13 októbra 2009

Mikolaj chce znížiť počet študentov. Blúzni?


  Aktualizované 10:35

  Mikolaj búcha na otvorené dvere. To, čo navrhuje, funguje už roky.

  „Mikolaj chce znižovať počet vysokoškolákov,“ znela včera správa, ktorá vyrážala dych. Minister školstva sa podľa agentúry SITA nechal počuť, že na Slovensku ide po maturite na vysoké školy a univerzity príliš veľa študentov. Podľa neho treba dbať viac na kvalitu než kvantitu.

  „Na vysokých školách máme 75 až 80 percent študentov. Sme prví v Európskej únii, čo nie je dobré, lebo máme vysoké školy preplnené,“ povedal Mikolaj, ktorý chce toto číslo znížiť. „Našou snahou je trošičku zredukovať počet zhruba na tých 55 až 60 percent,“ uviedol Mikolaj.

  Na tejto správe sú zaujímavé hneď dve skutočnosti. Po prvé, že Mikolaj hovorí o znižovaní počtov ani nie dva mesiace po tom, ako vyzval univerzity k naberaniu ďalších uchádzačov, čím chcel umelo znížiť nezamestnanosť. (Zhovadilosť jak hrom. Rozmýšľam, či nemal zaviesť skutočne systémový krok a neumožniť radšej tohtoročným absolventom stredných škôl okamžite vstúpiť do predčasného dôchodku. Hneď by bolo po problémoch.)

  Druhou skutočnosťou, na ktorú treba poukázať je fakt, že Mikolaj sa vo svojom vyhlásení mýli, keď tvrdí, že na školy sa dostane 75 až 80 percent maturujúcich študentov. Minister číta štatistiky veľmi povrchne. Podľa čísel Ústavu informácií a prognóz školstva síce napríklad v roku 2007 zmaturovalo 62 tisíc študentov a na vysoké školy sa zapísalo 59 tisíc, ale neznamená to hneď, že sa na školy dostalo 95 percent maturantov.

  Na výšku sa totiž v tom roku zapísalo len 29 tisíc maturantov. Inak povedané - z tých, ktorí v roku 2007 úspešne absolvovali strednú školu, v štúdiu na univerzite pokračovala zhruba polovica (46,8 %), teda ešte menej, ako chce minister školstva podľa nového názoru prijať.

  Mikolaj zjavne nepozná stav vo svojom rezorte. Potvrdzujú to jeho slová aj činy. Svedectvo o tom si so sebou ponesieme ešte roky.   4 komentárov:

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Čítajte aj komentár Miroslava Beblavého

   Anonymný povedal(a)...

   v clanku sa pise: "a vysoké školy sa zapísalo 59 tisíc, ale neznamená to hneď, že sa na školy dostalo 95 percent maturantov.

   Na výšku sa totiž v tom roku zapísalo len 29 tisíc maturantov"

   tak 59tisic alebo 29tisic?
   Jana

   Filip Struhárik povedal(a)...

   zapísalo sa 29 tisíc v tom roku končiacich maturantov. zvyšok tvorili ľudia, ktorí v danom roku nematurovali - teda tí, čo to skúsili po roku, tí, čo študujú popri zamestnaní, atď.

   Anonymný povedal(a)...

   skoly vdaka pomylenym motivaciam zo strany statu umyselne naberaju vela babrakov, ktori to nikdy nedotiahnu do vyssich rocnikov. zo strany mnohych studentov dochadza vdaka takmer-bezplatnosti VS studia ku kope 'vystrelov naslepo' ked bez nutnej snahy skusaju rozne skoly a minaju tym velke mnozstvo prostriedkov.
   takisto existuje neskutocne mnozstvo smiesnych odborov zameranych len na skonzervovanie co najvacsieho poctu studentov, ktori po absolvovani nevedia ani ň.
   vo tretom stupni sa zase deju absurdity ako 6-7 doktorandov pod jednym profesorom/docentom. co samozrejme nie je o vyskume, ale len o lacnej pracovnej sile.
   -Marian-

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators