "rastol" len preto, aby ten titul mal. Kazdy sme ale nejaky. Mnoho z tychto tiezakademikov si ten titul nezasluzia, ale na druhej strane, ak ma byt problem len v tom, ze sa urazi, ked mu poviete pan inzinier namiesto pan profesor, tak to problem nie je. Ak ma samozrejme ine, dolezitejsie kvality. V USA je celkom bezne, ze sa ludia v SUKROMI oslovuju titulom doktor. Stretol som sa s tym.

   No a teraz posledna pripomienka. Preco neprestaneme uvadzat Ing. resp. Mgr., ked ziskame PhD.? Teraz uz len zo zvyku. Pred 5 rokmi to bolo este opravnene. PhD. bol u nas iny typ titulu ako Ing. Vyjadroval vedecku hodnost, zatial co Bc., Ing. a Mgr. hodnost akademicku. V sucasnosti degradovali nasi voleni zastupcovia titul PhD na cisto akademicku uroven. Uz nie je vedeckou hodnostou.Podobne by sa potom malo prestat uvadzat Ing. a PhD. ked niekto ziska doc. alebo prof. Druha vec je, ze Mgr. a Ing. su indikatorom humanitneho resp. technickeho vzdelania. Mohli by sme ho zjednotit, napr. zrusit a podla aglickeho modelu dat za meno M.Sc. Po ziskani Ph.D. by sa uz M.Sc. neuvadzal. My vsak nie sme anglicania, my sme nemci.

   Na zaver. Pracujem na vysokej skole. Tiez mam nejaky ten titul pred menom aj za menom. Studenti v prvych troch rocnikoch ma oslovuju pan inzinier, pan ucitel. Ked ma oslovia pan profesor, tak im poviem, ze nie som profesorom. Studenti 4. a 5. rocnika ma oslovuju krstnym menom. Vykame si, ale oslovujeme sa krstnym menom.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators