09 novembra 2009

Emisie krčmových rečí


  Tento rok sa opäť ani jedna slovenská vysoká škola nedostala do prestížneho rebríčka top 500 univerzít sveta. Žiadne prekvapenie. Dôvodom je vraj fakt, že nemáme peniaze na výskum a vedu, lebo ich prehajdákame na emisiách. Tradá, objav.

  Byť slovenským politickým (pseudo)komentátorom je vďačná robota. Stačí si každý deň prečítať agentúrne správy k akejkoľvek téme, mierne ironicky zreferovať ich obsah a zaujať kritické stanovisko. Takéto stanovisko sa najlepšie zaujíma tak, že do role tvorcu bársakého problému sa dosadí jedno zo slov typu vláda, Fico, poslanci, minister, prezident... Vybraného aktéra stačí jemne dochutiť niekoľkými slovami s negatívnou konotáciou jednoznačne naznačujúcimi neschopnosť, skorumpovanosť a nemohúcnosť. Na záver stačí ešte jedna chrumkavá veta a spoločensko-politický komentár je hotový.

  Uvedený recept sa dá použiť zhruba päť až šesťkrát do týždňa na ľubovoľnú tému a (pseudo)kritik vždy – ako sa vraví – trafí klinec po hlavičke a vystihne jadro problému. Nech už je problémom čokoľvek.

  Vďaka za školstvo a zdravotníctvo

  Samozrejme, môže sa stať, že sa (pseudo)komentátor zobudí do takzvaného blbého dňa, kedy niet čo kritizovať. Našťastie, príroda nám dala oblasti ako školstvo, zdravotníctvo a kultúra, do ktorých sa možno navážať deň čo deň, lebo náš politik ani jednu z nich dostatočne finančne nepodporuje, a teda... (použijeme slovo s negatívnou konotáciou jednoznačne naznačujúce neschopnosť, skorumpovanosť a nemohúcnosť.)

  Pre názornosť buďme konkrétni: žiadna slovenská vysoká škola sa nedostala do šanghajského rebríčka 500 najlepších univerzít sveta. Prečo? „Univerzitu v tomto rebríčku teda Slovensko nemá, lebo nemá peniaze na vedu, lebo má lacné emisie, drahé diaľnice a honosné športové stánky. A tiež nízke dane, z ktorých na také zbytočnosti, ako je školstvo alebo aj zdravotníctvo, jednoducho nezvýši,“ píše Erik Potocký v sobotnej Pravde. Tomu sa hovorí komentár s jasným a výstižným posolstvom. Záleží na tom, že jadro problému je úplne inde?

  Aká vláda, taký záchod

  Iný príklad. Kvôli hroziacej epidémii prasacej chrípky je vraj ešte dôležitejšie dodržiavanie zásad hygieny. „Veď vraj umytie rúk zníži o 80 percent riziko, že človeka zdolá chrípkový vírus,“ začína celkom zaujímavo svoj sobotný komentár Márius Kopcsay. Ten sa od konštatovania, že ruky si treba umývať po každej návšteve toalety, dostáva k opisu stískania pečiva v potravinách a končí pri pranierovaní „osratých záchodov“.

  Keď už čitateľ nadobúda dojem, že sa z článku nič nové nedozvie, odhalí komentátor príčinu, prečo si Slováci nepotrpia na čistote: „Ťažko však očakávať zmenu od pospolitého ľudu, ak sa nesprávne hygienické návyky držia aj v politike. Nech sa politici akokoľvek snažia umývať si ruky, stále ich majú akési zababrané od rozkradnutých emisií, nánosov problematickej skládky a najčastejšie od špinavých peňazí.“ Za to, že si časť Slovákov neumýva ruky teda môžu politici. A vari nie?

  Veru, byť politickým (pseudo)komentátorom je vďačná robota, ktorá sa ani veľmi nelíši od (pseudo)kritizovania na blogoch. Recept je rovnaký. Stačí nájsť terč kritiky, univerzálneho vinníka a viesť na niekoľko odsekov krčmové reči. Na záver stačí ešte jedna chrumkavá veta a spoločensko-politický komentár je hotový...

  Komentár dňa:

  Súvisiace články:


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators