12 októbra 2009

Nadprirodzené športové výkony


  Prečo umelcom doping tolerujeme a športovcom nie?

  Chýba mi asi športová empatia. Slováci sú na práškoch, nosia šály vo farbách trikolóry, priečia sa im zrazu už aj krovky. A jediné, čo dožralo cez víkend mňa, bola skutočnosť, že Alenka z ríše divov je beznádejný prípad. Náš vzťah nemá budúcnosť, dal som jej kopačky.

  V súvislosti s futbalom skutočne nemám čo povedať, a pritom ako bloger by som mal naskočiť na vlnu a písať rozsiahle litánie. (Aspoň nadávať na namysleného Rosického.) Mňa len štve, že platíme milióny na „chod“ STV 3, pričom by bolo rozumnejšie zainvestovať do spoľahlivého a nepretržitého on-line vysielania. Pri úvahách o športe si však ešte spomínam na jeden zaujímavý článok nemeckej spisovateľky a moderátorky They Dorn.

  „Prečo sa športový divák cíti ‘podvedený‘,“ pýta sa vo svojej úvahe pre Die Welt, „keď zistí, že jeho idol dopoval, zatiaľ čo žiadny ani len trochu úprimný priateľ umenia nemôže majstrovi uprieť jeho povolanie, len preto, že majster fajčí marišku, šnupe alebo si niečo pichá, aby zostal vo forme?“

  „Fascinácia výnimočnými športovými výkonmi má v sebe čosi paradoxné: divák síce chce, aby športovec podal nadprirodzený výkon, ale má ho podávať prirodzenou cestou,“ píše Dornová. Podľa nej „dopujúci športovci nie sú žiadne čierne ovce, ale je to systémový jav“.

  „...argument, že šport sa mení na zdraviu škodlivú činnosť až braním nelegálnych látok, môže presvedčiť len tých, čo sa ešte nikdy nemučili na kladine, alebo sa nikdy nepokúšali zdolať Mont Ventoux na dvoch kolesách či odraziť hlavou stokilometrovou rýchlosťou letiacu loptu.“

  Mne to stálo za zamyslenie. Podobne ako stojí za zapamätanie jej výrok:

  „Najvyššie fyzické výkony pritom ešte nikdy nepredstavovali triumf prírody, ale ľudskej vôle.“      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators